fbpx
jarmark-bożonarodzeniowy-wrocław

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 we Wrocławiu – atrakcja obowiązkowa dla turystów

Miejsca we Wrocławiu / 31 października 2022

Za nami zmiana czasu z letniego na zimowy, przez co dni stają się coraz krótsze, a aura za oknem sprzyjać będzie jesienno-zimowym wieczorom spędzanym w domu. Dla Wrocławian oraz turystów moment ten zwiastuje, że do największej atrakcji świątecznej zostało tylko kilkanaście dni. W tym roku już 18 listopada wrocławski rynek rozbłyśnie i zamieni się po raz piętnasty w jedyne w swoim rodzaju świąteczne miasteczko. Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 podobnie jak w ubiegłych latach potrwa aż do zakończenia tego roku. To niezwykły okres nie tylko dla Wrocławian, ale przede wszystkim dla polskich i zagranicznych turystów, którzy od wielu lat tłumnie przybywają, aby zasmakować lokalnych przysmaków. Czego w tym roku można spodziewać się odwiedzając wrocławski rynek?

Historia Jarmarku Bożonarodzeniowego – od czego się zaczęło?

Tradycja wystawnych jarmarków w okresie Bożego Narodzenia wywodzi się z państw niemieckojęzycznych. Pierwszy z nich odbył się w XII wieku w Wiedniu, żeby niecałe sto lat później w podobnej formie ozdobić niemieckie uliczki. Pierwsze jarmarki różniły się jednak nieco od tych aktualnych i trwały tylko przez jeden dzień. W tym czasie mieszkańcy mogli zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy na święta. Wraz z rosnącą popularnością wydłużył się czas ich trwania, a także znacznie zwiększały swoją przestrzeń.

jarmark-2021-wroclaw

Równie długą tradycję ma Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy, ponieważ po raz pierwszy zagościł w sercu Miasta Stu Mostów już w XVI wieku. Od kilkunastu lat tradycja jest przywracana i każdego roku wrocławski rynek zmienia się w bożonarodzeniowe miasteczko. Jak można się domyślać, wzorowane jest na jarmarkach niemieckich. Zarówno w kwestii wyglądu, jak i charakterystycznych domków-straganów przypomina te, które można zobaczyć za naszą zachodnią granicą. Co więcej, charakterystyczna trzykondygnacyjna budowla, która każdego roku staje na Placu Solnym do złudzenia przypomina klasyczny domek bawarski.

Od kiedy Jarmark Bożonarodzeniowy 2022?

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się 18 listopada (w piątek) i potrwa aż do ostatniego dnia tego roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, należy spodziewać się pewnych zmian w okresie świąt oraz Sylwestra:

 • 24 grudnia – nieczynny,
 • 25 grudnia – nieczynny,
 • 26 grudnia – otwarty od 13:00 do 21:00,
 • 31 grudnia – domki przemysłowe będą prowadzić sprzedaż do godz. 17:00, a wybrane stoiska do 3:00.

Poza powyższymi wyjątkami, przez cały okres trwania Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 będzie czynny od 10:00 do 21:00.

Plan Jarmarku – wystawy na kilku ulicach

Jeśli Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 będzie waszym pierwszym spotkaniem z tą niezwykle klimatyczną, wrocławską tradycją, musicie wiedzieć, że Jarmark odbywa się w centrum miasta w kilku sąsiadujących ze sobą miejscach. Oprócz Pierzei Południowej, Północnej, Wschodniej i Zachodniej Rynku, wystawcy oferują swoje specjały także na:

 • Placu Solnym,
 • Ulicy Oławskiej,
 • Ulicy Świdnickiej.

Dokładny plan Jarmarku z podziałem na ulice i stoiska w interaktywnej formie dostępny jest na oficjalnej stronie.

Co oferują świąteczne stoiska?

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 – strefa gastronomiczna

Od lat jednym z najmocniejszych argumentów, aby odwiedzić wrocławski jarmark, jest oferta gastronomiczna przygotowana przez lokalnych wystawców. W specjalnie przygotowanych budkach można zarówno spróbować wielu specjałów przygotowanych na miejscu, jak również zaopatrzyć się w świeże i tradycyjne produkty.

Jak co roku, dużym zainteresowaniem cieszą się stoiska gastronomiczne oferujące potrawy mięsne. Na jarmarku zjecie nie tylko potrawy z grilla (np. karkówkę czy kaszankę), ale również:

 • golonkę,
 • krążki z kalmara,
 • krążki cebulowe,
 • pieczone ziemniaki z grilla,
 • pierogi,
 • szaszłyki.

jarmark-2021-wroclaw

Oprócz tego typu dań możecie spróbować jedną z popularnych przekąsek jarmarkowych:

 • podpłomyka,
 • kołacza na ciepło,
 • gofra tradycyjnego lub bubble gofra,
 • sękacza,
 • zapiekankę.

Prawdziwy raj czeka na najmłodszych turystów. Na terenie jarmarku znajdziecie wiele stoisk ze słodkimi przysmakami. Oprócz wspomnianych wcześniej gofrów, w domkach znajdują się niemal wszystkie rodzaje żelków i innych słodkich przekąsek.

