Panorama Racławicka po sąsiedzku – tanie pokoje Wrocław
Miejsca we Wrocławiu / 20 lutego 2019Choć goście odwiedzający dany hostel oceniają głównie komfort pokoi oraz wystrój wnętrz, to bardzo dużą uwagę przywiązują również do lokalizacji danego obiektu. Nie ma co ukrywać, że podczas weekendowego wypadu do innego miasta większe znaczenie będzie miało to, jaka odległość dzieli nas od najatrakcyjniejszych punktów na mapie, niż przykładowo wyposażenie łazienki. Dziś przyjrzymy się jednemu z najbardziej charakterystycznych miejsc we Wrocławiu – Panoramie Racławickiej.
Tanie pokoje Wrocław – blisko Panoramy Racławickiej
Oddalona jest od naszego hostelu zaledwie o 850 metrów, więc spokojny spacer do tego miejsca nie powinien zająć naszym gościom więcej niż około 10 minut. Obiekt ten jest oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które ukazuje jeden z najsłynniejszych obrazów polskiego pochodzenia – Bitwę pod Racławicami. Powstał dzięki zespołowi nadzorowanemu przez Wojciecha Kossaka i Jana Styka. Obraz powstał w 1893 roku z okazji 100-lecia insurekcji kościuszkowskiej na zamówienie rady miasta Lwowa, gdzie na początku był wystawiony. Następnie, w 1896 roku Panorama Racławicka została przewieziona i wystawiona w Budapeszcie. Do Wrocławia trafiła po II wojnie światowej, jednak wiele lat leżała w magazynach z powodów politycznych. Dopiero w latach 80-tych rozpoczęto prace nad budową obiektu przeznaczonego do prezentacji dzieła. Dziś możesz zobaczyć je wybierając tanie pokoje Wrocław w naszym hostelu.
Malowidło prezentuje tytułową Bitwę pod Racławicami, z której zwycięsko wyszły wojska polskie pod dowodzeniem generała Tadeusza Kościuszki. Polacy pokonali wówczas rosyjską armię generała Aleksandra Tormasowa. Obraz jest jedną z czterech panoram – obok Golgoty, Męczeństwa chrześcijan w cyrku Nerona oraz Panoramy siedmiogrodzkiej – które powstały w XIX wieku pod okiem Kossaka i Styki.
Jedno miejsce, wiele atrakcji – tanie pokoje Wrocław
Podobnie jak w przypadku tekstu o Hydropolis, w tym wpisie również postaram się oprowadzić was krok po kroku atrakcji. Jeżeli cenicie sobie spokój i dużo wolnej przestrzeni polecam wybrać się w środku tygodnia. We wtorkowe popołudnie udało mi się kupić bilet od ręki, a po 15 minutach bylem już za bramkami wejściowymi. Zwiedzanie trwa około 30 minut i podzielone jest na dwie części.
W pierwszej, oglądający mogą na spokojnie rozeznać się w pomieszczeniu i poddać się kontemplacji tego dzieła. Na terenie Panoramy jest możliwość wykonania pamiątkowych fotografii – oczywiście bez użycia lampy błyskowej. I to właśnie wtedy należy zrobić pamiątkową fotkę. Później może nie być na to czasu albo któraś z ważnych informacji może was ominąć. Z uwagi na to, że były to moje pierwsze odwiedziny w Panoramie Racławickiej, muszę przyznać, że zastosowana technika zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Przed obrazem ustawiono bowiem prawdziwe elementy, które ułożone są one w takiej perspektywie, że nie mogłem w pierwszej chwili dostrzec granicy – co jest namalowane, a co jest dostawione przed obrazem. Zadbano o wszystkie szczegóły: piasek, kamienie, oschłe drzewa, czy wrak wozu. Zdecydowanie mój mózg czuł się oszukiwany i przyzwyczajenie do tego widoku zajęło mi parę chwil.
Spacerując z Olbrychskim
Jeżeli historia nie jest waszym konikiem, a chcielibyście w pełni zrozumieć co znajduje się na obrazie – na pomoc przychodzi głos Daniela Olbrychskiego. W drugiej części oprowadzi was on po każdej części dzieła. Lektor tłumaczy co i kto znajduje się na obrazie. Opisuje zarówno miejsce, w którym rozgrywa się dany fragment bitwy a także tłumaczy gesty bohaterów a także zamysł autora. Co najważniejsze, otrzymujemy informacje nie tylko o samym obrazie ale również zarys historyczny. To bardzo istotne, by poznać nie tylko sam obraz, ale także co wydarzyło się wcześniej lub jakie konsekwencje miała bitwa w przyszłości. Zanim się obejrzałem, minęło 30 minut a zwiedzanie dobiegło końca. Cała grupa została zaproszona do wyjścia a ja czułem spory niedosyt. Po zapoznaniu się z rysem historycznym chciałem jeszcze raz obejść cały obraz dookoła, jednak nic straconego. Ja z pewnością wybiorę się do Panoramy ponownie, tym razem bogatszy o dużą dawkę wiedzy.
Obowiązkowy punkt na turystycznej mapie
Malowidło zwiedzałem wraz z kilkoma – może dziesięcioma – osobami, co znacznie ułatwiło podejście blisko i zobaczenie wszystkiego, o czym mówił lektor. Podejrzewam, że w weekend, gdy grupy zwiedzające będą znacznie większe, widok na dany fragment może być nieco utrudniony. Dlatego w miarę możliwości polecałbym zwiedzanie Panoramy Racławickiej w mniej obleganych terminach.
Malowidło o 114 metrach długości i 15 metrach wysokości robi niesamowite wrażenie na żywo. Sam obraz wykonany jest nad wyraz starannie. Mimo swoich dużych rozmiarów, ustawiony jest w odpowiedniej odległości i nie przytłacza oglądającego. Za sprawą zastosowanych technik sprawia wrażenie trójwymiarowego obrazu. Dzieje się tak z uwagi na użyte oświetlenie i dobudowaną scenografię. Co ciekawe, panorama Racławicka gościła tak znamienite osobistości jak Jan Paweł II czy Beatrycze – królową Holandii. Pod koniec lat 80-tych do Wrocławia zawitał również Zhao Ziyang – premier Chin. Zainspirowany tym, co zastał w stolicy Dolnośląska – sprawił, iż w Chinach powstało wiele malowideł na wzór Panoramy Racławickiej.
Goście podczas wizyty mogą w słuchawkach usłyszeć komentarz dotyczący historii obrazu aż w 16 językach (m. in. Po chorwacku, koreańsku a nawet esperanto). Osoby niewidome skorzystają natomiast z funkcji audiodeskrypcji.
Za wejście do Panoramy Racławickiej należy zapłacić 30zł (dorośli) lub 23 (osoby posiadający ulgę). Można zaopatrzyć się także w bilet rodzinny. Wejściówki obejmują w sumie cztery muzea:
– Muzeum Narodowe we Wrocławiu
– Muzeum Etnograficzne
– Pawilon Czterech Kopuł
– Muzeum Współczesne
Jak widać Vanilla Hostel&Apartments to nie tylko tanie pokoje blisko rynku Wrocław, ale również szeroka gama różnych atrakcji, które wypełnią Państwa czas. Panorama Racławicka jest obowiązkową pozycją dla wszystkich, niezależnie od wieku. Ja muszę przyznać bardzo żałuję, że dopiero teraz odkryłem magię tego miejsca. Jeżeli jesteście spoza Wrocławia, idealnym miejscem na nocleg będą nasze pokoje lub apartamenty w naszym Vanilla Hostel&Apartments.