„Wrocławska fontanna Piotr Walczak” autorstwa Piotr Walczak & Konradr - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wroc%C5%82awska_fontanna_Piotr_Walczak.jpg#/media/File:Wroc%C5%82awska_fontanna_Piotr_Walczak.jpg

Rusza fontanna na Pergoli

Wielka i nowa

Odnowiona nie tak dawno (a raczej zbudowana na nowo) fontanna na wrocławskiej pergoli, w krótkim czasie stała się jedną z największych atrakcji Wrocławia, zarówno dla mieszkańców jak i tłumnie odwiedzających miasto turystów. Nie ma się co dziwić, bo jest to największa tego typu konstrukcja w Polsce i jedna z największych w Europie. Jej powierzchnia to prawie hektar. Sama niecka ma wymiary 115×108 metrów i umieszczono w niej 300 dysz – gejzery, dysze pieniące, dynamiczne, mgielne, punktowe, palmowe, wodne, ogniowe. Są one w stanie wystrzelić wodę na wysokość 40 metrów nad taflę wody. Dno fontanny zdobi 800 punktów świetlnych. Cała ta mechanika służy temu, by dawać jak najbardziej spektakularne pokazy multimedialne. Najczęściej towarzyszy im muzyka (klasyczna bądź współczesna) a po zmroku kolorowe światła laserów. To właśnie one są najbardziej pożądanym przez publiczność elementem całego pokazu. Hologramowe postaci ludzi, zwierząt czy obiektów, poruszające się i zmieniające wraz z muzyką wyświetlane na ścianie wody są wyjątkowo widowiskowe.

Koszt jej budowy miał sięgnąć 20 milionów złotych, ale ostatecznie wyniósł 12 milionów. Nowo wybudowana fontanna do użytku oddana została 4 czerwca 2009 roku. Funkcjonuje jedynie w sezonie letnim (przeważnie od końca kwietnia do października). Zimą, w ostatnich latach, była zamieniana w wielkie lodowisko o powierzchni 2320 m² i wymiarach 116 metrów na 20 metrów.

Początek sezonu

W tym roku fontanna po raz pierwszy zachwyci na majówkę. Jako datę rozpoczęcia sezonu podano bowiem 1 maja. Szczegółowe terminy pokazów są cały czas dogrywane. Liczne zapytania do zarządcy kierują zainteresowani wrocławianie i przybywający tłumnie do stolicy Dolnego Ślaska w okresie wakacyjnym turyści. W niedługim czasie na stronach internetowych Hali Ludowej i Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej ma się pojawić harmonogram wszystkich planowych w tym sezonie pokazów z datami i godzinami. Jeszcze nieoficjalnie możemy poinformować, że 1 maja fontanna ruszy o 21:30.

Aktualnie, jak co roku, po przerwie sezonowej fontanna poddawana jest zabiegom konserwatorskim. Zima powoduje niekiedy drobne usterki i wszystkie one muszą być usunięte a fontanna gruntownie „przebadana” zanim znów zacznie cieszyć ludzi.

Urokliwe otoczenie

Wrocławianom nie trzeba przypominać, ale turystom wypada powiedzieć, że fontanna położona jest w jednym z najurokliwszych i najpiękniejszych miejsc na mapie Wrocławia. Otoczona zabytkową i doskonale utrzymaną pergolą, tuż przy Hali Stulecia, leży praktycznie rzecz biorąc w Parku Szczytnickim, który jest jednym z największych i najstarszych ogrodów miasta. Jeśli o ogrodach mowa to jakieś 20 metrów od fontanny, po drugiej stronie pergoli, znajduje się cudnej urody Ogród Japoński. Za drogą natomiast swoją siedzibę ma wrocławskie ZOO.

Każdy kto zdecyduje się spędzić przedpołudnie, popołudnie bądź wieczór w tych „pięknych okolicznościach przyrody” na pewno nie pożałuje. Dość rzecz, że rok w rok ciągną tam tysiące turystów i tubylców.

W sezonie pokazy odbywają się w godzinach od 10 do 22. Co oczywiste lasery zaczynają działać gdy zapadnie zmrok. Nie zmienia to faktu, że fontanna za dnia jest równie urokliwa. Warto wybrać się na pergolę przed południem, usiąść w jej cieniu na ławce i cieszyć się pięknym pokazem.

Nieśmiało przypominamy, że praktycznie spod naszego hostelu kursują autobusy pod samą Halę Ludową. Dojazd zajmie od 10 do 15 minut. Jeśli natomiast jesteście państwo zmotoryzowani i przybyliście do Wrocławia samochodem możecie zaparkować na darmowym dla naszych gości parkingu i po odpoczynku ruszyć na pergolę swoim pojazdem. Vanilla Hostel we Wrocławiu oferuje nie tylko tanie noclegi w doskonałych warunkach, ale również świetne położenie w samym centrum miasta. Jesteśmy też doskonale skomunikowani z każdą jego częścią i to zarówno komunikacją miejską jak i prywatnymi środkami transportu.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *