fbpx
most-piaskowy-wroclaw

Zobacz najstarszy most we Wrocławiu! Most Piaskowy po sąsiedzku

Miejsca we Wrocławiu / 31 lipca 2019

Kontynuujemy naszą serię o najpiękniejszych mostach we Wrocławiu. Poprzedni wpis poświęcony został najpopularniejszej konstrukcji, jaką jest Most Grunwaldzki. Dziś dla odmiany przedstawię wam niepozorną, nadodrzańską przeprawę jaką jest Most Piaskowy. To najstarsza tego typu konstrukcja w mieście. Co o niej wiemy?

Z naszego Vanilla Hostel&Apartments dotrzecie w kwadrans w wiele interesujących miejsc. Jednym z nich jest przepiękny Ogród Botaniczny, w którym znajdziecie niespotykane na co dzień roślinne okazy. Po drodze jednak znajduje się obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Wrocławia. Miejsce to po prostu musicie zobaczyć, ponieważ jeżeli tego nie zrobicie – stracicie chyba najwięcej z uroku stolicy Dolnego Śląska. Mowa oczywiście o najstarszej części Wrocławia, czyli Ostrowie Tumskim. Żeby się jednak do niego dostać, należy przejść przez najstarszą zachowaną we Wrocławiu przeprawę, czyli Most Piaskowy.

ostrów-tumski-wrocław
Łączy on Wyspę Piasek z główną częścią miasta, na której znajduje się między innymi wrocławski Rynek. To właśnie w okolicach Mostu Piaskowego znajdowały się dawne szlaki handlowe. Na wspomniany wcześniej Ostrów Tumski, most toruje drogę przez przeszło 800 lat. Na początku konstrukcja była mostem zwodzonym oraz drewnianym i stanowiła swego rodzaju przejście do dalszej części miasta, za które już w XII wieku pobierano myto.

Most Piaskowy – ciężkie czasy

Lata mijały, most spełniał swoją funkcję a życie w okolicy toczyło się swoim spokojnym rytmem. Do czasu. A konkretniej do 1423 roku, kiedy przez most przeszła procesja zmierzająca do katedry św. Jana Chrzciciela znajdująca się na wspomnianym wcześniej Ostrowie Tumskim. Konstrukcja zawaliła się pod ciężarem tłumu, dlatego też później most zawierał dodatkową konstrukcję obronną. W jej skład wchodziła wieża bramna a także jedno przęsło zwodzone.

Most Piaskowy – solidna konstrukcjamost-piaskowy-wrocław

Konstrukcję, którą możecie zobaczyć dzisiaj zaprojektował niemiecki architekt Ernst Uber. Jego wizję w 1861 roku zrealizowały wrocławskie zakłady maszynowe Gustava H. Ruffera. Z racji tego, że wzmożony ruch osobowy istniał niemal od początku powstania przeprawy już pod koniec XIX wieku uruchomiono na moście jedną linię metra elektrycznego. Aby to umożliwić konstruktorzy wstawili stalowy pomost. W 1934 roku było potrzebne podniesienie mostu o 60 centymetrów. Powodem najprawdopodobniej był rozwijający się transport wodny. Co ciekawe, konstrukcja Mostu Piaskowego do złudzenia przypomina budowane w tamtych latach wiadukty kolejowe. Dzięki temu możemy dzisiaj obserwować ówczesny schemat konstruowania tego typu przepraw.

Most ma 31,74 metra długości oraz 12 metrów szerokości niestety tylko 6 metrów przeznaczone jest na ruch drogowy. W przeszłości ruch był mocno obciążony ruchem tramwajowym oraz samochodowym. W obawie jednak o incydenty z przeszłości, władze postanowiły zminimalizować ruch samochodowy i w tej chwili zarezerwowały go  tylko dla osób chcących dojechać do swoich posesji.

Vanilla Hostel&Apartments – tani hostel we Wrocławiu

Zobacz najstarszy most we Wrocławiu wybierając nocleg w najpiękniejszym hostelu. W swojej ofercie posiadamy pokoje dla par – idealne na weekendowy wypad do stolicy Dolnego Śląska. Nasz hostel to także apartamenty dla rodziny z dzieckiem, pokoje dla rodziny we Wrocławiu a także wieloosobowe noclegi turystyczne Wrocław.  

motel-wroclaw-3

Najciekawsze atrakcje we Wrocławiu w zasięgu Twojej ręki! Vanilla to hostel blisko centrum Wrocławia, dzięki czemu nie ominie Cię tętniące życiem serce miasta. W okolicy hostelu znajduje się m.in. Hydropolis i Panorama Racławicka. Szybko dotrzesz również do najwyższego punktu widokowego w Polsce – Sky Tower.

Ernest Marczyński

Call Now Button