Stare Miasto nie dla starych aut

Referendum w sprawie starych aut

 

Musimy przyznać, że brzmi to jak pewien paradoks, ale jakby nie brzmiało staje się powoli faktem. Starsze auta, najprawdopodobniej już niedługo, otrzymają zakaz wjazdu do ścisłego centrum czyli między innymi na teren Starego Miasta. Wszystko w trosce o ekologię. Oczywiście paradoks jest pozorny, lecz musicie państwo przyznać, że zakaz wjazdu starych aut na Stare Miasto brzmi zabawnie. Umożliwią to, procedowane właśnie w sejmie Rzeczypospolitej, przepisy dotyczące tak zwanych ekostref. W ich granicach miasto będzie mogło wprowadzić zakaz wjazdu samochodów, które przekroczyły ustawowo ustalony wiek. Ostateczna decyzja co do ich wprowadzenia leżeć ma w kompetencjach samorządowców. Ci z Wrocławia już zapowiadają, że z nowych uprawnień na pewno skorzystają. Kwestią czasu jest tylko moment, w którym to nastąpi. Całkiem możliwe, iż stolica Dolnego Śląska będzie jednym z pierwszych Polskich miast, ograniczających wjazd do ścisłego centrum starym pojazdom. Czy tak się stanie ostatecznie zadecydują sami wrocławianie. Kwestia zakazu wjazdu starszych samochodów do centrum będzie rozstrzygana w referendum, mającym się odbyć w początkach września. W nim oprócz pytania o metro mieszkańcy miasta znajdą także pytanie, o to czy są za tym, by taki zakaz wjazdu ustanowić czy też pozostawić wszystko po staremu.

Z dieslem gorzej niż z benzyną

Sejmowy projekt zakłada, że do ścisłego centrum polskich miast dostępu pozbawione byłyby samochody wyprodukowane przed 2001 rokiem w przypadku tych wyposażonych w silniki benzynowe i wyprodukowane przed 2010 jeśli posiadałyby pod maską diesla. Doradcy prezydenta Dutkiewicza zapowiadają, że nowe pomysły polskich parlamentarzystów są tożsame z wizją rozwoju jaką zakłada urząd miejski. Ma być ekologicznie, nowocześnie i przyjaźnie dla pieszych turystów. Pojazdy mechaniczne są co prawda tolerowane, ale nie patrzy się na nie przychylnym okiem. Rządzący wychodzą z założenia, że im auto starsze tym więcej wydziela spalin. Chociaż generalnie założenie wydaje się słuszne, to rzeczywistości różnie z tym bywa. Są auta, które mimo sporej ilości lat utrzymane są w doskonałym stanie i nie wydzielają tylu smrodliwych substancji co nowsze, a zaniedbane pojazdy. Szczególną uwagę zwracają na to specjaliści z dziedziny techniki samochodowej. Wtórują im politycy niechętni nowym pomysłom ideologii ekologicznej.

A problemy?

 

Nierówność w traktowaniu poszczególnych pojazdów to nie jedyny problem, którego nastręczałoby opisywane rozwiązanie. Funkcjonuje ono w wielu europejskich metropoliach np. Berlinie, Londynie, Paryżu. Do tego typu miast zjeżdża wielu turystów, często ze starszymi pojazdami i mają oni problemy z wykupieniem odpowiednich winiet (mówiących o wieku samochodu) na szyby swoich pojazdów. W następstwie są często zmuszeni do płacenia wysokich mandatów. Wrocław starał się do tej pory rozwiązywać problem coraz większego zagęszczenia pojazdów mechanicznych na własną rękę. Na rynku już od dawna obowiązuje ścisły zakaz ruchu pojazdów. Kolejne, pobliskie ulice, starego miasta konsekwentnie przemienia się na deptaki dostępne jedynie turystom. Wszystkie możliwe postoje stają się płatnymi parkingami, więc chętni do pozostawienia pojazdu w centrum muszą się liczyć z uszczupleniem swojego portfela. Miasto pragnie zachęcić swoich mieszkańców do podróżowania komunikacją miejską. Z tą ostatnią bywa jednak różnie. Jest nie tylko brudno, głośno, gorąco i nie zawsze bezpiecznie. Główną bolączką jest przede wszystkim brak punktualności, tak charakterystyczny dla miejskiego przewoźnika.

Jesteśmy rozwiązaniem!

 

Jak pisaliśmy wcześniej, przepisy cały czas są przygotowywane. Są jednak głosy mówiące, że wejdą w życiu wraz z początkiem nowego roku. Jeśli od stycznia 2016 nie będziecie mogli państwo legalnie wjechać do centrum Wrocławia, to zapraszamy do naszego hostelu. Vanilla Hostel Wrocław, gdzie tanie noclegi idą w parze z miłą obsługą i doskonałą lokalizacją rozwiąże ten uciążliwy problem. Mieścimy się w samym centrum grodu nad Odrą,  w XIX wiecznej kamienicy, budowanej w czasach gdy nikt o spalinowych silnikach nie marzył. Jesteśmy tak blisko wszystkich ważnych miejsc we Wrocławiu, że dotarcie do nich piechotą nie stanowi żadnego problemu. Przyjedź, zostaw swój samochód na naszym darmowym parkingu i ciesz się tym pięknym miastem. Zapraszamy!

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *