Wybierz tani hostel Wrocław i ciesz się widokiem ze Sky Tower
Miejsca we Wrocławiu / 20 lutego 2019Budowla, która jednych zachwyca, a innych odrzuca. Irytuje mieszkańców, zadziwia turystów. To, z czym nie można jednak dyskutować to fakt, że jest najwyższym budynkiem w Polsce mierząc wysokość do dachu. Liderem pod względem wysokości całkowitej nadal pozostaje Pałac Kultury i Nauki. Dzięki swojej długiej antenie Wspina się na ponad 205 metrów. By ją ujrzeć wystarczy dokonać rezerwacji w naszym Vanilla Hostel&Apartments.
Sky Tower patrzy na cały Wrocław. Wrocław, który utrzymany jest głównie w architekturze sprzed kilku, kilkunastu wieków. Styl gotycki, barokowy, historyzm. Gdzie tu więc miejsce na nowoczesny, “bezduszny” budynek? 10 sierpnia 2007 roku okazało się, że jest tego miejsca bardzo dużo. To właśnie wtedy inwestorzy uzyskali pozwolenie na budowę obiektu. Podczas wznoszenia biurowca kilkukrotnie zmieniano projekt. W grudniu 2008 roku ogłoszono, że kompleks zostanie przeprojektowany i obniżony, co sprawi, że nie będzie dysponował rekordową wielkością.
Vanilla to nie tylko tani hostel Wrocław
W międzyczasie wstrzymano na pół roku budowę ze względu na niepewne warunki rynkowe inwestycji. Dla dobra magiczności tego miejsca, wznowiono prace według starego projektu, który zakładał pobicie rekordu wysokości. Podczas prac nad budynkiem Sky Tower trwało wiele nieporozumień między inwestorem a projektantami. Powodem miały być opóźnienia w przekazywaniu dokumentacji projektowej. Wiele ze sporów zakończyło się zerwaniem niektórych umów oraz roszczeniami finansowymi.
W sierpniu 2011 roku budowla osiągnęła pierwotnie zakładane rozmiary a dwa lata później została oddana do użytku wraz z galerią handlową. Co ciekawe, pierwsza wersja projektu składała się aż z pięciu wieżowców, wśród których tylko jeden miał być najwyższym budynkiem w Polsce.
Wydaje się, że projektanci chcieli zerwać z dotychczasową ideą architektury i wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich najemców – firm ciągle rozwijających się i patrzących w przyszłość. Jednak nie tylko firmy korzystają z magiczności budynku Sky Tower. Oferuje on również wynajem apartamentów. Jednym z nich jest mieszkanie o powierzchni 227m2, które jest trzecim najwyżej położonym apartamentem w Europie a jego cena to ponad 11 milionów złotych.
Co było przed Sky Towerem?
Sky Tower stanął w miejscu budynku Poltegoru – najwyższego biurowca we Wrocławiu do 2007 roku, który postawiony został w 1982 roku technologią monolityczną. Co oznaczała ta nazwa? Był to akronim od nazwy przedsiębiorstwa mającego w biurowcu swoją siedzibę – Polska Technika Górnicza. W 1991 budynek został podzielony na dwie niezależne firmy: Poltegor-Projekt oraz Poltegor-Instytut. Wieżowiec oraz otaczającą go działkę kupił w 2006 roku za ponad 17 milionów euro Leszek Czarnecki – wrocławski biznesmen, przedsiębiorca, absolwent m.in. biznesowego wydziału na Uniwersytecie Harvarda. Od czerwca 2007 prowadzono rozbiórkę budynku piętro po piętrze, a od listopada usuwano żelbetonowy fundament za pomocą mikro-wybuchów.
Na dachu budynku znajdowały się nadajniki takich stacji radiowych jak Tok FM, RMF Classic czy Radio Aplauz. Poltegor osiągnął 125 metrów – jest to więc ponad połowa wysokości, na jaką udało się postawić dzisiejszego lidera pod tym względem, czyli Sky Tower.
Niezapomniane widoki
Choć wzbudza wiele emocji z zewnątrz, to cała magia według mnie rozgrywa się po wjechaniu na punkt widokowy. Należy pamiętać jednak o tym, że nie każda pogoda jest korzystna do oglądania widoków. Aby móc to ocenić, polecam włączyć kamerę online, która pozwoli Wam podjąć decyzję, czy widoczność jest zadowalająca. Kolejną sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę to dostępność biletów. Zazwyczaj nie dostaną się Państwo na wieżę widokową tego samego dnia. Należy zadzwonić i zapytać się o ilość dostępnych wejściówek oraz godzinę, ponieważ wjazd na górę odbywa się cyklicznie co 30 minut. Na 49 piętro dostaną się Państwo w zaledwie 50 sekund. Rozciągający się krajobraz miniaturowego Wrocławia zapiera dech w piersiach. Miasto z perspektywy przedostatniego piętra drapacza chmur wygląda niczym makieta muzeum Kolejkowo.
Można zdystansować się od codziennego zgiełku i zebrać myśli patrząc na horyzont łączący niebo z miejską architekturą. Z jednej strony widok może przerażać. Jesteśmy przecież tylko małym trybikiem w wielkiej machinie ekonomicznej. Człowiekiem wielkości zapałki na tle całego miasta. Z drugiej strony może to nas zmotywować do jeszcze cięższej pracy. Możemy bowiem z góry dostrzec ile osób w tej chwili pracuje i się rozwija. Ile osób – być może naszych konkurentów na rynku pracy – właśnie robi coś, by wygryźć innych. Wybierając tani hostel Wrocław będziesz zadowolony nie tylko pod względem komfortowych pokoi, które umożliwią relaks po długim zwiedzaniu. Wybierając Vanilla Hostel&Apartments otrzymujesz także wiele niezapomnianych atrakcji na wyciągnięcie ręki.
Schody zamiast windy?
Może niewielu z Was wie, ale rokrocznie w budynku Sky Tower odbywa się bieg na 49 piętro biurowca. Do pokonania zawodnicy mają aż 1142 schody. Sky Tower Run odbywa się od 2014 roku. W tej nietypowej konkurencji mogą zmierzyć się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W ubiegłym roku na starcie pojawiła się rekordowa liczba uczestników. Pomimo większej konkurencji na najwyższym stopniu podium stanęły jednak te same osoby co ostatnim razem. Z czasem 4:57:08 wśród mężczyzn najlepszy okazał się Piotr Łobodziński, natomiast spośród kobiet najszybsza była Anna Fincer osiągając czas 6:22:12.
W tym roku Sky Tower Run odbędzie się w niedzielę, 26 maja. Zapisów, które ruszyły 14 lutego, można dokonywać pod tym adresem.
Dla kogo wieża widokowa w Sky Tower?
Wyprawa na 49 piętro najwyższego biurowca to doskonała okazja dla wszystkich – rodziny z dziećmi, pary chcącej spędzić niezwykły wieczór czy pasjonata-fotografa, który chciałby ująć niezwykły widok ze szczytu budynku. Najmłodsi z pewnością będą mieli największą zabawę z odnajdowania budynków – przy wielkich szybach znajduje się mapka z zaznaczonymi najważniejszymi punktami. Z oddali możemy dostrzec zarówno Most Grunwaldzki, budynek Dworca czy Ostrów Tumski.
Bilet normalny: 18 zł
Bilet ulgowy: 12 zł