fbpx
Spacery we Wrocławiu - ogrody

Ogrody we Wrocławiu – gdzie wybrać się na spacer?

Miejsca we Wrocławiu / 31 sierpnia 2022

Wrocław to jedna z największych aglomeracji w Polsce licząca ponad 293 tysiące metrów kwadratowych. Pod względem powierzchni zajmuje piąte miejsce w naszym kraju, a według ostatnich badań aż 40% z nich stanowią parki, łąki, lasy, ogrody czy skwery. Nic więc dziwnego, że od wielu lat stolica Dolnego Śląska przyciąga turystów pragnących zaznać nie tylko niezapomnianych chwil w wielu interesujących miejscach w centrum miasta. Bardzo dużą popularnością cieszą się również ogrody we Wrocławiu. Umożliwiają turystom oraz mieszkańcom zarówno wypocząć podczas spokojnego spaceru, jak również zapoznać się z ciekawymi gatunkami roślin i krzewów. W tym artykule podpowiemy Wam, które zielone wystawy warto odwiedzić w pierwszej kolejności.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Opisując wrocławskie ogrody nie sposób nie zacząć od największego i najpopularniejszego miejsca, które prezentuje zielone okazy. Mowa oczywiście o Ogrodzie Botanicznym należącym do Uniwersytetu Wrocławskiego. Kompleks znajdujący się 20 minut spacerem od naszego Vanilla Hostel&Apartments to miejsce z bogatą tradycją, którego historia sięga już XIX wieku. Według zapisów historycznych pierwsze kroki związane z założeniem ogrodu datowane są na rok 1811.

Ogród Botaniczny

Wrocławski Ogród Botaniczny mieści się po części na terenie Ostrowa Tumskiego – najstarszej części miasta, która do dziś prezentuje dawnego ducha szczególnie pod względem architektonicznym. W sąsiedztwie znajduje się jeden z najważniejszych zabytków miasta, czyli katedra św. Jana Chrzciciela, a cały kompleks oddalony jest blisko wrocławskiego rynku, dzięki czemu będzie świetnym pomysłem na oderwanie się na kilka godzin od miejskiego gwaru.

Co oferuje Ogród Botaniczny? – Ogrody we Wrocławiu

Planując wizytę w Ogrodzie Botanicznym warto wcześniej zapoznać się z planem, dzięki czemu nie ominie was żaden interesujący fragment zielonego kompleksu. Choć każdy może poruszać się po terenie w dowolny sposób, na stronie ogrodu znajdziecie mapę wraz z dwoma wariantami tras. Jedna z nich pozwala obejrzeć wszystkie okazy w ciągu 1 godziny. Drugi z kolei zakłada dodatkowo wizytę w akwariach oraz Panoramie Natury, co w sumie zajmie wam godzinę więcej.

Na powierzchni ponad 7 hektarów znajduje się w sumie 9 działów:

  • alpinarium – prezentujący ponad 1500 gatunków oraz odmian uprawnych roślin skalnych, które są charakterystyczne dla roślinności górskiej i trudne do zobaczenia na wyższych wysokościach ze względu na ekstremalne warunki siedliskowe i atmosferyczne,
  • arboretum – dział poświęcony drzewom, krzewom i krzewinkom, czyli roślinom zdrewniałym, które cechują się obecnością korony i pnia,
  • gruntowne rośliny ozdobne – pozwala zobaczyć dekoracyjne rośliny ogrodnicze, w tym także odmiany uprawne, które powstały w procesie udoskonalania dzikich roślin,
  • systematyka – to obszerna część ogrodu zajmująca około 2 hektary, która prezentuje rośliny zielne, drzewa oraz krzewy wykazujące cechy pozwalające na rozwijanie i przezimowanie w polskich warunkach klimatycznych,
  • rośliny szklarniowe – wizyta w jednej ze szklarni pozwoli zobaczyć w sumie ponad 1300 gatunków roślin pochodzących z najsuchszych pustyń, siedlisk, a także obszarów górskich, które leżą w strefie tropikalnej,
  • dydaktyka i morfologia roślin – to – jak sama nazwa wskazuje – najbardziej edukacyjna część ogrodu, dzięki której będziecie mogli poznać budowę kwiatów, sposoby ich zapylania, techniki rozsiewania nasion oraz zobaczyć różne typy pędów, liści czy formy życiowe roślin,
  • rośliny pnące – teren poświęcony roślinom rosnącym z wykorzystaniem naturalnych podpór, na powierzchni niespełna 1 hektara zwiedzający zobaczyć mogą 240 gatunków tego typu okazów, co czyni to miejsce największą wystawą w kraju,
  • rośliny wodne i błotne – to najbardziej wymagający pod względem utrzymania roślin obszar z uwagi na specyficzne warunki uprawowe, które najczęściej są niemożliwe do odtworzenia w wielkomiejskich ogrodach botanicznych, jednak we Wrocławiu udało się wykorzystać jedno z ramion Odry, co pozwoliło na jego brzegach podtrzymać liczne pałki, tataraki i kosaćce w celach wystawowych,
  • Panorama Natury – to jeden z najnowszych działów, który pozwala przyswoić obszerną chronologię geologiczną roślin za pomocą umieszczonych na posadzce nazw wszystkich er, a także ważnych okresów; każdy z nich jest oznaczony innym kolorem, a informacje zapisane są na przekroju poprzecznym pnia 300-letniego dębu szypułkowego.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Ważne informacje dla zwiedzających – ogrody we Wrocławiu – Ogród Botaniczny

Jak więc możecie się domyślać z powyższego opisu każdego z działów, każdy odwiedzający znajdzie na terenie Ogrodu Botanicznego coś dla siebie. Wizyta na 7-hektarowym placu będzie świetnym pomysłem nie tylko w przypadku miłośników roślin i ogrodników-amatorów. Spacer dostarczy wam nie tylko wielu niesamowitych wrażeń wizualnych, ale pozwoli wam również zdobyć wiele interesujących faktów i ciekawostek, które zainteresują także najmłodszych.

