fbpx

Świdnicka od nowa

Bez kategorii, Miejsca we Wrocławiu, Poland, Wroclove / 29 lutego 2016

ZMIANY, ZMIANY, ZMIANY

Ulica Świdnicka to jeden z kulturowych skarbów naszego miasta. Jeden z najstarszych, najbardziej okazałych, najbogatszych i najważniejszych traktów stolicy Dolnego Śląska. Chluba grodu nad Odrą. Przez wieki swojego trwania rosła w siłę i piękno. Niestety rozwój ten został poważnie wyhamowany przez drugą wojnę światową. Świdnicka jak i cały Wrocław poważnie ucierpiała na zmaganiach Rosjan z Niemcami. Zdecydowana większość zabudowy obróciła się w gruzy, bogate witryny sklepów powypadały od huku bomb, dawni właściciele i najemcy musieli się salwować ucieczką. W okresie PRL przegrodzona trasą szybkiego ruchu, z przejściem podziemnym, dziwnymi budynkami z początku lat 90 w stylu Solpolu, krzyczących o rozkwitającym kapitalizmie, przerobiona na deptak w swojej północnej części wciąż trwa. Na szczęście powoli wraca do stanu swojej świetności.

Chociaż zawsze była jedną z ważniejszych arterii miasta, ta licząca nieco ponad kilometr ulica znów ma szansę stać się piękną wizytówką Wrocławia. Oczywiście do historycznej świetności jeszcze wiele jej brakuje, odbudowanie splendoru, który tworzono przez setki lat nie może się odbyć w kilka dekad. Ale trend jest dobry. Wokół Świdnickiej i na niej samej powstało wiele prestiżowych inwestycji, różnego lokalne inicjatywy kulturalne czy kulinarne, użyteczne dla wrocławian przedsięwzięcia. Chociaż znajdzie się na niej jeszcze nieco pustego miejsca, kamienic w tragicznym stanie czy straszących brzydotą witryn, to konsekwentnie zmienia swoje oblicze. Kolejne budynki poddawane są renowacji, różnego rodzaju lumpeksy zastępują klimatyczne knajpki, a w miejscu pustek stawiane są nowe obiekty.

KONKRETNIEJ

O czym konkretnie piszemy? A chociażby o Narodowym Forum Muzyki. Nowy dom Filharmonii Wrocławskiej powstał w bezpośredniej bliskości Świdnickiej. Ten wielki, interesujący architektonicznie, imponujący wnętrzem i swoimi możliwościami budynek świadczy o tym, że kulturę wysoką traktuje się we Wrocławiu poważnie. Mieści on jedne z najbardziej nowoczesnych i najlepszych sal koncertowych. Bliżej centrum funkcjonuje kultowy Bar Barbara. Przywrócony do życia na okoliczność Europejskiej Stolicy Kultury stanowi on nowe miejsce na mapie spotkań mieszkańców Wrocławia.

Z kolei obok Opery Wrocławskiej na roku Świdnickiej i Placu Teatralnego dawny blask odzyskały tzw. kamienice Grycana. Czołowy polski producent lodów gruntownie je wyremontował. Chodzi o budynek na samym rogu i ten przylegający do niego z fasadą na Placu Teatralnym (dawne Gimnazjum na Międzymurzu). Chociaż to dwie zupełnie różne budowle, to zostały połączone w jeden. Wszystko przy zachowaniu oryginalnego wyglądu, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Jedyną spektakularną zmianą jest dodanie dodatkowego piętra kamienicy znajdującej się centralnie przy ulicy Świdnickiej czyli dawnemu domowi handlowemu Pod Świętym Hieronimem.

Tuż obok niego wyremontowana została kolejna kamienica. Na jej parterze, tuż naprzeciwko Opery Wrocławskiej, od lat funkcjonowała cukiernia Babeczka. Teraz zastąpiła ją kawiarnia Gniazdo. Lokal powinien godnie zastąpić znaną w całym mieście Babeczkę i na pewno będzie stanowił miejsce często odwiedzane przez wrocławian. Jest to też nawiązanie do historii ulicy, która przed wojną pełna była różnych lokali usługowych, kawiarnianych czy cukierniczych. Nieco bliżej rynku powstała z kolei Stara Pączkarnia. To miejsce serwuje znany jak Polska długa i szeroka przysmak na milion różnych sposobów. Tradycyjne pączki codziennie w innej formie. Na brak klientów raczej nie narzeka – kolejka zawsze jest długa.

CAŁE MIASTO NA JEDNEJ ULICY

Ulica Świdnicka to oczywiste wiele, wiele innych miejsc. Od sztuki wysokiej jak wspomniane już Narodowe Forum Muzyki czy Opera Wrocławska, przez teatry czy galerie po tanie kebaby gdzie zjemy za grosze. To luksusowe hotele jak Monopol i tanie hostele. Świdnicka to miejsce gdzie zjemy obiad, wyśpimy się, pójdziemy na kawę i do Opery. Znajdziemy tu wielkie galerie handlowe jak Renoma czy małe sklepiki. Świdnicka jest kwintesencją miasta. Leży w samym jego sercu, opowiada o jego dumnej historii. Jej rozwój świadczy o rozwoju Wrocławia.

Im lepiej ma się Świdnicka tym lepiej ma się stolica Dolnego Śląska. Ma ona potencjał by znów być jego dumą i chlubą. Warto ją zresztą zobaczyć na własne oczy. Nie ma się co jednak ograniczać do jednej ulicy, nawet najwspanialszej. Wrocław jest zbyt ciekawym miastem. A gdzie najlepiej poznasz to miasto od podszewki jak nie w samym jego sercu? Dlatego zapraszamy Cię abyś skorzystał z naszych usług. Vanilla Hostel Wrocław to najtańszy i najbardziej komfortowy nocleg w centrum Starego Miasta. Jesteśmy pewni, że spełnimy wszystkie Twoje oczekiwania, a pobyt u nas zapamiętasz na długo jako dobrze i miło spędzony czas.

proformat

Call Now Button