Rozpisując się na temat oferty gastronomicznej nie można zapomnieć o legendarnym już grzanym winie, który od kilku lat dostępny jest w wielu różnych odmianach smakowych. Procentowy napój podawany jest w charakterystycznych kubeczkach z motywami jarmarku. Za naczynia pobierana jest kaucja – jeśli chcecie, możecie zabrać go do swojego domu, by przypominał wam o tej bożonarodzeniowej atrakcji.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 – pamiątki, gadżety i prezenty

Pod względem ilości stoisk, zaraz obok strefy gastronomicznej, plasują się chatki, które oferują przeróżne pamiątki i gadżety. Wśród suwenirów spotkacie z pewnością wiele pamiątek związanych z Wrocławiem i Bożonarodzeniowym Jarmarkiem:

 • breloki,
 • magnesy,
 • obrazy,
 • dekoracje i ozdoby,
 • pocztówki,
 • zestawy prezentowe,
 • pamiątki regionalne.

bursztyny-jarmark-wrocławDużym zainteresowaniem odwiedzających cieszą się własnoręczne wyroby artystyczne. Na stoiskach możecie spotkać wiele obrazów czy rzeźb wykonanych bezpośrednio przez wystawców. Możecie kupić unikatowe szkatułki, skrzynki oraz wyroby z tkanin. Panie z pewnością zainteresują stoiska z biżuterią – wykonaną z bursztynów, cyrkonii, diamentów czy innych kamieni naturalnych.

Dlaczego Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 to idealna propozycja dla każdego?

Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 to pozycja obowiązkowa zarówno dla osób, które nie miały jeszcze okazji odwiedzić stolicy Dolnego Śląska w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Ilość stoisk oraz atrakcji sprawia, że to świetny pomysł zarówno na romantyczny wyjazd we dwoje, wypad z grupą znajomych czy rodzinną wycieczkę do stolicy Miasta Krasnali.

jarmark-wroclawZ uwagi na dużą ilość trakcji dla dzieci, pobyt we Wrocławiu w trakcie Jarmarku sprzyja szczególnie wyjazdom całą rodziną. Najmłodszym turystom poświęcony został cały jeden fragment rynku zatytułowany „Bajkowy Lasek”. Dzieci mogą posłuchać i zobaczyć krótkie inscenizacje z najpopularniejszych bajek w specjalnie przygotowanych budkach. Na terenie jarmarku znajdują się także inne atrakcje dla dzieci – m.in. kolorowe karuzele, które szczególnie pięknie prezentują się po zmroku.

Noclegi dla wystawców – Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław

Organizatorzy jak co roku zapraszają wystawców z całego kraju do podzielenia się własnymi wyrobami czy artykułami. W jarmarku mogą nimi zostać osoby prowadzące działalność gospodarczą, fundacje oraz stowarzyszenia. Dodatkowymi atutami przy zgłoszeniach jest oryginalność oferty, sposób prezentacji asortymentu czy propozycja świątecznej aranżacji domku.

Wystawcy nie muszą posiadać swoich domków – są one zapewniane przez organizatorów. Wyjątek stanowią firmy gastronomiczne, które chcą serwować swoje specjały. Wszyscy zainteresowani wystawcy mogą zgłosić chęć udziału w jarmarku. Ci, którzy otrzymają szansę pojawienia się w sercu Wrocławia muszą jednak pomyśleć o zakwaterowaniu na czas trwania jarmarku. Świetna lokalizacja naszego hostelu sprawia, że stanowi on idealną propozycje dla wystawców.

Jarmark Bożonarodzeniowy – nocleg we Wrocławiu

Wizyta na jarmarku pozwala wspólnie spędzić czas w miłej i świątecznej atmosferze. Spotkanie z przyjaciółmi lub rodziną w takim miejscu będzie z pewnością największą atrakcją. Aby w pełni cieszyć się z udanego wyjazdu do stolicy Dolnego Śląska w tym magicznym okresie, warto wybrać nocleg blisko rynku Wrocławia. Pozwoli wam to zaoszczędzić dużo czasu na szukaniu miejsca parkingowego, co – szczególnie podczas trwania jarmarku – bywa dość kłopotliwe.

vanilla-tani-hostel-wroclaw

Nasz Vanilla Hostel&Apartments gwarantuje świetną lokalizację – spacerem dotrzecie do rynku w około 15 minut. Dzięki temu każdego dnia będziecie mogli odwiedzać Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 i cieszyć się niezwykłym klimatem. Oprócz tego oferujemy naszym gościom bezpłatny parking na czas pobytu, a na terenie hostelu darmowy dostęp do sieci Wi-Fi. W swojej ofercie posiadamy pokoje dwuosobowe, apartamenty dla rodzin z dziećmi oraz pokoje wieloosobowe.

Zarezerwuj swój nocleg na Jarmark Bożonarodzeniowy już teraz pisząc do nas na email: rezerwacje@vanillahostel.pl, dzwoniąc na numer 794 750 111 lub korzystając z naszego systemu rezerwacyjnego.

Ernest Marczyński

Call Now Button