fbpx
adrspach-czechy

Atrakcje w okolicy Wrocławia cz. 1 – Ślęża, Kłodzko, Adrspach

Wroclove / 31 maja 2022

Turyści planujący odwiedzić Wrocław z pewnością mogą być pozytywnie zaskoczeni ilością miejsc oraz atrakcji, na które natrafią podczas planowania kolejnych punktów wyjazdu. W Mieście Stu Mostów dzieje się naprawdę dużo. Zarówno w okresie letnim, jak i zimowym miasto zapewnia masę ciekawych propozycji pod kątem kulturalnym, sportowym, a także rekreacyjnym. Z uwagi na mnogość wartościowych miejsc, bardzo wielu turystów decyduje się na ponowną wizytę w celu zgłębienia kolejnych zakamarków miasta. Osobom, którym wydaje się, że widziały w stolicy Dolnego Śląska już wszystko, proponujemy atrakcje w okolicy Wrocławia. Są to miejsca oddalone o około 100 km, które można zobaczyć podczas jednodniowego wyjazdu.

Góra Ślęża – atrakcje w okolicy Wrocławia

Dolny Śląsk słynie bowiem nie tylko z wielkiej, tętniącej życiem aglomeracji, która ma wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Dolnośląskie tereny mogły zachwycić swoimi walorami górskimi każdego, kto choć raz miał okazję przemieszczać się między mniejszymi lub większymi miejscowościami w tej okolicy.

atrakcje w okolicy wrocławia

Co ciekawe, aby zobaczyć najwyższy szczyt Podgórza Sudeckiego należącego do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich, wystarczy pokonać zaledwie 40 kilometrów. W tak bliskim sąsiedztwie Wrocławia mieści się góra Ślęża. To miejsce, które masowo odwiedzane jest przez cały rok. Zarówno zimą, jak i latem jest doskonałym punktem widokowym na Sudety, Nizinę Śląską, a także Wrocław. Sześć szlaków turystycznych pozwala dostosować trasę do wieku i umiejętności odwiedzających, jednak średni czas każdej z nich wynosi od 1,5 do 2 godzin.

atrakcje w okolicy wrocławia

Warto zaznaczyć, że widok ze szczytu góry, który znajduje się 718 m. n.p.m.,nie jest jedyną atrakcją, jaka czeka na zwiedzających. W okolicy znajduje się kilka budynków, które warto zobaczyć. Mowa w szczególności o:

  • ponad 120-letnim schronisku im. Romana Zmorskiego (aktualnie nazywany Domem Turysty),
  • kościele pw. Nawiedzenia NMP z 1852 r. (dużą popularnością cieszy się balkon wokół wieży, który jest świetnym punktem widokowym),
  • krzyżu milenijnym z granitu, który został postawiony w roku 2000,
  • fragmentach XIII-wiecznych murów zamkowych między kościołem a Skałami Zamkowymi.

 

Sobótka – atrakcje w okolicy Wrocławia

Miejscowością położoną u podnóża Masywu Ślęży jest Sobótka. Urokliwe miasteczko położone jest na wysokości 160 – 220 m n.p.m. Jej nazwa pochodzi od tradycji sobotnich targów na lokalnym rynku. Warto zatrzymać się tu w drodze na Ślężę lub wracając z jednego ze szlaków. Miejsce charakteryzuje się bujną przyrodą, górskimi krajobrazami, a także czystym powietrzem. To właśnie te aspekty w połączeniu z bardzo dobrym dojazdem (samochodem oraz pociągiem) sprawiają, że Sobótka to pewnego rodzaju turystyczne zaplecze dla stolicy Dolnego Śląska.

atrakcje w okolicy wrocławia

Odwiedzający mogą zobaczyć m.in. niezwykle szczegółową makietę miasta, która stanęła w marcu tego roku. Przedstawia Sobótkę z roku 1740, czyli kilka lat po wielkim pożarze, jaki dotknął ten region. Spacerując zjawiskowymi uliczkami można dostrzec wiele pomników – m.in. Jana Pawła II – a także odrestaurowanych, zabytkowych budowli. Miejscem, któremu powinniście poświęcić szczególną uwagę jest Ogródek Geologiczny. Prezentuje on bogactwo minerałów, które występują w tym regionie. Znaleźć można tam m.in. wózki kopalniane, wyroby kamieniarskie czy kamień młyński pochodzący z wiatraka.

Kłodzko – atrakcje w okolicy Wrocławia

Kolejnym niezwykle urokliwym miasteczkiem znajdującym się w okolicy Wrocławia jest Kłodzko. Miejscowość położona w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, u podnóża Gór Bardzkich jest najważniejszym miastem regionu. Ze stolicy Dolnego Śląska dojedziecie tutaj w około 1,5 godziny.

