fbpx
park-wroclaw

Jak spędzić pierwszy dzień wiosny we Wrocławiu?

Miejsca we Wrocławiu / 18 marca 2020

Sytuacja, z jaką przyszło nam się zmierzyć w ostatnich dniach zaskoczyła wszystkich – niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy wykonywanej pracy i statusu społecznego. Zamknięcie wszystkich najważniejszych miejsc kulturalnych oraz obiektów turystycznych w stolicy Dolnego Śląska z pewnością mogło pokrzyżować Wam plany odnośnie tego, jak spędzić Pierwszy Dzień Wiosny we Wrocławiu. Nic jednak straconego! W tym artykule wskażemy wam pomysły na to, jak w obecnej sytuacji ten czas zagospodarować w przepięknym Wrocławiu. Gwarantujemy, że miejsc, do których możecie się udać w ten dzień nie brakuje.

 

Od dobrych kilku dni wszyscy obywatele dostali instrukcje odnośnie tego, jak postępować, by zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem. Choć jak najbardziej wskazane jest, aby jak najwięcej czasu spędzić w swoim domu, nic nie stoi na przeszkodzie, by w gronie najbliższych udać się na spacer po mało zaludnionych zakątkach przepięknego Wrocławia. Różnorodny i rozległy teren stolicy Dolnego Śląska sprawia, że miejsc, które warto odwiedzić jest bardzo wiele. Gdzie spędzić Pierwszy Dzień Wiosny we Wrocławiu?

 

Wrocławskie parki – Pierwszy Dzień Wiosny we Wrocławiu

park-poludniowy-wroclaw

 

Wielu z was pewnie ma już za sobą kilka dni spędzonych w murach blokowisk lub w domku jednorodzinny. Na przekór zaistniałej sytuacji, pogoda zachęca do niedługiego spaceru, który – zachowując wszelkie środki ostrożności – nie powinien nikomu zaszkodzić. Idealnym rozwiązaniem będzie więc przywitanie wiosny na łonie natury.

 

We Wrocławiu praktycznie w każdej części miasta można znaleźć park, w którym można odpocząć od miejskiego zgiełku. Uwagę może przykuć szczególnie Park Południowy znajdujący się na osiedlu Borek. Od niemal 25 lat wpisany jest do rejestru zabytków z uwagi na swoją ogromną wartość i jest jednym z najpiękniejszych parków w mieście.

 

park-poludniowy-wroclaw-taras-widokowy

 

Na 25 hektarach zielonego terenu znajduje się kilka charakterystycznych miejsc. Jednym z nich jest Pomnik Chopina, który stoi przy głównym wejściu od 2004 roku. Rzeźbę wykonał profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – Jan Kucz.

 

Drugim, zdecydowanie bardziej przykuwającym uwagę miejscem w Parku Południowym jest przepiękny taras widokowy. Nazwany od nazwiska współzałożyciela parku – Ludwiga Landsberga – umożliwia zobaczenie ogrodu w całej okazałości. W malowniczy krajobraz idealnie wpisuje się fontanna uruchamiana w okresie wiosenno – letnim. Kto wie, być może zostanie uruchomiona właśnie w Pierwszy Dzień Wiosny 20 marca?

 

Park dla wszystkich – Pierwszy Dzień Wiosny we Wrocławiu

park-grabiszynski-wroclaw

 

Jeśli wybieracie się na spacer z dziećmi lub czworonogiem (a jeśli wszyscy razem, to nawet lepiej), świetnym wyborem będzie Park Grabiszyński. Wyprawa do tego ogrodu zapewni wiele atrakcji wszystkim uczestnikom spaceru. Na terenie parku znajduje się bowiem siłownia miejska, która umożliwi trening na świeżym powietrzu aktywnym rodzicom. Na terenie parku znajdują się wszelkie niezbędne sprzęty, by wykonać podstawowy trening z wykorzystaniem wagi swojego ciała. Nawet w takie dni, jak te – nie ma wymówek!

 

park-grabiszynski-wroclaw

 

Podobnie jak wszystkie tego typu ogrody, Park Grabiszyński dysponuje także placem zabaw dla dzieci, dzięki czemu będziecie mogli spędzić aktywnie również czas z najmłodszymi. Plac zawiera wszystko to, co dzieci lubią najbardziej – huśtawki, zjeżdżalnie czy piaskownicę.

