fbpx
kultura-online

Krasnale Wrocławskie – Skąd się wzięły i jak postawić swoją figurkę?

Wroclove / 11 lipca 2019

Wrocław nosi miano Europejskiej Stolicy Kultury, Miasta Stu Mostów a także.. miasta Krasnali. Nic dziwnego, ponieważ na jego terenie jest ich już 382. Przechadzając się w czerwcu uliczkami Jarmarku Świętojańskiego zauważyłem, że wizerunek krasnala wypiera powoli na pocztówkach i magnesach dotychczasowy symbol stolicy Dolnego Śląska, czyli przepiękne, historyczne mosty. Co należy zrobić, żeby postawić swojego Kransala? Dlaczego w ogóle pojawiły się we Wrocławiu? Na jakie rzeźby możemy się natknąć spacerując po wrocławskich uliczkach? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule!

Zanim zamieszkałem we Wrocławiu, czyli ponad 3 lata temu – kojarzył mi się on z ogromną ilością mostów, poniemieckim miastem oraz pięknymi widokami nad Odrą. Dopiero po mojej przeprowadzce do tego przepięknego miejsca zacząłem zauważać niemal na każdym kroku małe skrzaty wrośnięte w ziemię. Znajdowały się one praktycznie przy każdych istotnych miejscach na turystycznej mapie Wrocławia – widoczne szczególnie na Rynku. Zawsze zastanawiało mnie jednak dlaczego to właśnie skrzaty stały się symbolem tego miejsca? Jak się okazuje nie jestem jedynym, które takie pytanie sobie zadawał. Do dziś o pojawienie się Krasnali spierają się rodowici Wrocławianie, dziennikarze a nawet historycy!  Ostatecznie przetrwały dwie teorie. Jedna nieco odklejona od rzeczywistości, natomiast druga wydaje się bardzo prawdopodobna.

Krasnale Wrocławskie – legenda

krasnale-wrocławskie

Pierwsza to legenda opowiadająca o Chochliku Odrzańskim, który dostał się do Wrocławia za pomocą tratwy. Miał on zacumować w Mieście Stu Mostów na dłużej, aby robić mieszkańcom wszelkiego rodzaju psikusy. Tak też się stało – rozwiązywał ludziom sznurówki czy wsypywał we wrocławskich restauracjach sól do cukierniczek. Z uwagi na uciążliwe żarty, mieszkańcy Wrocławia próbowali go złapać. Ten jednak okazywał się zbyt sprytny i nikt nie mógł go złapać. Z pomocą przyszły Krasnale, jednak nie miały one na początku łatwej roboty. Chochlik przechytrzył także ich – Pracza wrzucił do rzeki a Więziennika zapuszkował w celi.

Ostatecznie Krasnale pod przywództwem Życzliwka przyskrzyniły Chochlika i wygoniły go z miasta. W nagrodę skrzaty otrzymały część Wrocławia nazywając ją Wielkim Podziemnym Światem Krasnali. To dlatego skrzaty pojawiły się prawie na każdym rogu – mają strzec mieszkańców przed złośliwymi żartami Chochlika. Nie brzmi wiarygodnie? Czasami mam wrażenie, że taki Chochlik przypływa jeszcze do Wrocławia i uszkadza tory tramwajowe..

Krasnale Wrocławskie wrogiem PRL-u

krasnale-wrocławskie-1

A teraz całkiem serio. Najbardziej prawdopodobna historia wyjaśniająca pojawienie się Krasnali w mieście sięga lat 80-tych. W nocy z 30 na 31 czerwca 1982 roku na bloku na Biskupinie oraz na wrocławskim Sępolnie zostały namalowane spray’em pierwsze skrzaty. Miejsca, w których się pojawiały nie były przypadkowe – powstawały na ocenzurowanych hasłach antykomunistycznych.

Jak się później okazało, autorem pojawiających się Krasnali była Pomarańczowa Alternatywa – antykomunistyczny ruch działający wówczas we Wrocławiu, który chciał w ten sposób zakpić z panujących, szarych czasów komunizmu. Tak Krasnale miały przyczynić się do jego obalenia – a na pewno stały się symbolem tchnięcia pozytywnych barw do szarej rzeczywistości. Malunki Krasnali wzbudzały ogromne emocje wśród mieszkańców do tego stopnia, że postać małego skrzata stała się symbolem Pomarańczowych.  

krasnale-wrocławskie

Po pewnym czasie Krasnale pojawiły się na ulicach pięciu największych polskich miast. Skrzaty nie przyjęły się tam jednak tak jak we Wrocławiu, w którym zaczęły pojawiać się już w postaci figurek. Pierwszym z nich był ufundowany przez Agorę – Papa Krasnal. Stanął on przy ulicy Świdnickiej, czyli w miejscu gdzie odbywała się znaczna część happeningów Pomarańczowej Alternatywy.

krasnale-wrocławskie

Krasnale na dobre zaczęły pojawiać się na ulicach w 2005 roku. Dzięki absolwentowi wrocławskiego ASP Tomaszowi Moczkowi stanął m.in. Pracz Odrzański przy moście Piaskowym, Rzeźnik na Starych Jatkach czy Szermierz przy Uniwersytecie Wrocławskim.

