fbpx
pergola-wroclaw-hala-stulecia

Pierwszy dzień jesieni we Wrocławiu – miejsca na jesienny spacer

Miejsca we Wrocławiu / 22 września 2020

Choć pogoda w ostatnich dniach bardziej przypomina letnią, niż jesienną aurę, kalendarz jest pod tym względem nieubłagany. Za nami ostatnie dni tegorocznego lata. Lata, które z uwagi na epidemię i jego nietypowy przebieg zapamiętamy z pewnością na długo. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ przed nami piękna złota, polska jesień, która każdego roku przypomina o sobie ozdabiając niezwykle klimatyczne krajobrazy stolicy Dolnego Śląska.  Gdzie warto wybrać się na spacer w pierwszy dzień jesieni we Wrocławiu? O tym przeczytacie poniżej.

 

22 września, dokładnie o godzinie 15:31, rozpoczyna się astronomiczna jesień. Kolejna pora roku zastępuje lato w momencie, kiedy Słońce znajduje się w tak zwanym punkcie Wagi, znanym również jako punkt równonocy jesiennej. Dzień później, 23 września rozpoczyna się natomiast jesień w naszych kalendarzach, która potrwa aż do 21 grudnia.

 

Jesień to pora roku, która ma tylu zwolenników, co przeciwników. Coraz niższe temperatury i – przede wszystkim – co raz krótsze dni sprawiają, że wiele osób szybko tęskni za letnimi, długimi dniami i z utęsknieniem wypatruje kolejnych wakacji. Zwolennicy złotej pory roku upatrują natomiast w niej wielu zalet. Nie od dziś wiadomo przecież, że jest to pora roku idealna dla introwertyków, którzy wyczekują tylko, aż dni staną się krótsze, aby móc bez wymówek pozostać w swoich czterech kątach i zasiąść przy lampce z książką w ręku.

 

Drugą, ogromną zaletą nastania jesieni są przepiękne widoki, które zawdzięczamy szczególnie liściom drzew nadającym niepowtarzalnego uroku tej porze roku. Choć Wrocław jest miejscem niezwykle atrakcyjnym wizualnie na co dzień, to jesienna aura jeszcze bardziej potęguje wrażenia z napotkanych krajobrazów.

 

Park Południowy

park-poludniowy-wroclaw

[fot. E. Marczyński]

O ile stolica Dolnego Śląska jest dużą i zatłoczoną aglomeracją, o tyle na całe szczęście dysponuje wieloma miejscami, które umożliwiają ucieczkę od miejskiego zgiełku. Na terenie Wrocławia znajduje się bowiem wiele parków, które szczególnie jesienią są idealnym pomysłem na rodzinny spacer czy romantyczną przechadzkę we dwoje. Praktycznie każda część miasta posiada zielone tereny, które warto odwiedzić inaugurując symbolicznie pierwszy dzień jesieni we Wrocławiu.

park-poludniowy-taras-widokowy

[fot. E. Marczyński]

Jednym z najładniejszych parków jest Park Południowy zlokalizowany na osiedlu Borek. 25 hektarów zadbanego i zagospodarowanego terenu sprawia, że miejsce to jest idealnym rozwiązaniem zarówno na spacer, rowerową przejażdżkę, jak i rodzinny piknik. Przysłowiową wisienką na torcie jest fontanna umieszczona na środku dużego zbiornika wodnego, który dodatkowo odbija w tafli przepiękny krajobraz. Widokiem można się delektować ze specjalnego tarasu widokowego. Na terenie będziecie mogli podziwiać także pokaźny pomnik Fryderyka Chopina.

 

Park Grabiszyński

park-grabiszyński

[fot. E. Marczyński]

Jeżeli chcielibyście zagrać w golfa albo wybieracie się na spacer ze swoim czworonogiem, warto udać się do Parku Grabiszyńskiego. Na terenie 48 hektarów znajduje się wiele ciekawych atrakcji, które umilą wam jesienne spacery po Wrocławiu. W parku znajduje się siłownia miejska, place zabaw dla dzieci oraz… plac zabaw dla psów. To nie lada gratka szczególnie dla tych, którzy zawsze marzyli, by wytresować swojego czworonożnego przyjaciela. Dodatkowo, na placu mieści się również pole do gry w golfa – na miejscu można albo nauczyć się nowej dyscypliny pod okiem instruktorów lub rozegrać partię ze znajomymi. Bardzo ważną częścią parku jest również Cmentarz Żołnierzy Polskich. Na wzniesieniu znajdują się 29-metrowe pomniki symbolizujące husarskie skrzydła upamiętniające poległych żołnierzy.

park-stanislawa-tolpy

[fot. E. Marczyński]

Waszą uwagę powinien zwrócić również Park Stanisława Tołpy zlokalizowany na wrocławskim Ołbinie. Jest on najmniejszym z opisywanych miejskich ogrodów (5 hektarów), jednak na jego terenie znajduje się wszystko to, czego potrzeba, aby móc delektować się piękną polską jesienią. Wzrok przykuwa szczególnie budynek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, który sprawia, że jest on jednym z najbardziej charakterystycznych ogrodów miejskich w Stolicy Dolnego Śląska.

