fbpx
most-milenijny-wrocław

Najpiękniejsze mosty we Wrocławiu – Most Milenijny

Wroclove / 17 lipca 2019

Mówisz „Wrocław”, myślę „mosty”. I tak ma chyba większość osób, które nie są rodowitymi wrocławianami. A może nawet im od razu zapala się nad głową lampka z wizerunkiem któregoś z nich? Choć – jak opisywałem ostatnio – krasnale mocno ubiegają się o miano symbolu stolicy Dolnego Śląska, tak nie widzę żadnych szans, aby tytuł Miasta Stu Mostów przepadł na rzecz uroczych skrzatów. Dziś rozpoczynamy serię, w której przedstawię Wam najładniejsze i największe mosty we Wrocławiu. W pierwszej części udajemy się na Most Milenijny. Zapraszam!

Przed powstaniem Mostu Milenijnego, aby dostać się na Osobowice chociażby z Krzyków trzeba było cofnąć się aż do Mostu Osobowickiego. Na początku Milenijny prowadził na ul. Osobowicką, jednak przemierzając dziś tę trasę dojedziemy do ul. Żmigrodzkiej. Most aktualnie jest częścią obwodnicy śródmiejskiej Wrocławia, która od 15 lat ułatwia kierowcom życie. Wszystko to za sprawą Marka Jagiełło – doktora oraz inżyniera, który był głównym projektantem tej ogromnej konstrukcji.

most-milenijny-wrocław

Prace ruszyły w 2002 roku i było to wówczas największe przedsięwzięcie pod względem budowy mostów od czasów zakończenia II Wojny Światowej. Do powstania konstrukcji zużyto 6 tysięcy ton stali oraz 40 tysięcy metrów sześciennych betonu, a ukończenie mostu wiązało się z wydatkiem ponad 140 milionów złotych. Nad pracami budowlanymi czuwała jedna z największych na świecie firm w tym fachu – Skanska SA.

Most Milenijny w liczbach

most-milenijny-wrocław

Wraz z wiaduktami, cała przeprawa liczy 923,5 metrów długości, natomiast fragment unoszący się nad samą Odrą posiada prawie 290 metrów. Najdłuższe przęsło wykorzystane w konstrukcji ma 153 metry i jest przyczepione do 50-metrowego słupa (fachowo nazywanego pylonem). Jesteście ciekawi ile waży tak ogromna konstrukcja? Waga Mostu Milenijnego wynosi ponad 100 tysięcy ton! Dla porównania najcięższa wersja Boeinga 737 waży „zaledwie” 45 ton.

most-milenijny-wrocław

Stanowiący część drogi krajowej nr 5 oraz trasy europejskiej E261 most, dysponuje czterema pasami ruchu drogowego (po dwa w każdym kierunku) a także obustronnymi chodnikami ze ścieżkami rowerowymi. Na jezdni próżno szukać tu torów tramwajowych – na drugą stronę dostaniecie się jedynie komunikacją miejską. Aby dojechać na sam most wystarczy wysiąść na przystanku Hala Orbita. Dostaniecie się tam liniami 119, 129, 140 oraz 319.

Most Milenijny – Co w okolicy?

beach-bar-wrocław

Co oferuje oprócz spaceru lub przejażdżki rowerem okolica mostu? Choć pogoda w ostatnich dniach nie rozpieszcza nas swoją wakacyjną aurą, warto odwiedzić pobliski beach bar o nazwie Hotspot. Znajduje się nad Odrą od strony ulicy Grobla Kozanowska. Sztuczna plaża idealnie wkomponowała się w tutejszą okolicę tworząc idealne miejsce spotkać w gronie znajomych.

hala-orbita-wrocław

Jeżeli planujecie nieco bardziej aktywnie spędzić czas wolny polecam zatrzymać się przy Hali Orbita. Znajduje się ona tuż przy samym Moście Milenijnym. Wrocławska hala widowiskowa organizuje turnieje o randze międzynarodowej w różnych dyscyplinach a także koncerty muzyczne i jest w stanie pomieścić 3 000 widzów. Na terenie hali działa także pływalnia letnia, pływalnia kryta, siłownia, saunarium oraz strefa fitness. Zimą do hali nadciągają natomiast miłośnicy jazdy na łyżwach, którzy mogą wyszaleć się na tutejszym lodowisku. Jeżeli dysponujecie znacznie większą gotówką i posiadacie własny jacht, możecie go zacumować po drugiej stronie mostu. Tam znajduje się Marina Osobowice, która robi ogromne wrażenie szczególnie nocą.

Ernest Marczyński

Call Now Button