fbpx

Jarmark Świętojański we Wrocławiu – zapowiedź

Wroclove / 14 maja 2019

Jeszcze niedawno publikowaliśmy dla Was relację z Jarmarku Bożonarodzeniowego. Trudno w to uwierzyć, ale od tamtego czasu minęło prawie pół roku. Czas leci szybko, jednak moim zadaniem jest, abyście w tym codziennym pędzie nie zapomnieli o atrakcjach jakie czekają na was we Wrocławiu. A już za 3 dni wrocławski Rynek zamieni się w kolorowy Jarmark Świętojański!

Aż na 46 dni wrocławski rynek zamieni się centrum regionalnych przysmaków. Potrwa od 17 maja do 24 czerwca i jak co roku przyciągnie zarówno tłumy Wrocławian, jak i turystów z całego kraju. Zanim przybliżę Wam co w tym roku przygotowali organizatorzy, przyjrzymy się najpierw samej Nocy Świętojańskiej.

Czym jest w ogóle Noc Świętojańska?

wroclaw-rynek

Obchodzona przez Słowian z 23 na 24 czerwca z uwagi na to, że jest to najkrótsza noc w roku. Ludy słowiańskie traktowały Noc Świętojańską jako święto wody i ognia. Najważniejszym obrzędem było rozpalanie ognia i zanurzanie się w wodzie. Nocą świętojańską była nazywana również święto miłości i płodności, czyli Sobótka. Na Podlasiu i Mazowszu święto nazywało się natomiast Nocą Kupały.

Jednym z popularnych obrzędów było rzucanie wianków na wodę. Była to wróżba dla panienek i kawalerów symbolizująca zamążpójście. Towarzyszyły temu obrzędowi jednak pewne zasady. Panny musiały wrzucać wianek koniecznie do rzeki a nie jeziora, ponieważ woda stojąca uchodziła za symbol zastałych uczuć. Ponadto, powinny zrobić to z wyczuciem – tak, aby świeczka położona na wianku nie zgasła. Kolejnym obrzędem Nocy Świętojańskiej było szukanie kwiatu paproci. Miała ona przynieść znalazcy wielkie szczęście, mądrość a także… zdolność zobaczenia wszystkich skarbów ukrytych w ziemi.

Jak się okazuje obrzędy były kultywowane także przez ludy bałtyckie, celtyckie a nawet germańskie. W Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w ich kalendarzu. Na Łotwie figuruje natomiast jako Ligo i obydwa dni są wolne od pracy. Nie uważacie, że u nas również powinno być tak samo? 😊

W 2013 roku w Poznaniu tysiące osób puszczało w niebo chińskie lampiony, by uczcić Noc Kupały. Trzeba przyznać, że efekt robi wrażenie!

rynek-wroclaw

Jarmark Świętojański – czego możemy się spodziewać?

Jak co roku na rynku we Wrocławiu oraz ulicy Świdnickiej zobaczymy mnóstwo stoisk. Znajdziemy tam przede wszystkim potrawy regionalne oraz zagraniczne, produkty przemysłowe i wiele innych.  Od 29 maja do 2 potrwa Jarmark Produktów Europejskich i Regionalnych a w Dzień Dziecka ruszy Biesiada Europejska. 8 czerwca organizatorzy otworzą wystawę florystyczną „Ogród w mieście”. Znajdą się tam prace przygotowane przez mistrzów florystyki – Marka Kucharskiego oraz Agnieszkę Mitko. Jarmark Świętojański to także słoneczne plaże przy pręgierzu oraz koktajlowe aranżacje ogrodowe. Będzie to idealny moment dla wszystkich, którzy pragną zaznać trochę egzotyki w centrum Wrocławia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do skorzystania z naszej oferty noclegowej. Posiadamy komfortowe, niedrogie pokoje blisko centrum Wrocławia. Będziecie mogli szybko przedostać się na Jarmark Świętojański i świętować razem z nami!

Ernest Marczyński

Call Now Button