fbpx
kultura-online

Wrocław – kultura online w czasie epidemii

Wroclove / 31 marca 2020

Niespełna miesiąc temu w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Koronawirus sparaliżował od tego czasu wszystkie miejsca kulutralne – kina, teatry, muzea, opery i inne miejsca, które umożliwiały zapoznanie się z szeroko rozumianą sztuką i kulturą. Do tej pory można było sobie rekompensować ten czas innymi aktywnościami – spacerem po parku w małym, rodzinnym gronie czy uprawianiem sportu na świeżym powietrzu. Niestety, od 1 kwietnia w życie wchodzą nowe przepisy, które zaostrzają wychodzenie z domu i zakazują korzystania z miejsc publicznych w innych celach niż przemieszczanie się do pracy, sklepu lub apteki. Na ratunek przychodzi kultura online.

 

Wszyscy mieli nadzieję na to, że tak, jak szybko zostały wprowadzone ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, tak szybko one znikną wraz z rozprzestrzeniającym się nieustannie koronawirusem. Niestety, sytuacja na całym świecie pod tym względem wygląda coraz gorzej i – choć w naszym kraju nie wygląda to tak drastycznie jak we Włoszech czy Hiszpanii – koniecznym było wprowadzenie bardziej rygorystycznych zakazów codziennego funkcjonowania obywateli przez Rząd.

 

Środki podjęte przez organy władzy – choć konieczne i oczywiście słuszne – zupełnie ograniczyły także dostęp do miejsc kulturalnych we Wrocławiu. Jak się jednak okazuje, w dobie wszechobecnego dostępu do Sieci, dla wielu wrocławskich placówek nie jest to przeszkodą. Wiele z miejsc znanych z „fizycznych” i statycznych dobrodziejstw kultury postanowiło umilić wszystkim pobyt w domach i zdecydowało się na uruchomienie wielu aktywności online.

 

Centrum Historii Zajezdnia – kultura online

wakacje-wrocław-2019-2

 

Wrocławska placówka została zamknięta niemal od razu po ogłoszeniu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. Zarządowi udało się sprawnie zorganizować pracę zdalną swoim pracownikom, którzy opracowują zbiory i program działań edukacyjnych online.

 

Wśród interaktywnych wystaw znajduje się:

Wirtualne zwiedzanie wystawy głównej „Wrocław 1945 – 2016”
Interaktywna mapa do umieszczania biogramów bliskich urodzonych ok 1900 r.
Zwiedzanie online wystawy „Raj doczesny komunistów” w wersji 2D oraz 3D
Wystawa o demonstracji w 2. rocznicę porozumień sierpniowych, która odbyła się 31 sierpnia 1982 we Wrocławiu i Lubinie

Wystawa „(Nie)zapomniany bohater Wrocławia trener Władysław Żmuda
Wystawy „Z pamiętnika młodej lekarki. Ewa Szumańska

 

Archiwalne spektakle online – Teatr Capitol – kultura online

Świetna informacja dla stałych bywalców jednego z najpopularniejszych miejsc kulturalnych we Wrocławiu. Teatr Muzyczny Capitol, w związku z zaistniałą sytuacją postanowił udostępnić widowni archiwalne spektakle, które będzie można oglądać do wznowienia działalności teatru.  Pierwszym spektaklem jest dzieło Konrada Imieli i Cezarego Studniaka – „Śmierdź w górach”.

 

Sztuka miała premierę 14 lat temu, a zaraz później otrzymała nagrodę Fajerwerk 2006. Był to telewizyjny magazyn kulturalny Łossskot prowadzony przez Tymona Tymańskiego, Jacka Dehnela i Macieja Chmiela. Samo nagranie pochodzi natomiast z 2008 roku.

 

Od 27 marca do 2 kwietnia można również oglądać Koncert Galowy „…rewolucyjna!”, który miał swoją premierę 10 lat temu. Wśród obsady znajdują się między innymi Tomasz Kot, Wojciech Mecwaldowski

 

Narodowe Forum Muzyki – kultura online

narodowe-forum-muzyki

 

Były już historyczne wystawy oraz spektakle teatralne. Czas na miłośników przebywania w salach koncertowych. Niestety także one świecą pustkami. Nic jednak straconego, ponieważ Narodowe Forum Muzyki nie zapomniało o swoich stałych bywalcach nawet w czasie epidemii.

 

Narodowe Forum Muzyki działa w tej chwili głównie na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. Tam dostępne są dla słuchaczy materiały w formie audio-video (m.in. koncerty i różnego rodzaju występy) w trybie premiery. Dzięki temu, poprzez wspólne oglądanie na fanpage’u, fani będą mogli choć w pewnym stopniu poczuć się, jakby siedzieli wspólnie na Sali koncertowej.

 

Dodatkowo, Narodowe Forum Muzyki umożliwia odsłuchiwanie wybranych płyt. W jaki sposób? Administratorzy profilu udostępniają za pomocą postów opisy płyt, a także linki do nagrań w Spotify.

 

 

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – kultura online

Placówka utworzona w roku 1973 radzi sobie w jeszcze inny sposób. Ośrodek Kultury i Sztuki udostępnia za darmo treści na swoim kanale YouTube. Możecie znaleźć tam wiele filmów dokumentalnych traktujących o historii regionu – między innymi losach Dolnego Śląska a także ważnych osobistości związanych z województwem. Na kanale dostępny jest chociażby film o perypetiach właścicielki zamku Książ – Daisy – czy produkcje z cyklu „Dolny Śląsk pełen historii”.

 

Sky Tower – kultura online

tani-hostel-wroclaw-sky-tower

 

Już w ten piątek na 49 piętrze odbędzie się koncert, który będzie można obejrzeć na oficjalnych profilach facebookowych Sky Tower oraz Vertigo Jazz Club & Restaurant. Na szczycie największego budynku w Polsce (mierząc wysokość do dachu) pojawi się Natalia Szczypuła, a u jej boku Mateusz Witkowski, który dopełni jej wokal nutami wybrzmiejącymi z pianina. Koncert nazwany Jazz in the Sky rozpocznie się na wyżej wymienionych profilach o godzinie 18:00.

 

Wrocławski Teatr Lalek – kultura online

W czasie epidemii świetnie radzi sobie także Wrocławski Teatr Lalek. Aby umilić spędzanie czasu w domu w trakcie wszechobecnej kwarantanny, placówka uruchomiła specjalny cykl online „Rodzinne niedziele z WTL-em”. Jak sama nazwa wskazuje, w każdy siódmy dzień tygodnia na stronie teatru można oglądać wybrany spektakl. Pierwszą sztuką, jaką mogli zobaczyć widzowie było dzieło Jakuba Krofty – „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”.

 

Dodatkowo, codziennie o godzinie 12:00, WTL publikuje fragmenty książki „Zrób sobie teatr”. Jest to coś na kształt notatnika, który umożliwia rysowanie, pisanie a także wklejanie do niego rozmaitych obrazków. Świetnie sprawdzi się w rękach kreatywnych – zarówno młodszych, jak i starszych.

 

Ernest Marczyński

Call Now Button