fbpx

Plenerowe kino po sąsiedzku

Wroclove / 7 września 2015

Kultura przy ulicy Kruczej

W nadchodzące wrześniowe piątki i soboty wrocławianie będą mieć niecodzienną okazję, aby na świeżym powietrzu zapoznać się z filmowymi produkcjami. I to zupełnie za darmo. Kino plenerowe Krucza to inicjatywa mająca na celu sprowadzenie wydarzeń kulturalnych do osiedli oddalonych od centrum Wrocławia.

Według socjologów zbyt mało integrujemy się na poziomie lokalnych społęcznośći. Plenerowe   projekcje są z pewnością okazją do nazwiązania kontaktów z nieznanymi dotychczas sąsiadami. Albo doświadczenia życia lokalnej społeczności przez turystów odwiedzających miasto.

Lokalnie i kulturalnie – kino Wrocław

W ramach przedsięwzięcia na ścianie garażowej na podwórku kamienicy przy ulicy Kruczej na osiedlu Gajowice od poczatku sierpnia wyświetlane są w każdy weekend filmy dla dzieci, jak i osób starszych. W najbliższy piątek najmłodsi obejrzą tam o godz. 20:30 produkcję Kacper i Emma – zimowe wakacje w reżyserii Arne Lindtner Næss. Dzień póśźniej o tej samej godzinie dorośli zapoznają się z filmem Jak ojciec i syn w reżyserii Hirokazu Kore-eda.

Organizatorom zależy na tym aby poprzez takie działania nie tylko aktywizować lokalną społeczność pod kątem relacji sąsiedzkich. Docelowo wzbudzić ma to w nich  twórzczość i chęć kreowania  wielu ciekawych  osiedlowych inicjatyw.

Granty na rzecz rozwoju

Inicjatywa realizania jest dzięki tzw. mikroGRANTOM ESK w sezonie letnim 2015. To program współorganizacji projektów, dzięki któremu każdy obywatel może zrealizować swój pomysł na działanie kulturalne, społeczne czy edukacyjne, promujące Wrocław jak w Europejską Stolicy Kultury. Jeśli komisja zatwierdzi projekt – wnioskodawca otrzyma dotację na jego realizację.

Hasło programu w tym roku to „Przestrzenie dla piękna”. Program ma charakter konkursu, do którego pomysły zgłasza się poprzez wniosek elektroniczny. Tegoroczne projekty mogą dotyczyć każdej dziedziny sztuki – ważne, by poprzez artystyczne środki wyrazu odnieść się do hasła przewodniego.

Otwórzmy się na nieznane

Polacy coraz bardziej lubią odgraniczać sie od siebie. Zarówno parawanami na plaży, jak i wysokimi płotami na osiedlach strzeżonych w wielkich miastach. To niepokojący trend, któremu przeciwdziałać stara się w dzisiejszych czasach  na różne sposoby. Także sami mieszkńacy metropolii takich jak Wrocław zaczynają dostrzegać wady anonimmowośći i braku sąsiedzkich kontaktów. Wydarzenia tego typu są świetną okazją aby je nawiązać lub odnowić.

Dodatkowo, osoby odwiedzające Wrocław, które zdecydują się na uczestniczenie w osiedlowym kinie plenerowym mogą odkryć unikalną stronę miasta, której nie poznaliby przechadzając się po centrum, nawet z najlepszych przewodnikiem. Za granicą chwalimy lokalny folklor i kulturę. Odrzucamy je często jednak podczas zwiedzania naszej ojczyzny.

Na miejsce wydarzenia z Vanilla Hostel dojedziemy autobusem linni A. Pojekcje odbywają się na wysokości ul. Kruczej 112 przy bramie wjazdowej na podwórko. Warto wziąć ze sobą poduszkę albo koc. I być punktualnie. Przecież nie będzie reklam! 🙂

proformat

Call Now Button