Ogród otwarty jest każdego dnia od 1 kwietnia do 31 października (również w niedziele i święta). Z uwagi na charakter atrakcji oraz dużą powierzchnię, bez problemu kupicie bilety na miejscu przy kasie. Na terenie zabrania się niszczenia i zrywania roślin, chodzenia poza wyznaczonymi trasami, wyprowadzania psów czy fotografowania w celach komercyjnych.

Ogrody we Wrocławiu – Ogród Japoński obok Hali Stulecia

Planując wizytę w stolicy Dolnego Śląska i szukając ciekawych miejsc do odwiedzenia z pewnością natraficie na Halę  Stulecia oraz niezwykle interesujący teren wokół niej. Spacer pergolą o każdej porze dnia i roku wiąże się z pewnym magicznym doznaniem, którego próżno szukać w innych miejscach. Z kolei na placu oprócz samego budynku Hali (którą warto odwiedzić szczególnie podczas trwania jednej z wielu ciekawych wystaw), znajduje się wrocławska fontanna multimedialna. Od maja do października prezentuje pokazy multimedialne do jednej z wielu gatunków muzyki przyciągając turystów z całego świata. Miejscem szczególnym jest jednak Ogród Japoński, dzięki któremu zobaczycie na własne oczy faunę i florę Kraju Kwitnącej Wiśni.

Ogród japoński

Ogród Japoński jest częścią Parku Szczytnickiego, który znajduje się w pobliżu Pergoli. Na początku XX wieku, podczas budowy orientalnego parku, istotną cegiełkę dołożyli japońscy architekci krajobrazu oraz ogrodnicy. Dzięki temu udało się w pewien sposób przenieść ducha azjatycki klimat dla całego kompleksu, co od wielu lat przyciąga turystów z Polski, jak i z zagranicy.

Ogród Japoński – co warto zobaczyć?

Wystawa roślin znajdująca się obok wrocławskiej Hali Stulecia pozwala zobaczyć około 200 gatunków krzewów, drzew i kwiatów. 30 z nich to okazy występujące tylko na Dalekim Wschodzie oraz w Japonii. Zobaczyć można m.in.:

  • metasekwoję chińską,
  • klona grabolistnego,
  • szupina chińskiego,
  • modrzewnika chińskiego.

Przechadzając się pomiędzy kolejnymi wystawami możecie minąć ciekawe okazy drzew – w tym sosnę drobnokwiatową czy ostrokrzewa karbowanolistnego. W Ogrodzie Japońskim nie mogło również zabraknąć wielu strumieni, stawów oraz kaskad, które są charakterystyczne dla dalekowschodniej kultury oraz filozofii. Niejednokrotnie do kolejnej wystawy będzie prowadził was niewielki most, który pozwoli ujrzeć również niespotykane nigdzie wcześniej kolorowe karpie Koi. To również obowiązkowi mieszkańcy tradycyjnych ogrodów w Kraju Kwitnącej Wiśni.

W bilety możecie zaopatrzyć się na miejscu płacąc gotówką lub kartą. Ogród otwarty jest dla turystów od 1 kwietnia do 30 października.

Ogród Ossolineum – ogrody we Wrocławiu

Spacerując uliczkami wrocławskiego rynku możecie niejednokrotnie natrafić na niezwykle klimatyczne miejsca, które kuszą by usiąść i spędzić choć kilka chwil. Takie uczucie towarzyszy turystom, którzy natkną się na ogród znajdujący się na dziedzińcu Ossolineum.

Ossolineum

Od 2007 roku zachęca precyzyjnie przystrzyżonymi żywopłotami, a także ciekawymi marmurowymi zdobieniami. Wielu turystów oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska bardzo chętnie korzysta z jego uroków. Wykorzystują to miejsce, aby zasiąść na jednej z ławek odpoczywając od miejskiego zgiełku. Ogród, choć symboliczny pod kątem powierzchni w porównaniu do dwóch poprzednich propozycji, z pewnością można potraktować jako miłą przerwę pomiędzy kolejnymi punktami na waszej turystycznej mapie.

Noclegi we Wrocławiu blisko centrum

Wszystkie powyższe propozycje znajdują się w okolicy naszego Vanilla Hostel&Apartments. Oprócz świetnej lokalizacji, darmowego Wi-Fi oraz parkingu oferujemy komfortowy nocleg w przystępnej cenie. Zarezerwuj już teraz pokój dla par, pokój wieloosobowy czy apartament dla rodzin we Wrocławiu dzwoniąc pod +48 794 750 111, pisząc na rezerwacje@vanillahostel.pl lub za pomocą naszego systemu rezerwacji online.

Ernest Marczyński