fbpx
wigilia-dla-samotnych-wroclaw

Wigilia dla samotnych we Wrocławiu

Miejsca we Wrocławiu / 19 grudnia 2019

Wigilijny wieczór to szczególny dzień w roku, a przez wielu uważany za najważniejszy podczas trwających Świąt Bożego Narodzenia. Towarzysząca rodzinnemu spotkaniu atmosfera okraszona jest wspólnym śpiewaniem kolęd oraz smakowaniem tradycyjnych wigilijnych potraw. Niestety, nie wszyscy tego dnia mogą spędzić ten czas wraz ze swoimi bliskimi i zasiąść w rodzinnym gronie przy jednym stole. Stole, przy którym zgodnie z tradycją dla takich osób zostawia się jedno wolne miejsce. Jest to w ostatnich latach pewien symbol, ponieważ osoby samotne zazwyczaj wybierają jedną z propozycji miasta, które co roku organizuje specjalne kolacje wigilijne. Gdzie takie osoby mogą udać się w tym roku?

 

Na wstępie należy zaznaczyć, że – podobnie jak w ubiegłym roku – nie zostanie zorganizowana Wigilia miejska na placu Gołębim. Nie jest to jednak powód do niepokoju, ponieważ w stolicy Dolnego Śląska z pewnością nie zabraknie miejsc, w których samotne osoby będą mogły spędzić ten uroczysty wieczór.

 

wigilia-we-wroclawiu

 

Specjalnie na tę okazję Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „Czasoprzestrzeń” szykuje Wigilię Pełną Ciepła. Wychodzą oni naprzeciw wszystkim tym, którzy w ten dzień są zdani jedynie na siebie lub nie mają gdzie spędzić tego szczególnego dnia. Uroczysty poczęstunek odbędzie się w zabytkowej zajezdni tramwajowej, w której organizatorzy przygotują Wigilię dla 450 osób. Zajezdnia zamieni się na ten czas w prawdziwie świąteczne miejsce, w którym nie zabraknie choinek, świec, stroików i wielu innych typowo świątecznych ozdób.

 

Tradycyjnie

Najważniejszym punktem będą oczywiście tradycyjne potrawy wigilijne. Nad jakością przygotowanych posiłków oraz sprawną dostawą będzie czuwać firma cateringowa Nelson, która zadba o to, by przygotowane dania przypominały domowe, tradycyjne potrawy, a goście mogli poczuć się jak w rodzinnym gronie. Organizatorzy dużą uwagę przywiązują do ekologicznego aspektu organizacji wydarzenia. Posiłki będą podawane bowiem w biodegradowalnych naczyniach, a ewentualne nadwyżki posiłków zostaną przekazane Foodsharing Wrocław, czyli „lodówkom miejskim”.

 

wroclaw-wigilia

 

Podczas „Wigilii Pełnej Ciepła”, goście mogą liczyć także na wspólne śpiewanie kolęd, które z pewnością zintegrują wszystkich zebranych oraz wzajemne składanie życzeń podczas łamania się opłatkiem. Wszystko zwieńczą prezenty przygotowane specjalnie dla wszystkich zgromadzonych. Przy organizacji tej uroczystości weźmie udział ponad 50 wolontariuszy. Wsparcie organizatorzy otrzymają także od firm i osób prywatnych, które chciały wspomóc to jakże szlachetne wydarzenie.

Projekt został objęty Patronatem Prezydenta Miasta WrocławiaPana Jacka Sutryka, a także ma poparcie Urzędu Miasta Wrocław. Udział przy organizacji wydarzenia ma także Stowarzyszenie Tratwa, Fundacja Wolne Miejsce oraz Fundacja Wieża Babel.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych 24 grudnia na ulicę Tramwajową 1-3. Na miejsce można przybywać od godziny 13:00, natomiast Wigilia rozpocznie się oficjalnie o godzinie 14:00.

 

Wigilia dla samotnych we Wrocławiu –  schroniska św. Brata Alberta

 

wigilia-wroclaw-2019

 

W Wigilię drzwi stoją otworem dla wszystkich potrzebujących również w schroniskach św. Brata Alberta prowadzonych przez Towarzystwo Pomocy. Jest to szczególnie ważna informacja dla osób, które mają problemy z poruszaniem się i każda dłuższa wyprawa stanowi problem. Dzięki kilku punktom, każdy z potrzebujących może łatwiej dotrzeć do konkretnego miejsca, by tam wspólnie spędzić ten wyjątkowy dzień.

Choć w wieczerzy biorą także osoby zamieszkujące na co dzień w schroniskach, każdy kto zapuka do drzwi jednego z pięciu poniższych punktów znajdzie miejsce przy wspólnym, wigilijnym stole. Warto zaznaczyć, że w większości przypadków potrawy przygotowywane są przez mieszkańców schronisk, którzy w ten dzień mogą pomóc innym potrzebującym w tym szczególnym dniu.

 

Osoby samotne mogą udać się do jednego z pięciu punktów, w których organizowana jest wigilijna wieczerza:

 

  • Schronisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn ul. Bogedaina 5 we Wrocławiu, Wigilia godz. 16.00
  • Schronisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn ul. Trzebnicka 28 w Szczodrem, Wigilia godz. 16.00
  • Schronisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet ul. Strzegomska 9 we Wrocławiu, Wigilia godz. 14.00
  • Noclegownia św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn ul. Małachowskiego 15 we Wrocławiu, Wigilia godz. 16.00
  • Ogrzewalnia, ul. Gajowicka 62 we Wrocławiu, Wigilia godz. 16.00

 

Wigilia dla samotnych we Wrocławiu organizowana przez wrocławski Caritas

 

Na wspólną wieczerzę zaprasza także Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, który zaprasza do swojej siedziby przy ul. Katedralnej 7. Wigilię zaplanowano na około 250 mieszkańców. Przez cztery ostatnie lata Caritas gromadził potrzebujących na wrocławskim Rynku, gdzie na wszystkich gości czekało 200 litrów barszczu, 200kg kapusty z grochem, 150kg ryby po grecku, 5000 pierogów ruskich i  ponad 100kg śledzia z cebulką. Odwiedzając w tym roku siedzibę Caritasu również spodziewać się można, że dla nikogo nie zabraknie tradycyjnych potrwa wigilijnych.

 

Pozostałe miejsca, w których organizowana jest Wigilia dla samotnych we Wrocławiu:

  • Prusa 78 (na terenie szkoły). Zapisy w kancelarii. 21.12.2019, godz. 12:00, Salezjanie,
  • Fundacja Sancta Familia, ul. Monte Cassino 68. Zostanie wydanych do 240 świątecznych posiłków. Wigilia zaplanowana między 20 a 24 grudnia.

Ernest Marczyński

Call Now Button