W sercu miejscowości możecie udać się na spacer kłodzką starówką, na której znajduje się m.in. studnia miejska z charakterystyczną fontanną. Choć bez wątpienia rynek może przykuć waszą uwagę na dłużej, to bez wątpienia najważniejszą lokalną atrakcją jest niezmiennie Twierdza Kłodzka. Wzgórze, na którym znajduje się Twierdza służyło niegdyś do obrony. Dziś wokół zewnętrznych murów poprowadzono bezpłatną ścieżkę, która umożliwia spacer wokół grodu obronnego, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się już w X wieku. Zwiedzanie samej Twierdzy jest płatne, a zwiedzający mogą wybrać kilka wariantów trasy. Najdłuższa z nich trwa około 3 godziny.

atrakcje w okolicy wrocławia

Park Miniatur Minieuroland

Kolejną atrakcją Kłodzka jest Park Miniatur Minieuroland, który szybko zapisał się w top 10 atrakcji turystycznych, jakie można znaleźć na terenie Kotliny Kłodzkiej. Na terenie o powierzchni 2 hektarów odwzorowano najpopularniejsze miejsca zarówno ze Świata, Europy, jak i lokalne dolnośląskie budowle. Na terenie Minieurolandu podziwiać można ponad 40 szczegółowo odwzorowanych makiet w skali 1:25 lub większych.

Wyjątkowości temu miejscu nadaje fakt, iż wszystkie makiety wykonali własnoręcznie rzeźbiarze i modelarze. Nie zastosowano więc popularnej aktualnie techniki druku 3D. Dzięki temu są prawdziwymi dziełami sztuki, które można podziwiać za odpowiednią opłatą. Co ciekawe, Park Miniatur Minieurloand można zwiedzać wraz z czteronogiem – zwierząt nie obowiązują bilety wstępu. Zwiedzenie miniaturowej Europy i Świata ze swoim psem u boku? Dlaczego nie!

atrakcje w okolicy Wrocławia

Na terenie Kłodzka znajduje się jeszcze jedna bardzo ciekawa propozycja podczas jednodniowego pobytu. Mowa o Podziemnej Trasie Turystycznej. Pod starówką kłodzką rozciągają się podziemia, które częściowo udostępniane są turystom do zwiedzania. Podziemne korytarze to efekt prac mieszczan, którzy od XIII w. nieustannie powiększali własne piwnice. Początkowo służyły jako magazyny żywości, a później jako schrony podczas działań wojennych.

Aby zachować pierwotny klimat tego miejsca, turyści nadal mogą napotkać w podziemiach zapasy broni, amunicji czy beczki z prochem. W trakcie spaceru zwiedzający usłyszą dźwięki dawnego miasta (m.in. mieszczańską muzykę, odgłosy jarmarku, czy dźwięki bitwy). Z kolei na interaktywnych multimedialnych nośnikach wyświetlane są animacje. Przechadzając się tunelami napotkać można wymodelowane w trójwymiarze m.in. animowane szczury, które reagują dynamicznie na przechadzających się turystów. To jedna z najciekawszych tego typu tras w naszym kraju.

Informacje na temat godzin zwiedzania oraz cen biletów znajdziecie tutaj.

Skalne miasto w Adrspach – atrakcje w okolicy Wrocławia

Najdalej w naszym zestawieniu znajduje się skalne miasto w Adrspach. Położone po czeskiej stronie miasteczko to wyjątkowe miejsce odwiedzane przez tysiące turystów rocznie. Wielu z nich to Polacy, którzy odwiedzają m.in. Wrocław i decydują się na jednodniową wycieczkę w poszukiwaniu skalnych wojaży.

atrakcje w okolicy wrocławia

Oddalone o 100 km od stolicy Dolnego Śląska Adrspach oferuje spacer jednym ze szlaków dostosowanych do preferencji odwiedzających. Dzięki temu możecie wybrać się z drugą połówką, ze znajomymi czy całą rodziną. Zwiedzanie miasteczka w głównej mierze polega na pokonywaniu węższych lub szerszych szlaków pomiędzy zjawiskowymi skałami. Broszura, którą dostaniecie przy wejściu pozwala je nie tylko zlokalizować, ale również poznać genezę ich nazwy. W trakcie spaceru będziecie mogli również zasiąść w gondoli i przepłynąć fragment trasy wraz z przewodnikiem, który opowie kilka zdań o okolicy.

Skalne Miasto w Adrspach zostało zbudowane z piaskowca. Niektóre ściany sięgają nawet 100 metrów wysokości. Wszystko dopełnia szmaragdowe jezioro, wodospad, a także przepiękne pejzaże, które będą pretekstem do wyjęcia obiektywów swoich aparatów lub telefonów.

Nocleg we Wrocławiu

Planując zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska oraz atrakcji w okolicach Wrocławia warto wybrać komfortowy i niedrogi nocleg, który pozwoli sprawnie przemieszczać się pomiędzy wszystkimi punktami na waszej turystycznej mapie. Vanilla Hostel&Apartments to idealny wybór dla rodzin z dziećmi, na wyjazd we dwóje, a także weekend ze znajomymi. Sprawdźcie pełną ofertę naszych noclegów. Zarezerwować możecie je dzwoniąc do nas pod nr 794-750-111, pisząc na maila rezerwacje@vanillahostel.pl lub korzystając z systemu rezerwacyjnego.

Ernest Marczyński

Call Now Button