fbpx

Światowa stolica książki

Bez kategorii, Miejsca we Wrocławiu, Poland, Wroclove / 25 kwietnia 2016

STARA STOLICA

Na początek nieco historii. Nie każdemu jest to wiadome, ale historyczną stolicą Śląska nie są Katowice. To stosunkowo młode miasto (prawa miejskie uzyskało dopiero w 1865 roku) jest bez wątpienia najważniejszym ośrodkiem miejskim obecnego województwa Śląskiego. Województwo jest jednam czymś zupełnie innym niż historyczna kraina Śląsk. O ile województwo obejmuje Górny Śląsk (mniej więcej) o tyle średniowieczny Śląsk to dzisiejsze dolnośląskie, górnośląskie i opolskie (mniej więcej). Wielki i bogaty rejon, pełen księstw rządzonych przez możne śląskie rody (w tym Piastów!).

Pozostałością czasów świetności Śląska są liczne zamczyska, rozsiane głównie na terenach dzisiejszego województwa dolnośląskiego. Wtedy bowiem to właśnie te rejony były najważniejsze. Górny Śląsk zyskał na znaczeniu znacznie później, zwłaszcza w epoce industrializacji, kiedy jego bogate złoża naturalne ściągnęły w tamte strony mnóstwo ludzi szukających okazji do zarobienia pieniędzy. Jednak zarówno wtedy jak i dzisiaj największym miastem historycznego Śląska był i pozostaje Wrocław. I on od wieków dzierży miano stolicy regionu. To jego najważniejszy stołeczny tytuł. Ale nie jedyny.

EUROPEJSKA STOLICA KULTURY

Od początku bieżącego roku Wrocław dzierży także tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Pisaliśmy już tej kwestii wielokrotnie – nie będziemy się więc powtarzać. Dość powiedzieć, że tytuł przyznawany przez Unię Europejską jest prestiżowy. Niewątpliwie jest on doskonałą promocją miasta, które go nosi. Zawsze związane z nim jest szereg różnego rodzaju eventów artystycznych czy kulturalnych. Na Wrocław zwrócone są oczy całego świata dla którego kultura jest ważna. Do miasta zjeżdżają tysiące artystów i pracowników kultury. Koncerty, wystawy, wernisaże, projekcje kinowe, teatr, opera i wiele wiele innych. Całe wydarzenie trwa okrągły rok i rozpisane jest na dziesiątki mniejszych bądź większych imprez kulturalnych.

ŚWIATOWA STOLICA KSIĄŻKI

Jakby tego było mało Wrocław wystarał się o jeszcze jeden tytuł. W tym roku dzierżył będzie nie tylko tytuł Stolicy Śląska i Europejskiej Stolicy Kultury, ale także Światowej Stolicy Książki! Miasto nad Odrą będzie mogło posługiwać się tym mianem przez okrągły rok od 23 kwietnia (a więc od minionej soboty) 2016 do 23 kwietnia 2017. Jest on nadawany przez UNESCO i wpisuje się w program obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Jak podają organizatorzy, chociaż nie jest on bezpośrednio związany z ESK (Wrocław przejął go od koreańskiego miasta Incheon, a więc wcale nie europejskiego), to w tym roku będzie stanowił najważniejszy aspekt jej obchodów w obszarze literatury.

Co ważne zobowiązuje on do promocji nie tylko literatury jako takiej, ale całego spektrum działalności ludzkiej związanej z książką, a więc także bibliotek, pisarzy, wydawców, księgarni, drukarni itp. itd. Wszystko co prowadzi do popularyzacji czytelnictwa będzie istotnym elementem obchodów dzierżenia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki. Jest to o tyle istotne, że czytelnictwo w dzisiejszych czasach przeżywa dramatyczny regres.

CO SZYKUJĄ ORGANIZATORZY?

Ilość ludzi, którzy mają kontakt z książką z roku na rok jest coraz mniejsza. To już nawet nie jest tak, że czytamy mało. Wielu z nas nie czyta w ogóle! Statystyki są nieubłagane. Duża część ludzkości ostatnią styczność z książką miał na etapie obowiązkowych lektur. Przegrywa ona z telewizją, a obecnie jeszcze bardziej z Internetem. Długie wieczory z książką, to już zamierzchła przeszłość. Obecnie zastąpiło je szybkie przeglądanie nagłówków w największych portalach, newsweedów w aplikacjach społecznościowych czy granie w gry wideo.

Dla organizatorów jest jasne, że czytelnictwo jest niezwykle istotnym elementem kultury. Stąd nie mogło w programie Europejskiej Stolicy Kultury zabraknąć mocnego akcentu związanego z książkami. Chcą oni przypomnieć jak wiele cywilizacja może stracić na wtórnym analfabetyzmie. Byłoby tragedią gdyby inne gałęzie kultury jak np. film czy ogólnie rozumiana kultura obrazkowa wyparły ze społeczeństwa chęć i potrzebę czytania. Rozwijano ono nie mniej – jeśli nie więcej – niż inne obszary naszej kultury.

POCZĄTEK I KONIEC OBCHODÓW

W miniony weekend, kiedy rozpoczęło się „panowanie” Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki, odbył się szereg imprez promujących czytelnictwo. Od otwarcia Muzeum Pana Tadeusza, w którym prezentowany jest oryginalny rękopis naszej narodowej epopei, przez czytanie dzieł Szekspira przez znanych aktorów, aż po spotkanie z gwiazdą światowej literatury kryminału czyli norweskim pisarzem Jo Nesbo. Oczywiście to dopiero początek obchodów. Przez nadchodzące 12 miesięcy książka i wszystko co z nią związane, to tematy które będą żywo obecne w przestrzeni miejskiej Wrocławia.

Na koniec tego okresu przygotowywany jest specjalny Światowy Hymn Książki. Muzykę do tekstu Różewicza („Włosek poety”) napisze Jan Kanty Pawluśkiewicz. Będzie to trwały wkład naszego miasta w tą inicjatywę. Utwór przygotowany przez Polaków zostanie bowiem na stałe przypisany do obchodów promujących czytelnictwo.

Oczywiście Vanilla Hostel we Wrocławiu z całego serca popiera inicjatywę. Czytanie książek może być wspaniałą przygodą. My lubimy szczególnie te historyczne i powieści o Eberhardzie Mocku Marka Krajewskiego – ciągle mamy nadzieję, że w kolejnej jako jeden z bohaterów pojawi się nasza kamienica.

proformat

Call Now Button