fbpx
ostrow-tumski-wroclaw

Co zobaczyć za darmo we Wrocławiu?

Miejsca we Wrocławiu, Wroclove / 21 października 2021

Wielu przyjezdnym Wrocław kojarzy się z niepowtarzalnym klimatem, mostami, krasnalami oraz przepiękną starówką. Dodatkowo turyści cenią sobie to miejsce za bogatą ofertę miejsc zapewniających zarówno rozrywkowe, jak i kulturalne atrakcje. Trudno się z tym nie zgodzić – na turystycznej mapie Dolnego Śląska znajduje się tak dużo miejsc wartych zwiedzenia, że przyjazd jedynie na weekend może okazać się niewystarczający. „Coś dla siebie” znajdą tu osoby w każdym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach. Nie oznacza to jednak, że wszystkie miejsca warte uwagi muszą wiązać się z kosztami związanymi z biletami wstępu. Na terenie Wrocławia znajduje się kilka bardzo interesujących miejsc, za które nie trzeba płacić. Co zobaczyć za darmo we Wrocławiu oprócz Rynku? Propozycji jest kilka.

 

Muzeum Współczesne we Wrocławiumuzeum-wspolczesne

W stolicy Dolnego Śląska znajduje się kilka muzeów, które warto odwiedzić. Jednym z nich bez wątpienia jest Muzeum Współczesne, które od 10 lat pełni rolę edukatora w kwestii sztuki współczesnej oraz sztuki wrocławskiej drugiej połowy XX wieku. Program wystaw skupia się na promocji lokalnych, progresywnych i najnowszych dzieł. Oprócz tego, w Muzeum Współczesnym odbywają się promocje wydawnicze, a także prezentowane są raporty z różnych badań społecznych.

 

Do marca 2022 roku będzie trwała wystawa Kamy Sokolnickiej pt.”Blask”. Jak sama nazwa wskazuje, dzieła utrzymane są w stylistyce nawiązującej do światła i promieni słonecznych. Do Muzeum Współczesnego można wejść za darmo w każdy czwartek, a także podczas wernisaży, debat oraz konferencji.

 

Pociąg do nieba

pociag-do-nieba

W drodze do Muzeum Współczesnego z pewnością waszą uwagę przykuje charakterystyczna lokomotywa skierowana ku niebu. Jest to największa tego typu rzeźba miejska w Polsce i symbolizuje fabryczną część Wrocławia. Do jej skonstruowania użyto prawdziwy zabytkowy parowóz, który w latach 40. ubiegłego wieku pełnił funkcję niemieckiej lokomotywy. Instalacja mierzy 21 metrów i przyciąga uwagę zarówno przechodniów, jak i przejezdnych.

 

Co zobaczyć za darmo we Wrocławiu – Pawilon Czterech Kopuł

pawilon-czterech-kopul

Wspominając o tematyce muzealnej nie sposób pominąć Pawilonu Czterech Kopuł, który w 2006 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Od 2009 roku natomiast jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Budynek dysponuje powierzchnią ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych przeznaczonych na wystawę sztuki współczesnej.

 

Wstęp do Pawilonu Czterech Kopuł jest darmowy w każdy wtorek. Wówczas można zwiedzać wystawę stałą. Aktualnie jest to kolekcja sztuki polskiej drugiej połowy XX i XXI wieku. Można zobaczyć dzieła najpopularniejszych artystów okresu międzywojennego, m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Leona Chwistka czy Władysława Strzemińskiego.

 

Warto zaznaczyć, że kupując bilet wstępu do Panoramy Racławickiej można w ciągu 3 miesięcy bezpłatnie zobaczyć wystawy stałe również w Muzeum Narodowym, a także Muzeum Etnograficznym.

 

Hala Stulecia – Pergola i Fontanna multimedialna

hala-stulecia-wroclaw

Hala Stulecia jest jedną z najbardziej charakterystycznych – tuż obok Sky Towera – budowli we Wrocławiu. Choć wejścia na różnego rodzaju wystawy są najczęściej płatne, warto przyjechać tutaj dla samego widoku budynku oraz otaczającej go Pergoli. Hala widowiskowo-sportowa, podobnie jak znajdujący się obok Pawilon Czterech Kopuł, jest Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowla została wzniesiona ponad 100 lat temu według projektu niemieckiego archiekta Maxa Berga i do dziś przyciąga wzrok turystów z całego świata.

 

Wrażenia z podziwiania budynku potęguje niezwykle klimatyczna Pergola, która przepięknie prezentuje się o każdej porze roku.  Jej eliptyczny kształt pozwala zobaczyć Halę Stulecia z każdej perspektywy, a otaczająca winorośl nadaje miejscu niepowtarzalnych wrażeń wizualnych.