Więcej o najładniejszych wrocławskich parkach przeczytacie w moich wcześniejszych dwóch wpisach, które pojawiły się na blogu. 

Z perspektywy mostów – Pierwszy dzień jesieni we Wrocławiu

Parki to jednak nie jedyne miejsca, które będą wyglądać bardzo okazale w trakcie jesiennych spacerów. Wybierając się na przechadzkę po Wrocławiu koniecznie musicie odwiedzić najbardziej charakterystyczne miejsca, czyli te zlokalizowane wokół wrocławskich mostów.

most-milenijny-wroclaw

[fot. E. Marczyński]

Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest z pewnością Most Milenijny. Przeprawa zbudowana na początku tego milenium liczy 923,5 metra długości, a najdłuższe przęsło ma 50 metrów wysokości. Z uwagi na przepiękne widoki w okolicy, szczególnie te po stronie przystani żeglarskiej, warto przejść się górą mostu. Żeby zobaczyć samą przeprawę w całej okazałości, trzeba jednak zejść na dół i przejść w okolice znajdującego się nieopodal HotSpot Beach Baru. Z tamtej perspektywy most prezentuje się najładniej, szczególnie o zachodzie słońca, kiedy jest podświetlony.

most-grunwaldzki

[fot. E. Marczyński]

Jeżeli preferujecie spacer bliżej Starego Miasta, koniecznie musicie urządzić sobie przechadzkę po Moście Grunwaldzkim. Jest to jeden z najpopularniejszych i najstarszych wrocławskich mostów. Powstał w latach 1908-1910 i po dziś dzień wprawia w zachwyt zarówno mieszkańców, jak i turystów. Choć przeprawa była kilkukrotnie modernizowana, jej pierwotna stylistyka została zachowana nienaruszona. Szacuje się, że na budowę mostu przeznaczono niespełna 3 miliony marek.

 

Największym autem Mostu Grunwaldzkiego jest jego lokalizacja. Dzięki temu, spacer po tej legendarnej przeprawie gwarantuje niezapomniane widoki szczególnie jesienią. Możecie z tej perspektywy dostrzec przede wszystkim niezwykle klimatyczny Ostrów Tumski stanowiący obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Wrocławia.

 

Ostrów Tumski – Pierwszy dzień jesieni we Wrocławiu

ostrow-tumski-wroclaw

[fot. E. Marczyński]

No właśnie, poruszając kwestię miejsc, które należy wybrać na spacer w pierwszy dzień jesieni we Wrocławiu, nie sposób pominąć serce Starego Miasta, czyli Ostrów Tumski. Ta najstarsza, zabytkowa część Wrocławia stanowi główny punkt na liście miejsc koniecznych do zobaczenia. Każdy chce przespacerować się niezwykle klimatycznymi uliczkami, które prowadzą do Archikatedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Budynek uchodzący za pierwszą w pełni gotycką świątynię na polskich ziemiach przykuwa uwagę każdego zwiedzającego. Katedra wygląda niezwykle okazale szczególnie wieczorem, gdy cała elewacja jest efektownie podświetlona.

 

Pergola – Pierwszy dzień jesieni we Wrocławiu

pergola-wroclaw-hala-stulecia

[źródło: wroclaw.pl]

A teraz czas na miejsce, którego nie mogło zabraknąć w dzisiejszym zestawieniu. Wrocławska Pergola przy Hali Stulecia jest jedną z tych lokacji, które zostały wręcz stworzone, aby odwiedzać je właśnie jesienią. Wybudowana w połowie XX wieku pergola w kształcie połowy elipsy robi niesamowite wrażenie szczególnie o tej porze roku. Dlaczego?

Dwa rzędy słupów rozciągają się przez 640 metrów tworząc kształt połowy elipsy. Całość pokrywa charakterystyczna winorośl, która jesienią zmienia swój kolor na złocistą żółć, nadającą zapierającego dech w piersiach widoku. Nic dziwnego, że często można o tej porze roku spotkać w tym miejscu nowożeńców, którzy decydują się na sesję ślubną właśnie pod wrocławską pergolą.

 

Ogród Japoński – Pierwszy dzień jesieni we Wrocławiu

ogrod-japonski-wroclaw

[źródło: visitwroclaw.eu]

Spacerując pod pergolą można podziwiać przepiękny krajobraz przedstawiający Halę Stulecia oraz staw z działającą w okresie letnim fontanną. Gdyby tego jednak było mało, tuż obok znajduje się również miejsce idealnie pasujące na pierwszy dzień jesieni we Wrocławiu, czyli Ogród Japoński.

 

Niezależnie od tego, czy pasjonujecie się kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni, czy po prostu chcielibyście zobaczyć przepiękną roślinność i ciekawe okazy ryb. Powinniście koniecznie zobaczyć tę niezwykle interesującą atrakcję turystyczną. Na miejscu czeka na Was wiele fascynujących elementów: wyspa, kamienne latarnie, charakterystyczne japońskie domki czy różnorodna roślinność z Dalekiego Wschodu. Warto zaznaczyć, że Ogród Japoński można odwiedzać do końca października.

 

Ernest Marczyński

Call Now Button