Jak wyglądają Krasnale Wrocławskie i gdzie je możemy spotkać?krasnale-wrocławskie-3

Na terenie całego Wrocławia jest w tej chwili ponad 380 Krasnali. Większość z nich bezpośrednio nawiązuje do miejsca, przy którym urzędują – albo imieniem albo atrybutem. I tak przykładowo Agorek znajduje się przy wrocławskiej Agorze, Antonio Okulista przy Wrocławskim Centrum Okulistycznym a Chlapibrzuch z Moczypiętą przy Aquaparku. Przy kładce Radiowej Trójki łączącej pl. Orląt Lwowskich i Promenadę Staromiejską stanął natomiast Krasnal-Dziennikarz z mikrofonem 3 Programu Polskiego Radia. 

krasnale-wrocław

Ostatnio moim oczom ukazał się nowy Krasnal, który stanął przy nowoczesnym biurowcu Nicolas Business Center. Na parterze placówki otworzyła się jakiś czas temu klinika kardiologiczna, przy której nie mogło zabraknąć godnego strażnika tego miejsca. 

wrocławskie-krasnale-2

Kto powiedział, że Krasnale muszą występować pojedynczo? Jeśli jeden skrzat to dla was za mało – polecam wybrać się na plac Narodowego Forum Muzyki. Tam możecie spotkać całą orkiestrę złożoną z 20 Krasnali! Kto wie, może jak dłużej przy nich posiedzicie to usłyszycie choć kilka sekund ich kompozycji?

krasnale-wrocław

Największe skupisko skrzatów można odnaleźć na wrocławskim Rynku:

  • jedne biegną ugasić pożar

wrocławskie-krasnale-4

  • inne pchają swój głaz niczym Syzyf

krasnale-wrocław

  • a niektóre wznoszą toast zachęcając do wstąpienia do jednego z wrocławskich pubów

krasnal-wrocławski

  • jeszcze inne dobrze się bawią niezależnie od pory dnia

wrocławski-krasnal-6

Krasnale rozsypane są po całym mieście, dlatego też sfotografowanie wszystkich stanowi nie lada wyczyn. Wszystko może stać się dużo prostsze dzięki specjalnej aplikacji na smartfony, która umożliwi wam schwytanie wszystkich przez wasze obiektywy. Po zainstalowaniu będziecie mieli podgląd na mapie gdzie i w jakiej odległości od was znajdują się dane krasnale. Oprócz tego będziecie mogli oznaczyć to miejsce jako odwiedzone, dodać swoje zdjęcie do galerii danego skrzata oraz filtrować Krasnale.

Krasnale Wrocławskie – Co zrobić żeby postawić swojego krasnala?

krasnale-wrocław-4

A co jeżeli prowadzicie przykładowo własną restaurację i chcielibyście mieć swojego Krasnala? Jest to dużo prostsze niż wam się wydaje! Wbrew pozorom nie potrzeba żadnej zgody Urzędu Miasta czy innych organów miejskich. Wystarczy, że znajdziecie rzeźbiarza, który zaprojektuje i wykona dla was figurkę. Na oficjalnej stronie Krasnali Wrocławskich znajdziecie listę osób, które podejmują się wykonania takich dzieł sztuki. Jeśli już będziecie spokojnymi i szczęśliwymi posiadaczami własnego skrzata, należy dodać go do oficjalnej bazy. Będzie on dzięki temu widoczny we wszystkich mapach i aplikacjach, przez co dotrą do niego wszyscy poszukiwacze. Trzeba przyznać, że jest to dobry zabieg marketingowy, ponieważ Krasnale Wrocławskie cieszą się bardzo dużą popularnością wśród turystów. 

Macie swojego ulubionego Krasnala? Dajcie znać w komentarzu!

 Vanilla Hostel&Apartments – Tani hostel Wrocław

Zobacz te intrygujące rzeźby na własne oczy i przekonaj się o wyjątkowości Wrocławia wybierając nasz hostel. Przy naprawdę niewielkim nakładzie finansowym otrzymujesz idealne miejsce na komfortowy pobyt w stolicy Dolnego Śląska. Wygodne łóżka, bezpłatne Wi-Fi, prywatna łazienka oraz dostęp do świetnie wyposażonego aneksu kuchennego to dopiero początek! W swojej ofercie posiadamy pokoje dla par, apartamenty dla rodzin z dziećmi oraz wieloosobowe pokoje dla większych grup. Nasz największy pokój swobodnie przenocuje aż 10 osób! Wpadnij z paczką znajomych i poznaj Wroclove!

Nasz tani hostel Wrocław  jest świetnie zlokalizowany, dzięki czemu wszystkie najważniejsze atrakcje Wrocławia są na wyciągnięcie ręki! Zwiedzisz nie tylko znajdujące się obok Hydropolis czy Panoramę Racławicką ale także w mgnieniu oka przedostaniesz się na wrocławski Rynek. Tam czeka na ciebie cała gromada Krasnali, jednak zachęcam do eksplorowania różnych zakątków Wrocławia.

 

Ernest Marczyński

Call Now Button