 

plac-zabaw-dla-psow-wroclaw

 

To, co jednak wyróżnia Park Grabiszyński od innych ogrodów to.. plac zabaw dla psów! Niezależnie od tego, czy wasza czworonożna pociecha reaguje tylko na komendy „siad”, czy jesteście już na bardziej zaawansowanym poziomie pod względem tresury, tego typu miejsce to raj dla psa. Szczególnie, że w ciasnych blokach lub nawet w parkach, gdzie jest obowiązek spacerowania z psem na smyczy – może być to jedyna okazja, żeby również i on złapał chwilę oddechu i w końcu się porządnie „wybiegał”.

 

cmentarz-żołnierzy

 

Na trenie parku znajdzie się również bardzo interesujące miejsce dla pasjonatów historii. Na wzniesieniu znajduje się bowiem Cmentarz Żołnierzy Polskich. Ozdobiono go w 1979 roku dwoma wielkimi – 29 metrowymi – pomnikami autorstwa Łucji Skomorowskiej. Koniecznie musicie odwiedzić to miejsce, robi niesamowite wrażenie na żywo.

 

Ogród Japoński i wrocławska Pergola – Pierwszy Dzień Wiosny we Wrocławiu

Zostajemy przy terenach zielonych, ponieważ teren przy wrocławskiej Hali Stulecia to punkt obowiązkowy mając na uwagę wiosenne spacery. I to z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest nietypowa i przepiękna Pergola, która została wybudowana na początku XX wieku. Mająca kształt połowy elipsy pergola otoczona jest winoroślą, która nadaje jej niepowtarzalnego klimatu. Szczególnie wiosną, kiedy cała roślinność wokół rozkwita. Spacerując tym szlakiem można w pełnej okazałości zobaczyć budynek Hali Stulecia, który szczególnie podczas zachodów słońca robi niesamowite wrażenie na żywo.

 

Tuż obok znajduje się miejsce, które zaciekawi nie tylko entuzjastów bujnej i egzotycznej roślinności. Ogród Japoński – bo o nim mowa – należy do terenów Parku Szczytnickiego. Kompleks ten jest jednym z ostatnich śladów, które zostały w tym miejscu po Wystawie Światowej,  zorganizowanej w 1913 roku. Na przestrzeni lat, Ogród Japoński ewoluował i został rozbudowywany. Pojawiła się m.in. charakterystyczna wyspa, kamienne latarnie czy dodatkowe ścieżki. To, co jednak budzi największe zainteresowanie to charakterystyczne, japońskie domki, które wyposażone są w ławki umożliwiające odpoczynek wszystkim podróżnym. Uwagę przykuwa także aranżacja samych ogrodów, która jest typowa dla kultury japońskiej. Nie mogło oczywiście zabraknąć niespotykanych w naszej części świata okazów wodnych. Podczas spaceru dostrzeżecie charakterystyczne, kolorowe karpie Koi, które zdumiewają swoimi rozmiarami.

 

Spacer nad Odrą – Most Milenijny

most-milenijny-wrocław

 

Wybierając się na spacer możecie wybrać także jedno z zacisznych miejsc nad Odrą. Jednym z nich są okolice Mostu Milenijnego – jednego z największych mostów we Wrocławiu. Jego budowa rozpoczęła się w 2002 roku i była to największa inwestycja tego typu od czasów II wojny światowej. Szacuje się, że całe przedsięwzięcie kosztowało ponad 140 milionów złotych. Most mierzy ponad 920 metrów długości, a każdy ze słupów ma aż 50 metrów.

 

W okolicy znajduje się dużo terenów zielonych, które umożliwią zorganizowanie wiosennego pikniku. Dużym atutem jest parking znajdujący się pod mostem, który umożliwi dotarcie tam autem. Dzięki temu będziecie mogli zabrać wszystko to, co potrzebne wam, by w rodzinnym gronie spędzić pierwszy dzień wiosny we Wrocławiu.

Ernest Marczyński

Call Now Button