fbpx

WOŚP WROCŁAW – ZAPOWIEDŹ 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY

Poland, Wroclove / 3 stycznia 2019

FINAŁ WE WROCŁAWIU – CO NAS CZEKA?

W tym roku finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przypada na 13 stycznia. Ci, którzy będą chcieli wspierać akcję nie muszą czekać aż do niedzieli. We Wrocławiu różnego rodzaju atrakcje czekają na zainteresowanych już od piątku. WOŚP-owy weekend rozpocznie Stary Klasztor bałkańską imprezą zatytułowaną Docek Nove Godine.

wosp-wroclaw

Kolejnego dnia w Starej Piwnicy zagrają Perły i Łotry oraz wrocławskie zespoły – Za horyzontemoraz Jan i Klan. W Starym Klasztorze na scenie pojawią się natomiast zespoły reggae – Bakshish, The Messengers, Ras Tab i Draggy.

Mimo piątkowych i sobotnich atrakcji, to jednak finałowy dzień dostarczy oczywiście najwięcej emocji. Rozpocznie się wtedy ogólnopolska zbiórka ponad 120 tysięcy wolontariuszy WOŚP. Na ulicach w całym kraju będzie można przekazać ofiarę na zakup specjalistycznego sprzętu do polskich szpitali.

NOWY TARG – CENTRUM WYDARZEŃ WOŚP WROCŁAW

Dużo ciekawych i różnorodnych wydarzeń odbędzie się na Nowym Targu. Jak co roku zobaczymy wolontariuszy WOŚP z 11 Sztabów z Wrocławia – grupę rekonstrukcyjną Pancerni Strzegom. Fani motoryzacji również nie powinni narzekać. Muzeum Motoryzacji oraz Towarzystwo Automobilowe Topacz przygotuje wystawę samochodów z lat 50, 60 i 70.

Wielka Orkiestra nie zapomina także o cukrzykach – wszyscy chętni będą mogli ruszyć w Biegu Tyłem – „Policz się z cukrzycą”. Za pieniądze zebrane podczas rejestracji zostaną kupione pompy insulinowe dla ciężarnych kobiet z cukrzycą. Jeżeli jesteście miłośnikami czteronogów również znajdziecie coś dla siebie. Będziecie mogli zobaczyć psie zaprzęgi z Watahy Domowych Wilków, a w rolach głównych wystąpią psy reprezentujące rasę Golden Retriever.

Na placu Nowy Targ zostanie rozstawiona scena, na której wystąpią m.in.: Alicja Janosz, Tymon Tymański czy projektWroclove Guitar Top. Głównym koncertem będzie występ bardzo znanego zespołu w kręgach heavymetalowych – Acid Drinkers. Na scenie Starego Klasztoru polski zespół wykona hity ze swoich ostatnich płyt.

Nieodłącznym elementem każdego finału są oczywiście słynne licytacje WOŚP, podczas których można wspomóc finansowo potrzebujących. Podczas tegorocznego finału WOŚP zebrano już 2 804 071 PLN, jednak to dopiero początek zbiórki. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku padł rekord, w którym Wielka Orkiestra zebrała aż 126 373 804,34 PLN.

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już od 1993 roku zbierają fundusze na pomoc dla najbardziej potrzebujących. Fundację założyło siedem osób – w tym oczywiście Jerzy Owsiak wraz ze swoją żoną Lidią Niedźwiedzką-Owsiak. Swoją pierwszą zbiórkę zorganizował w 1992 roku. Zaprosił wówczas lekarzy kardiochirurgów do swojego programu „Brum” transmitowanego przez III Program Polskiego Radia. Omawiając różne choroby serca na koniec programu prosił widzów o zbiórkę pieniędzy na leczenie dzieci. Akcja ta była kontynuowana na Festiwalu w Jarocinie, natomiast 3 stycznia 1993 roku miała miejsce zbiórka nazwana w przyszłości „I Finałem”.

Bardzo przychylna reakcja Polaków oraz spora kwota zebranych środków sprawiły, że działalność Jerzego Owsiaka otrzymała formę prawną. W marcu tego samego roku przy pomocy Waltera Chełstowskiego powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która rokrocznie odbywa się od tamtej pory. Nazwa ta została po raz pierwszy użyta w programie „Róbta co chceta, czyli rock’n’rollowa jazda bez trzymanki” już w 1991 roku.

Pierwszy finał WOŚP odbył się w Ciechocinku, a główną gwiazdą był zespół Zdrowa Woda występujący na scenie wraz z Jurkiem Owsiakiem. Na samym początku działalności Wielkiej Orkiestry, finały odbywały się w pierwszą bądź drugą niedzielę roku. Od 2002 roku niezmiennie jest to druga niedziela roku.

Tekst: Ernest Marczyński

Zdjęcia: Oficjalna strona WOŚP – www.wosp.org.pl

proformat

Call Now Button