fbpx

Tłusty czwartek

Miejsca we Wrocławiu / 6 lutego 2024

Już 8 lutego przypada najsłodszy dzień w roku, czyli Tłusty Czwartek!  Jednak czy kiedyś zastanawialiście się dlaczego to akurat czwartek i dlaczego wypada akurat tego dnia?

HISTORIA

Jest to ostatni czwartek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, więc koniec karnawału i ostatni czas na bezkarne jedzenie słodkości w dużych ilościach. Mimo iż, jest to dzień ściśle związany z obchodami Wielkanocy to swoje korzenie ma już w starożytności. Ciekawostką jest, że tłusty czwartek obchodzono kiedyś we wtorek, czyli bezpośrednio przed Środą Popielcową, jednak przygotowanie dużej ilości wymagających potraw nastręczało tyle czasu, że świętowanie rozpoczynano już w czwartek poprzedzający Środę Popielcową.

ILE I GDZIE ZJEŚĆ?

Tradycja głosi, że w tłusty czwartek każdy powinien zjeść chociaż jednego pączka. Biorąc pod uwagę, że dzień ten świętujemy w Polsce już od XVI wieku nie ma powodów aby przeciwstawiać się tradycji. Ciekawym rozwiązaniem tego dnia jest bardzo modna teraz turystyka gastronomiczna, czyli odwiedzanie nowych miejsc w celu skosztowania miejscowych specjałów. Jeśli macie dosyć sowich lokalnych cukierni i kawiarni i pragniecie ostatni tydzień karnawału spędzić poznając nowe smaki, warto odwiedzić Wrocław, gdzie tradycje cukiernicze są bardzo długie.

NAJLEPSZE PĄCZKI WE WROCŁAWIU

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę cukierni, które według nas serwują najlepsze pączki w mieście!

  1. Chleboteka

Paczki znajdziecie we wszystkich punktach tej wrocławskiej piekarni czyli na ul. Tęczowej, Ruskiej, Zwycięskiej, Awicenny, Pięknej, a także Wita Stwosza i Bielanach Wrocławskich. W ofercie są tradycyjne pączki z różą, budyniem, maliną, karmelem, a także popularną teraz pistacją.

  1. Gigi cukiernia

Cukiernia mieszcząca się przy ul. Świeradowskiej przyciąga tylu klientów, że lokal nie przyjmuje zamówień na pączki, jednak w ofercie znajdują się pączki z różą, pistacją, wanilią, powidłami, ajerkoniakiem i owczą ricottą.

  1. Bite a donut

To nie jest tradycyjna paczkarnia, lecz donuty z marzeń. Niesamowicie fotogeniczne i pyszne. Tu nie liczy się smak i konsystencja ciasta, które są oczywiście niesamowite, ale wygląd, dekoracje i misterne wykończenie każdej sztuki. Donuty znajdziecie na ul. św. Mikołaja.

  1. Cukiernia „Pod Trumienką”

Znajduje się przy ul. Curie- Skłodowskiej i serwuje swoje specjały już od 1961 roku. Jest jedną z najstarszych wrocławskich cukierni. Nietypową nazwę zawdzięcza sąsiedztwu zakładu pogrzebowego jednak sympatię klientów i grono wiernych fanów zyskała dzięki przepysznym tradycyjnym pączkom i gorącym pizzerkom.

  1. Cukiernia „Spychała”

Założona w 1945 roku, zlokalizowana przy ul. Pereca, a także Nowowiejskiej i Nowodworskiej serwuje pyszne tradycyjne pączki z idealną proporcją nadzienia do ciasta.

  1. Słodki Chłopak

Swoje cukiernie posiadają między innymi we Wrocławiu przy ul. Jedności Narodowej. W tłusty czwartek będą serwować pączki z nadzieniem karmelowym, pistacjowym oraz różę z maliną.  Pączki charakteryzują się tym, że nadzienia jest tak dużo, że ciężko je zjeść! Pycha!

NOCLEGI

Wrocław pełen jest kawiarni i cukierni, które w oryginalny sposób lub po porostu tradycyjną i sprawdzoną recepturą pragną przyciągnąć klientów. Stając się turystą gastronomicznym należy znaleźć dogodnie położony hostel, który jednocześnie nie będzie zbyt drogi. Na szczęście nasze hostele oprócz doskonałych lokalizacji w centrum miasta mogą się poszczycić konkurencyjnymi cenami. Jeśli planujecie przyjechać do Wrocławia koniecznie sprawdźcie ofertę naszych pokoi.

Paulina