fbpx

Krwawy księżyc nad Wrocławiem

Bez kategorii, Miejsca we Wrocławiu, Poland, Wroclove / 28 września 2015

TO ZAĆMIENIE

Krwawy księżyc nad Wrocławiem pojawił się w nocy z niedzieli na poniedziałek. To ciekawe zjawisko astronomiczne było widoczne golym okiem. Nasz satelita nie tylko stał się czerwony, ale i przybrał zdecydowanie większe rozmiary niż zwykle. Wbrew obawom wielu ludzi zjawisko to nie zwiastowało końca świata. Ludzkość obudziła się w poniedziałek jak zawsze i tłumnie ruszyła do swoich obowiązków. Co interesujące było to związane… z zaćmieniem księżyca. Między nim a Słońcem znalazła się nasza Ziemia i rzuciła cień na naszego naturalnego satelitę.

ASTRONOMIA Z MIASTA

To zjawisko było też o tyle ważne, że można je było zaobserwować nawet z mocno zurbanizowanych rejonów, które, na co dzień są bardzo kiepskimi miejscami do obserwowania rozgwieżdżonego nieba. Związane jest to bezpośrednio z zanieczyszczeniem światłem. Większe ośrodki miejskie mają wiele obiektów, które są sztucznie oświetlane. Światło to rozprasza się w warstwach wszędobylskiego pyłu unoszącego się w otaczającym nas powietrzu. Uniemożliwia to cieszenie się rozkoszami, jakie płyną ze spoglądania w aksamitną czerń nieba, usianą złotymi punktami. Nieboskłon rozciągnięty nad naszymi głowami, to bardzo romantyczne miejsce. Osoby na co dzień mieszkające i pracujące w dużych miastach, takich jak Wrocław, rzadko mają okazję podziwiać je w całej rozciągłości. Dlatego tym bardziej można docenić takie zjawisko jak wczorajsze, gdy piękny, duży i czerwony księżyc pokazał się nam w pełnej krasie.

W NOCY NIEBO, W DZIEŃ ZABYTKI

Następne takie zjawisko będzie miało miejsce w 2018 roku. Ale na szczęście Wrocław jest miastem, które jest ciekawe zarówno za dnia jak i w nocy. Nie chodzi tylko o nocne, klubowe życie. Można wybrać się tuż za granice metropolii, najlepiej w okolice Sobótki i cieszyć się klarownym, niezanieczyszczonym światłem niebem. Można też wybrać się do licznych rozległych parków. Efekt nie będzie taki sam, ale na pewno lepszy niż w rynku i okolicy 😉

W dzień, jeśli nie zmęczą nas nocne wyprawy, możemy udać się w miasto i podziwiać wszystkie liczne zabytki i atrakcje stolicy Dolnego Śląska. W tym celu najlepiej zatrzymać się w Vanilla Hostel Wrocław gdzie znajdziecie państwo tanie noclegi, w doskonałych warunkach. Każdy z pokoi wyposażyliśmy w łazienkę, telewizor i bezprzewodowy internet. Do dyspozycji gości oddajemy parking (bez żadnych dodatkowych opłat!) tuż przy hostelu. Jest on całodobowo monitorowany.

Dla zdecydowanych entuzjastów astronomii atrakcją będzie odwiedzenie Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Odbywają się w nim cykliczne wykłady popularyzujące tą wspaniałą naukę, które przyciągają zawsze spore grupy ludzi. Sam instytut znajduje się w pięknie położonym miejscu, na skraju jednego z największych ogrodów miejskich naszego miasta – Parku Szczytnickiego. Tuż obok znajduje się wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Hala Stulecia, z piękną pergolą u bram.

Serdecznie zapraszamy do Wrocławia, do Vanilla Hostel, na podziwianie stolicy Dolnego Śląska no i pięknego nieboskłonu nad naszymi często zapracowanymi i zamyślonymi głowami.

proformat

Call Now Button