fbpx
most-grunwaldzki

Najpiękniejsze mosty we Wrocławiu – Most Grunwaldzki

Miejsca we Wrocławiu / 23 lipca 2019

Kontynuujemy naszą serię o wrocławskich mostach. A mówiąc i pisząc o nich nie sposób nie wspomnieć o tym, który już dawno temu stał się symbolem tego miasta. Stanowi nieodłączny element zwiedzania stolicy Dolnego Śląska, a wybierając nasz hostel będziecie go mieć w zasięgu waszych nóg. Znajduje się on bowiem w bliskim sąsiedztwie naszego Vanilla Hostel&Apartments. Mowa oczywiście o Moście Grunwaldzkim, ruszamy!

Po ostatnim wspólnym spacerze po Moście Milenijnym zabieram was tym razem w miejsce, o którym pewnie każdy z was przynajmniej słyszał. Nie bez powodu napisałem „w zasięgu waszych nóg”, ponieważ aby zobaczyć Most Grunwaldzki wystarczy udać się na kilkuminutowy spacer z naszego hostelu. Przed zwiedzaniem jednego z najbardziej rozpoznawalnego obiektu we Wrocławiu warto jednak przyjrzeć się nieco jego historii.

Legendy wokół legendy

most-grunwaldzki

Most powstał w latach 1908-1910 i miał połączyć znajdujące się we wschodniej części miasta osiedla oraz instytucje z centrum. Za jego wizualne aspekty odpowiada Richard Pluddemann, który zaprojektował most dla zielonogórskiej firmy Beuchelt & Co. Przez 25 lat pełnił on we Wrocławiu funkcję wrocławskiego radcy budowlanego. Jeszcze w trakcie prac nad mostem przeszedł na emeryturę. Niestety kilka lat później zmarł, nie doczekując tym samym widoku ukończonego mostu.

most-grunwaldzki

Krążyła plotka, że projektant popełnił samobójstwo przez powieszenie się na moście. Miał doszukać się nieprawidłowości w projekcie i nie chcąc patrzeć na śmierć setek ludzi, dzień przed uroczystym otwarciem miał się zabić. Jak się oczywiście okazało, była to legenda, których z resztą nie brakuje w odniesieniu do Mostu Grunwaldzkiego. Co ciekawe, konstrukcja nie nazywała się tak od samego początku. Najpierw nosiła nazwę Most Cesarski, później Most Wolności a dopiero we wrześniu 1947 roku nadano mu dzisiejszą nazwę.

Tyle zachodu po jeden samolot

Prawdziwych strat w ludziach Most Grunwaldzki miał doczekać się w roku 1945, kiedy to ponoć sam Adolf Hitler podjął decyzję o budowie lotniska polowego. Miało posiadać ponad kilometrowy pas startowy ciągnący się od Mostu Szczytnickiego aż pod Grunwaldzki. Całą tę część miasta na szerokości 300 metrów zrównano z ziemią, a podczas wyburzeń zginęło około 13 tysięcy osób. W planach było także wyburzenie Mostu Grunwaldzkiego, który miał utrudniać start samolotów. Ostatecznie oberwały jedynie wieżyczki mostu. Jak się okazało całe przedsięwzięcie nie miało kompletnie sensu, ponieważ ostatecznie z lotniska wystartował.. tylko jeden samolot! Karl Hanke – osobisty sekretarz Josepha Goebbelsa – uciekł z miasta małą awionetką, która na wystartowanie potrzebowała niespełna 30 metrów.

Ciągłe przebudowy

W 1946 roku most przeżył liczne bombardowania lotnicze oraz ostrzały, przez które mocno ucierpiały stalowe elementy mostu. Mimo to, Grunwaldzki wciąż pełnił swoją funkcję i przez kilka miesięcy funkcjonował na nim normalnie ruch drogowy. Wiosną tego samego roku konieczne było jednak jego zamknięcie i przeprowadzenie licznych prac odbudowy. W sumie przeprowadzono szereg działań mających na celu usprawnienie mostu. Wszelkie prace remontowe trwały aż do 2005, kiedy to przeprowadzono m.in. wymianę nawierzchni jezdni i torowiska, stabilizację łożysk czy zabezpieczenie antykorozyjne elementów stalowych Mostu Grunwaldzkiego. Były to ostatnie większe prace przy tej konstrukcji.

Ogólna charakterystyka

Stuletni Most Grunwaldzki ma 112,5 metrów długości i 18 metrów szerokości. Przy jego budowie projektanci wykorzystali nową jak na tamte lata technologię. Przęsło w konstrukcji podczepione jest za pomocą stalowych taśm na murowanych pylonach, które ustawione zostały na brzegach rzeki. Pylony (czyli betonowe słupy) początkowo miały ponad 25 metrów wysokości, jednak po pracach w latach 1945-1947 są teraz nieco niższe. Postawienie tak olbrzymiej konstrukcji wiązało się z wydatkiem 2,8 milionów marek.

Na jezdni mostu znajdują się tory tramwajowe, jednak niestety brakuje na nim ścieżek rowerowych. Na podstawie danych z 2016 roku wyliczono, że przez most przejeżdża niespełna 700 rowerzystów na godzinę! Myślę, że w dobie mocno spopularyzowanych rowerów miejskich, latem 2019 roku rowerzystów może być jeszcze więcej.

ostrów-tumski-wrocław

Entuzjaści dwóch kółek najczęściej wybierają przejazd chodnikiem, ponieważ jezdnia nie jest wystarczająco szeroka, aby móc czuć się bezpiecznie przejeżdżając ulicą. Stojąc na moście z jednej strony można zauważyć przepiękny (szczególnie o zachodzie słońca) Ostrów Tumski oraz Kampus Grunwaldzki, na którym notabene znajduje się moja uczelnia. Z drugiej strony można dostrzec pierwszy wrocławski dom na wodzie a także historyczną wieżę ciśnień przy ul. Na Grobli.

Wybierz sąsiadujący z Mostem Grunwaldzkim nasz tani hostel Wrocław!

Wybierz nasze tanie pokoje Wrocław i ciesz się niezapomnianym pobytem w stolicy Dolnego Śląska. Nasz hostel Wrocław znajduje się dosłownie kilka minut od opisanego wyżej Mostu Grunwaldzkiego. Znajdujemy się także w bliskim sąsiedztwie Panoramy Racławickiej oraz Hydropolis. Świetnie skomunikowana okolica pozwoli Wam się sprawnie przedostać także do najwyższego punktu widokowego w Polsce – Sky Tower. W naszej ofercie znajdziecie zarówno pokoje dla par, apartamenty Wrocław a także tanie pokoje blisko centrum Wrocław. Wybierasz się do Wrocławia z grupą znajomych? Dla nas to żaden problem – oferujemy także noclegi dla grup w naszych pokojach wieloosobowych.

Ernest Marczyński

Call Now Button