 

Z przodu na placu znajduje się charakterystyczna stalowa iglica. Została ona wzniesiona pod koniec lat 40. ubiegłego wieku i mierzy aż 90 metrów. Została wybudowana z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Po drugiej stronie placu mieści się z kolei Fontanna multimedialna uruchomiona w 2009 roku. Jest to największa fontanna w Polsce i jedna z największych w całej Europie. Położona na powierzchni około 1 hektara dysponuje 300 dyszami, które tryskają wodą na wysokość około 40 metrów. Umożliwia to tworzenie się ogromnego ekranu wodnego wyświetlającego kolorowych wizualizacji, które w połączeniu z podkładem muzycznym oferują widowiskowe pokazy.

 

Fontanna działa w głównie w sezonie letnim. Od maja do października odbywają się zarówno pokazy dzienne, jak i wieczorne. Są one utrzymane w różnych klimatach muzycznych – od klasyki, przez ambient aż po muzykę współczesną i pop.

 

Ostrów Tumski i Katedra św. Jana Chrzciciela

ostrow-tumski-wroclaw

Opisując miejsca, które warto zobaczyć we Wrocławiu należy wspomnieć najstarszą część stolicy Dolnego Śląska. Mowa tu oczywiście o Ostrowie Tumskim, który jest przesiąknięty tutejszą architekturą i świetnie komponuje się z kolejnym symbolem Wrocławia – Odrą. Jest to nie tylko świetny wybór na wieczorny, romantyczny spacer, ale także na wyjście ze znajomymi do jednej z lokalnych restauracji.

 

Na terenie Ostrowa Tumskiego znajduje się również Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, która również powinna zleźć się na waszej liście miejsc do zobaczenia w Mieście Stu Mostów. Budynek został wybudowany w stylu gotyckim w miejscu, w którym wcześniej znajdowały się znacznie mniejsze świątynie. Wiosną 1945 roku, w trakcie walk o Festung Breslau, archikatedra uległa zniszczeniu, a doprowadzenie jej do aktualnego stanu trwało wiele lat.

 

Jeśli powyższe zachęty okazały się niewystarczające, z pewnością ciekawym zjawiskiem dla wielu turystów okazać się może… latarnik. Ubrany w cylinder i czarną pelerynę oświetla ponad 100 latarni gazowych. Można go spotkać o świcie i wieczorami. Jest to z pewnością najbardziej charakterystyczna postać tego miejsca.

 

Co zobaczyć za darmo we Wrocławiu – Wrocławskie Mosty

most-grunwaldzki

Docierając do powyższych miejsc z pewnością będziecie musieli przedostać się przez jeden ze stu mostów, które są charakterystyczną cechą Wrocławia. Niektórym z nich warto przyjrzeć się nieco bliżej i poświęcić im więcej czasu, ponieważ oprócz walorów wizualnych niosą za sobą wiele ciekawostek historycznych. Na naszym blogu znajdziecie artykuły o Moście Grunwaldzkim, Moście Milenijnym i Moście Piaskowym.

 

Co zobaczyć za darmo we Wrocławiu – Wrocławskie Parki

parki-wroclaw

Planując zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska z pewnością wybierzecie popularne miejsca, które gwarantują wiele ciekawych atrakcji – zarówno tych dostarczających rozrywkę, jak i wrażeń kulturalnych. Do niektórych z nich dotrzecie przepięknymi wrocławskimi parkami, o których również warto wspomnieć w tym zestawieniu. Niektóre z nich na swoim terenie, oprócz przepięknej roślinności posiadają ciekawe obiekty, jak np. Pomnik Chopina (Park Południowy) czy Cmentarz Żołnierzy Polskich (Park Grabiszyński). Więcej o parkach, które powinniście odwiedzić w trakcie wycieczki po Wrocławiu przeczytacie w dwóch innych naszych artykułach (Część 1 / Część 2).

 

Vanilla Hostel&Apartments – tanie noclegi we Wrocławiu

tanie-pokoje-wroclaw

Dzięki świetnej lokalizacji naszego Vanilla Hostel&Apartments nasi goście mogą sprawnie dotrzeć do wszystkich miejsc opisanych powyżej. W naszym obiekcie znajdziecie zarówno apartamenty, pokoje dwuosobowe dla par, jak również większe pokoje. Aby dokonać rezerwacji, należy skorzystać z rezerwacji online bądź skontaktować się z nami pod numerem 794-750-111 lub pisząc na rezerwacje@vanillahostel.pl

Ernest Marczyński

Call Now Button