fbpx

Morderczynie na Dworcu Świebodzki m

Bez kategorii / 30 września 2015

TEATR POLSKI ZAPRASZA

Choć tytuł nie wróży nic dobrego, to możemy się jednak spodziewać czegoś ciekawego. Nie chodzi, bowiem o wizytę zbrodniczych matek w gmachu dawnego dworca Świebodzki ego, ale o nową sztukę przygotowaną przez Teatr Polski, a wystawianą właśnie na scenie na Świebodzki m. Autorzy tekstu do nowego spektaklu opierali się na starożytnym dramacie Eurypidesa zatytułowanym „Medea”. Postać ta, wywodząca się z greckiej mitologii, jest potomkinią bogów, czarodziejką, a co najważniejsze dla jej losów, odrzuconą przez męża żoną. Żoną, która pomagała mu osiągnąć sukces, a ten w podzięce okazał jej wzgardę. Pałająca rządzą zemsty dokonuje straszliwej zbrodni – w akcie desperacji i rozpaczy morduje swoich synów, zrodzonych ze związku z wiarołomnym mężem. Tym ostatnim jest słynny Jazon – przywódca argonautów, poszukiwaczy złotego runa.

WSPÓŁCZESNE MEDEE

Sztuka traktuje nie o jednej, ale o kilku kobietach. Wszystkie one mają poważne problemy związane z relacjami z najbliższymi. I wszystkie uzewnętrzniają się z tym na najpopularniejszych serwisach społecznościowych. Marzena Sadocha, autorka tekstu, informuje, że inspiracją dla niej była słynna sprawa Katarzyny W., którą swego czasu żyła cała Polska. Potem czytała o innych, różniących się od tego, ale równie niezwykłych, niekiedy bulwersujących, a kiedy indziej zadziwiających historiach. Nie chcemy zdradzać zbyt wielu szczegółów, dlatego nie piśniemy ani słowa o kolejnych wątkach. Ale warto. Zwłaszcza, że całość nowoczesnej sztuki, opartej o współczesne wydarzenia i antyczny dramat rozgrywać się będzie w zabytkowym XIX wiecznym gmachu dworca kolejowego. To musi się udać.

ŚWIEBODZKI – PREMIERA

Sztuka swoją prapremierę będzie miała 3 października, a więc już w najbliższą sobotę. Kolejny raz aktorzy wyjdą na sceniczne deski 6 i 7 października. Koszt obcowania z nowoczesnym przedstawieniem dramatów współczesności, które nie były obce i starożytnej ludzkości, to kwoty rzędu 30, 40 zł. To naprawdę niewiele za wiele minut porządnej gry aktorskiej, w pięknym otoczeniu i ciekawym scenariuszem.

WSPÓŁCZESNOŚĆ I STAROŻYTNOŚĆ JEDNAKA

Sztuka ta jest też doskonałym przyczynkiem do zastanowienia się nad kondycją natury ludzkiej. Zmieniło się wiele. Otoczenie, zwyczaje, kultura, język, epoka, wykształcenie – wymieniać można by bez końca. – człowiek powiela pewne schematy zachowań. Porzucona przez najbliższą sobie osobę kobieta może wpaść w tak straszy i tragiczny stan, że gotowa jest popełnić niewyobrażalne zbrodnie w imię jak najgorzej rozumianej równości. Równości w cierpieniu, którego samotna i załamana nie jest w stanie dźwigać w pojedynkę. Chociaż taka zbrodnia niczego nie polepszy to chęć odegrania się jest czymś większym. Jest jakoś przedziwnie wdrukowana w osobowość istoty ludzkiej. I to niezależnie od płci. Równie okrutnych przestępstw mogą się dopuścić (i niestety się dopuszczają) mężczyźni. Wszystkich ras, kultur i wieków. Morderczynie i mordercy z rozpaczy i poczucia bezsensu zawsze będę wokół nas.

Blisko desek teatru

Nasz Vanilla Hostel Wrocław położony jest niezwykle blisko miejsca, w którym wystawiana będzie sztuka. To kolejny argument poza konkurencyjną ceną i doskonałymi warunkami lokalowymi, przemawiający za tym by zainteresowane pobytem we Wrocławiu osoby skierowały swoje kroki właśnie w nasze skromne progi. Zapraszamy J

proformat

Call Now Button