Mur nad Odrą za wysoki

Jak podaje Gazeta Wyborcza (a konkretnie jej wrocławski dodatek) mur niedawno postawiony nad wałami Odry jest za wysoki. Na naszym fanpejdżu na facebooku kilka dni temu publikowaliśmy informację na ten temat. Wrocławianie uskarżali się, że miejsce, z którego przed remontem pięknie było widać największą Wrocławską rzekę aktualnie jest zasłonięte przez zbyt wysoki murek.

Jest to szczególnie dotkliwe gdyż remont nabrzeża Odry odbywał się kompleksowo – i choć samo to jest chwalebne – to kompleksowo także podniesiono wysokość murków z jednej i drugiej strony rzeki. Przed remontem szczególnie urokliwym miejscem dla spacerowiczów, zwłaszcza tych chcących przysiąść na ławce i popatrzeć na płynącą wodę był kompleks ogrodowy za Papieskim Wydziałem Teologicznym. Pięknie utrzymany, z zadbaną roślinnością, kawiarnią w pobliżu i zjawiskowym widokiem. Obecnie wszystko pozostało jak przed remontem prócz jednego – zjawiskowego widoku. Po remoncie murek wcześniej sięgający ledwo co nad ziemię obecnie wznosi się na wysokość aż 180 cm! Niższe osoby nie widzą nic nawet stojąc wyprostowane, a wyższym też mocno utrudnia to wypoczynek. Na dodatek głównym atutem tego miejsca było to, że dawało przestrzeń by spokojnie usiąść na ławce i spoglądając na przeciwległy brzeg uspokajać się wpatrywaniem w leniwie płynące masy wody. Teraz nawet najwyższa osoba po tym jak usiądzie nie zobaczy na przeciw swoich oczu nic poza rzędem cegieł.

Na przeciwległym brzegu sytuacja jest nieco lepsza ale i nie dobra. Tam murek ma 120 cm. Odpowiednie władze informuję, że jest to związane z względami bezpieczeństwa. Obok niego ma być bowiem położona ścieżka rowerowa i murek ma – w wypadku jakichś kolizji – chronić rowerzystów przed niespodziewanym lądowaniem w Odrze.

Rozumiemy oczywiście względy bezpieczeństwa a także wymogi architektoniczne i konserwatorskie. Sami nieustannie się z nimi spotykamy przy remoncie naszej kamienicy. Uważamy jednak, że pewne miejsca i związane z nimi widoki są równie ważne co inne względy. Na szczęście po prasowych doniesieniach sprawą zainteresowały się także lokalne władze. Prezydent Dutkiewicz obiecuje interwencję w sprawie obniżenia jednego murku a drugiego zastąpienia odpowiednią barierką.

Co ciekawe okazało się również, że murek na Ostrowie Tumskim jest wyższy niż zakładał to projekt. Wykonawca – co zrozumiałe – nie jest zadowolony z sugestii, że powinien go teraz obniżyć. My – co jeszcze bardziej zrozumiałe – będziemy zadowoleni jeśli jednak wszystkie te murki zostaną odpowiednio pomniejszone.

Jeśli jednak by się tak nie stało, a niestety może być i tak, możemy państwa uspokoić. Z naszego hostelu niezwykle blisko jest do innych rejonów Odry, w żaden sposób nie zabudowanych a równie malowniczych. Jeśli są państwo zainteresowani wypoczynkiem w miejscu położonym niezwykle blisko historycznego centrum Wrocławia, otoczonego licznymi zabytkami a jednocześnie cenią sobie wypoczynek w miejscach pełnych zieleni to warto zainteresować się naszą ofertą. Z jednej strony 5 min piechoty do rynku, z drugiej 15 minut wolnym spacerkiem nad Odrę czy kilka przystanków tramwajem do jednego z najpiękniejszych wrocławskich parków – Szczytnickiego.

Nadchodzi wiosna i warto skorzystać z dobrodziejstw natury. Z drugiej strony równie ciekawy jest kontakt z pięknem ludzkiej pracy jak np. cudne, zabytkowe wrocławskie kamieniczki na Rynku.

Reasumując – jeśli chcecie państwo dobrze wypocząć to kierujcie swoje kroki do Vanilla Hostel.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *