fbpx
kinomural-wroclaw

Kinomural – wyjątkowy pokaz artystów z całego świata na Nadodrzu

Miejsca we Wrocławiu / 26 sierpnia 2019

Przechadzając się przez ulice Wrocławia możecie spotkać w wielu miejscach bardzo ciekawie zagospodarowane przestrzenie na ścianach i murach. Miejscy artyści dają upust swojej fantazji, a turyści mają dzięki temu na czym zawiesić oko. Dla osób bardziej wtajemniczonych w ten temat lub dla tych, którzy chcieli by poznać bliżej twórców tego typu sztuki mamy wspaniałą wiadomość.  Za niespełna miesiąc odbędzie się druga edycja Kinomuralu. Co to takiego?

Projekt wystartował we Wrocławiu w ubiegłym roku i w bardzo kreatywny sposób promuje sztukę miejską. Wystawa polega na projekcji ruchomych murali artystów z całego świata -w tym także z Polski –  na ścianie nadodrzańskich kamienic. Podczas tegorocznej edycji prace wyświetlane zostaną na ścianach 8 budynków. Dlaczego organizatorzy wybrali wrocławskie Nadodrze?

murale-wroclaw-kinomural

Okazuje się, że osiedle wielu osobom przypomina rzymskie Zatybrze oraz berliński Kreuzberg. Nie bez powodu w końcu przyjechał tu sam Steven Spielberg kręcąc swój „Most szpiegów” z Tomem Hanksem w roli głównej. Wrocław w jego filmie był ukazany jako Berlin. Od 20 do 21 września ta część Wrocławia będzie zupełnie polska, jednak nie zabraknie zagranicznych akcentów.  Widzowie zobaczą bowiem ponad 50 różnych opowieści artystów z USA, Japonii czy Kolumbii.  Historie będą opowiedziane w różnych formach – wideoart, dźwiękowy performance, kino eksperymentalne a nawet specjalnie przygotowane na tę okazję instalacje audiowizualne.

Kinomural to pomysł rodzeństwa

kinomural-wroclaw-murale

Nie pisałbym o tym teraz, gdyby nie bracia Bartos, którzy mają wieloletnie doświadczenie w branży filmowej. Bartek jest reżyserem, scenarzystą oraz producentem filmowym. Piotr natomiast jest reżyserem, operatorem i artystą eksperymentującym ze sztukami wizualnymi. Są twórcami wrocławskiego Manifesta Studio, które zajmuje się produkcją i postprodukcją filmów fabularnych, dokumentalnych oraz programów TV.

Na potrzeby tegorocznej edycji bracia Bartos stworzyli krótki zwiastun zapowiadający Kinomural 2019, który obejrzycie tutaj. Napisałem, że Kinomural nie powstałoby gdyby nie bracia Bartos? Przepraszam, zapomniałem, że swoje trzy grosze do projektu dorzuciła również Agata – siostra obu Panów. Zajmuje się scenariuszami, reżyserią oraz kostiumami.

Kinomural tym razem jesienią

W ubiegłym roku projekcie odbywały się w grudniu. Jak zapowiadają organizatorzy, zmiana terminu na końcówkę września oraz bogatszy program przyciągnie znacznie więcej widzów. Poniżej zdjęcie z poprzedniej edycji Kinomural.

murale-wroclaw-kinomural

Wszystkich chętnych zapraszamy na wrocławskie Nadodrze 20 i 21 września w godzinach 19:30 – 22:00. Wstęp jest bezpłatny. Budynki, na których zostaną wyświetlone murale zaznaczone są na poniższej mapce.

kinomural-wroclaw-2019

 

Ernest Marczyński

Call Now Button