fbpx
park-wroclaw

Gdzie udać się na spacer wybierając tanie pokoje we Wrocławiu? – 5 najciekawszych parków (część 1)

Miejsca we Wrocławiu / 29 kwietnia 2019

W każdym dużym mieście, które zanieczyszczone jest od spalin ruchu drogowego, parki są na wagę złota. Zielone płuca miasta dostarczają nie tylko świeżego powietrza, pomagają uciec od miejskiego zgiełku, ale także pozwalają spędzić przyjemnie czas z rodziną podczas popołudniowych spacerów. Nasze tanie pokoje we Wrocławiu oprócz komfortowego i taniego noclegu, oferują również wspaniałą lokalizację. Umożliwia ona szybkie przedostanie się w wiele ciekawych miejsc, w tym do kilku parków, które przybliżę Wam w tym tekście.

Park Południowy

park-poludniowy-wroclaw

Teren o 25 hektarach znajduje się w południowej części osiedla Borek. Co ciekawe, został stworzony od podstaw, a nie jak reszta parków przez zagospodarowanie istniejących już terenów zielonych. Osobą odpowiedzialną za powstanie Parku Południowego jest wrocławski filantrop Julius Schottlander, który w zamian za przyłączenie Borku do infrastruktury Wrocławia przekazał park władzom miasta. Od niespełna 25 lat Park Południowy wpisany jest do rejestru zabytków i od tamtej pory stanowi jeden z najczęściej wybieranych parków do wypoczynku przez Wrocławian.

park-południowy-wroclaw

Co w nim znajdziemy? Park może pochwalić się bogatym katalogiem roślin – rośnie ich bowiem tutaj aż ponad 100 różnych gatunków! Są to między innymi cyprysiki, tulipanowce czy orzeszniki. Na terenie rośnie także wiele drzewostanów lip, dębów, kasztanowców oraz buków.

Pomnik Chopina

Szerokie alejki zaprowadzą spacerowiczów do kilku charakterystycznych punktów na terenie parku. Jednym z nich jest duży pomnik Fryderyka Chopina, który stanął na podeście przy głównym wejściu do parku w 2004 roku. Monument jest wizją Jana Kucza – profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

fryderyk-chopin-pomnik

Wokół pomnika znajduje się wiele ławek, na których można przysiąść i przypatrzeć się podobiźnie polskiego kompozytora. Pomnik podczas mojej wizyty przyciągał uwagę najmłodszych, którzy wchodzili jak najwyżej to możliwe i robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Ciekawe, czy wiedzą na jak wielkiego kompozytora przyszło im się wspinać 😊

Taras widokowy

park-poludniowy-wroclaw-taras-widokowy

Kilkadziesiąt metrów po prawej stronie znajduje się taras widokowy Ludwiga Landsberga – współzałożyciela Parku Południowego, który był radcą handlowym pod koniec XIX wieku we Wrocławiu. Przed nim rozciąga się widok na cały staw parku, który cieszy oko oglądających ze względu na uruchomione w okresie wiosenno-letnim fontanny. Trzeba przyznać, że zarówno sam taras, jak i widok robią niesamowite wrażenie – szczególnie w taką pogodę, jaką trafiłem odwiedzając Park Południowy. Jest on swoją drogą idealnym miejscem nie tylko na rowerową przejażdżkę, ale także na piknik. Wokół stawu zobaczyłem wielu rodziców z dziećmi, które radośnie karmiły kaczki pływające w nim.

park-poludniowy-wroclaw

Spacerując po parku można natknąć się na część, która zagospodarowana jest w dużej mierze przez żywopłoty oraz ogród bylinowy. Widać, że jest starannie pielęgnowana, ponieważ dokładność ich przystrzyżenia a także panujący w tej części klimat wprawi w zachwyt nawet amatorów ogrodnictwa.

