fbpx

Dziesięć lat na Rynku – Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław

Miejsca we Wrocławiu, Poland / 20 grudnia 2018

Już równo dziesięć lat Jarmark Bożonarodzeniowy ozdabia wrocławski Rynek. Stał się on nieodłącznym elementem świątecznego klimatu miasta wzbudzając zainteresowanie nie tylko lokalnych mieszkańców. Żeby zanurzyć się w niesamowitej atmosferze, osoby nadciągają z różnych części Polski, a także zza granicy. Co w tym roku spotkamy na Rynku we Wrocławiu?

W odróżnieniu od lat ubiegłych, tym razem Jarmark potrwa znacznie dłużej – od 23 listopada aż do końca roku, czyli 31 grudnia. Tematem przewodnim wszelkich atrakcji na wrocławskim Rynku jest klimat bajkowy. Między pachnącymi choinkami, aromatem grzańców oraz pierników na odwiedzających czekają ciekawe niespodzianki.

SCENA GŁÓWNA PRZY CHOINCE

Przy najwyższym punkcie Jarmarku można spodziewać się przede wszystkim występów artystycznych. Dla zorganizowanych grup z wrocławskich przedszkoli i szkół odbywają się też bezpłatne warsztaty świąteczne.

W Bajkowym Lasku i Domku mieszczącym się na Placu Solnym odbywają się Warsztaty Świąteczne dla zorganizowanych grup szkół i przedszkoli. Tam zabawiać dzieci będzie „Szalony Mikołaj” – od poniedziałku do czwartku: 11:30, 13:00, 15:00, 17:00 – a od piątku do niedzieli: 11:00, 13:00, 15:00, 17:00, 19:00.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY – CO WARTO ZOBACZYĆ? ATRAKCJE DLA DZIECI I STARSZYCH.

jarmark-wroclaw

Tuż przy Świątecznym Wiatraku stanął nowy domek, w którym dzieci z przedszkoli mogą w godzinach porannych wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych z malowania bombek a także skorzystać z karuzeli. Obok Pomnika Fredry zawitała natomiast Kraina Krasnali i Reniferów. W Domku Pod Krasnalem znalazł się Grzybek Krasnala, w którym będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Nieopodal stanął natomiast zaprzęg rozświetlonych sani z Mikołajem i reniferem Rudolfem. Przy choince pojawiła się także nowość, z której skorzystają z pewnością najmłodsi – karuzela „Rudolf i przyjaciele”. Wspominając o atrakcjach dla dzieci nie można zapomnieć o stałej atrakcji – Krasnalu Prezentusiu, który spełnia wszystkie świąteczne życzenia. Na wrocławskim Rynku nie zabraknie także niespodzianek dla starszych. 1 grudnia pojawiła się przy choince scena muzyczna, która obfituje w występy artystyczne, koncerty świąteczne oraz wszelkiego rodzaju przedstawienia realizowane przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Kilka dni temu Rynkiem przeszła efektowna parada elfów. Pomocnicy Mikołaja w najróżniejszych przebraniach pokazali się na głównym placu. 23 Grudnia o godzinie 17:00 przejdzie natomiast Wigilijny Korowód Kolędników. Będzie to idealna okazja, by rozgrzać się przed śpiewaniem kolęd z najbliższymi podczas Wigilii oraz Świąt Bożego Narodzenia.

NIE TYLKO POLSKA KUCHNIA

jarmark-wroclaw

Jarmark Bożonarodzeniowy zaspokoi nie tylko ciekawość gości ale również ich apetyty. W specjalnie postawionych na tę okazję domkach świątecznych, odwiedzający mogą liczyć na szeroki wybór smakołyków. Oprócz tradycyjnych przysmaków jak grzaniec i pierniki można spróbować tradycyjnej polskiej kuchni: bigosu, golonki oraz szaszłyków. Oprócz tych dań pojawiły się węgierskie Kołacze oraz Langosze, francuskie naleśniki, oscypki z żurawiną i wiele innych.

Wszyscy zebrani będą mogli również skosztować przekąsek tureckich – baklavy, czy hiszpańskich – Churros . Domki, w których będzie można zaopatrzyć się w wyżej wymienione smakołyki będą otwarte dla gości od godziny 10:00 do 21:00.

BURSZTYN WŚRÓD STOISK

Nie wiem jak wam, ale mnie wydaje się, że w tym roku Jarmark cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem niż rok lub dwa lata temu. Wybierając się na spacer o godzinie 17 w środku tygodnia liczyłem, że przechadzając się między stoiskami będę mógł liczyć na większą swobodę niż w weekend. Fakt, jest pod tym względem lepiej w strefie, gdzie możemy się zaopatrzyć w obowiązkowego grzańca, jednak idąc którąś z Pierzei napotkamy dużą liczbę zainteresowanych unikatowymi zakupami. W sumie trudno się dziwić – za pasem Gwiazdka, więc jest to idealny czas i miejsce, by znaleźć odpowiedni prezent dla swoich najbliższych.