Park Grabiszyński

Stworzony na terenach dawnego cmentarza park ma powierzchnię około 48 hektarów. Jest przedzielony na dwie części – pierwsza z nich znajduje się przy Alei Generała Józefa Hallera, druga natomiast nad rzeką Ślężą. Od wschodniej strony parku mieści się Grabiszynek, czyli osiedle domków jednorodzinnych. Osoby, które lubią aktywnie spędzać czas wolny z pewnością ucieszy dobrze wyposażona siłownia na świeżym powietrzu. Jest to dobra propozycja zarówno dla zaawansowanych sportowców, jak i amatorów zaczynających swoją przygodę ze sportami siłowymi.

park-grabiszynski-wroclaw

Pole Golfowe

A może by tak rundkę w golfa? W Parku Grabiszyńskim to możliwe dzięki City Golf WrocławRodzinne Centrum Golfa. Nauczycie się tu zarówno podstaw gry, jak i rozegracie emocjonujące partie w grupie znajomych. Jak się domyślacie, za tę przyjemność niestety już trzeba zapłacić. Cennik dostępny jest na oficjalnej stronie atrakcji. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych form spędzania wolnego czasu. Polecamy sprawdzić się w nowej dyscyplinie, którą przybliży wam obsługa znajdująca się na miejscu.

park-grabiszynski-wroclaw-pole-golfowe

Plac zabaw dla.. psów

Wybraliście się na spacer ze swoim psem? On też nie będzie się nudził! W Parku Grabiszyńskim znajduje się specjalnie zagospodarowany plac zabaw dla czworonogów. Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla osób mieszkających w bloku, których psy nie mają wystarczająco dużo przestrzeni, by się wybiegać. Warto zauważyć, że w parkach nie powinno się chodzić z psami spuszczonymi ze smyczy, dlatego specjalnie wydzielony plac wydaje się praktycznym rozwiązaniem.

plac-zabaw-dla-psow-wroclaw

Nieodłącznym elementem wyposażenia parków są oczywiście place zabaw dla dzieci. Nie mogło go również zabraknąć w Parku Grabiszyńskim. Podobnie jak opisane wyżej atrakcje, teren dla dzieci także znajduje się w południowej części ogrodu, czyli od strony rzeki Ślęży. Plac, mimo swoich niewielkich rozmiarów oferuje wszelkie niezbędne atrakcje dla dzieci – huśtawki czy zjeżdżalnie.

Cmentarz Żołnierzy Polskich

Bez wątpienia ważną częścią Parku Grabiszyńskiego jest znajdujący się na wzniesieniu Cmentarz Żołnierzy Polskich. Na jego terenie w 1979 roku postawiono dwa charakterystyczne, 29 metrowe pomniki zaprojektowane przez Łucję Skomorowską. Co symbolizują te dwa olbrzymie kamienie? Autorka poprzez załamane powierzchnie kamieni chciała ukazać husarskie skrzydła, natomiast dolna część przedstawia sceny z kampanii wrześniowej. cmentarz-zolnierzy-polskich

Tanie pokoje we Wrocławiu jakimi dysponuje nasz Vanilla Hostel&Apartments umożliwią Wam sprawny dojazd do Parku Grabiszyńskiego komunikacją miejską. Przedostaniecie się sprawnie bezpośrednim tramwajem linii nr 4 lub 5 i wysiądziecie na przystanku Grabiszyńska (Cmentarz II).

Nasz tani hostel Wrocław umożliwia bezpośrednią podróż do Parku Południowego. W tym celu należy przejść pod Galerię Dominikańską i na przystanku o takiej samej nazwie wsiąść do tramwaju linii nr 9 i wysiąść na przystanku o nazwie Pułtuska.

To tyle w pierwszej części tekstu, w którym przedstawiamy wam ciekawe miejsca, do których warto wybrać się na spacer podczas pobytu w naszym Vanilla Hostel&Apartments. W ofercie znajdziecie zarówno pokoje dla par z łazienką blisko centrum, apartamenty Wrocław oraz pokoje wieloosobowe we Wrocławiu.

Tekst, zdjęcia:

Ernest Marczyński

Call Now Button