Między stoiskami z różnego rodzaju alkoholem, oscypkami czy z pamiątkami znajdziemy jedno unikalne miejsce. Jest nim stoisko numer 125 – Rival

 Amber należące do państwa Rywalskich. Od 28 lat zajmują się oni własnoręcznym wyrabianiem różnego rodzaju biżuterii z bursztynu i srebra, a od

jarmark-wroclaw

przeszło sześciu lat zatrzymują się w naszym obiekcie – Vanilla Hostel. Świadczy to o zadowoleniu naszych gości, którzy jak widać chętnie do nas wracają.

Swoje okazy – bo tak trzeba nazwać prezentowaną w eleganckich gablotach biżuterię – prezentują jeszcze między innymi na Jarmarku Świętojańskim czy Cepeliadzie w Sopocie. Co znajdziemy na stoisku? W głównej mierze biżuterię wykonaną z bursztynu – od łańcuszków, przez naszyjniki aż po pierścionki. Podczas mojej rozmowy z panem Romanem podeszła do nas stała klientka. Wskazała swój ostatni zakup – był to naszyjnik z dużymi, płaskimi elementami bursztynu. „Jeszcze tu wrócę!” – powiedziała z uśmiechem.

Jak powstaje biżuteria?

Do urządzenia szlifującego przykłada się odpowiednio dobrane kamienie i obrabia w taki sposób, by powstał zamierzony kształt. W przypadku naszyjników i korali należy później dobrać kamienie o różnej wielkości i średnicy. Tak, by te szersze znajdowały się na klatce piersiowej, a te węższe na szyi.

Choć w większości grupą docelową państwa Rywalskich są kobiety – mężczyźni też mogą znaleźć coś dla siebie. Pan Roman pokazał mi bardzo oryginalne i

ciekawe pod względem kolorystycznym (3 warstwy różnych materiałów) spinki do mankietów. Oprócz biżuterii znajdziemy również przedmioty sztuki użytkowej – lampki oraz eleganckie szkatułki zawierające elementy z bursztynu.

To, co przyciąga największą uwagę to niewątpliwie inkluzje owadów umieszczonych w kawałkach bursztynu. Za szkłem powiększającym możemy znaleźć przeróżne owady oraz pająki, które pokazane są w pełnej krasie na fotografiach wykonanych w mikroskopijnym przybliżeniu. W rzeczywistości mają po kilka milimetrów, jednak trzeba przyznać, że w otoczeniu pięknego kamienia z bursztynu robią wrażenie.

jarmark-wroclaw

Serdecznie polecamy stoisko państwa Rywalskich – nie tylko ze względu na własnoręcznie stworzoną biżuterię, lecz także z uwagi na bardzo ciepłe podejście do każdej zainteresowanej osoby.

Więcej szczegółów znajdziecie na ich stronie www.rivalamber.pl

NOCLEGI BLISKO RYNKU – JAK DOSTAĆ SIĘ NA JARMARK BOŻONARODZENIOWY?

Wszyscy Ci, którzy nie mieszkają we Wrocławiu albo chcą przenocować swoją rodzinę lub znajomych mogą skorzystać z oferty hosteli Kwatery Dla Firm. Do waszej dyspozycji oddajemy klika obiektów, natomiast najbliżej Rynku położony jest Świebodzki Delux oraz Hostel Świebodzki. W jego ofercie znajdują się pokoje oraz apartamenty. W zależności od potrzeb dostępne są pokoje dla 1, 2, 3 oraz 4 osób a także apartamenty dla 4-6 osób. Z hostelu można dostać się do Rynku w niespełna 15 minut.

W podobnej odległości znajduje się Vanilla Hostel, który polecamy również większym grupom, ponieważ obiekt dysponuje pokojami nawet dla 10 osób. Tym, którzy zdecydują się na przyjazd swoim autem, polecamy darmowy parking hostelu i podróż na Rynek komunikacją miejską. Na Jarmark Bożonarodzeniowy dojechać można tramwajem numer 3 lub 33 (należy wsiąść na przystanku pl. Wróblewskiego a wysiąść na Rynku). Jeżeli zdecydują się Państwo na spacer – nie powinien on zająć więcej niż kwadrans.

Hostel Trzy Kolory oddalony jest od Rynku o pięć przystanków autobusowych. Do dyspozycji oddane są 2, 3, 4 i 5-osobowe pokoje. By dostać się na Jarmark wystarczy wysiąść na przystanku Reja. Podobnie jak w przypadku poprzednich lokalizacji, podróż w miejsce docelowe nie powinna zająć więcej niż 15 minut.

Więcej szczegółów znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Tekst, zdjęcia: Ernest Marczyński

proformat

Call Now Button