Coraz większy Dolny Śląsk

Okazuje się, że nie trzeba mieszkać w Rosji by być obywatelem kraju, który powiększa swoje terytorium. Całkiem prawdopodobne, że Polsce przybędzie niedługo 368 hektarów i to bez ani jednego wystrzału, wysyłania na terytorium innego państwa „rebeliantów” czy konwojów z „pomocą humanitarną”. Chodzi o tereny, które winna jest Polsce Republika Czeska. W roku 1958 roku w ramach wyrównywania granic Polska przekazała Czechom ponad 1200 hektarów (w tym osadę Tkacze na Dolnym Śląsku opodal Szklarskiej Poręby – Jakuszyc). Rzecz jasna nie uczyniła tego z pobudek altruistycznych. Miała być to wymiana bilateralna. Jednak Czesi przekazali stronie Polskiej tylko ok. 800 hektarów zobowiązując się do przekazania reszty w późniejszym czasie. Do dnia dzisiejszego nie wywiązali się ze swojego zobowiązania czyniąc Polskę stratną terytorialnie.

Ostatnio sprawa znów nabrała rozgłosu. Republika Czeska chciała zakończyć sprawę oddając Rzeczypospolitej 132 hektary a za resztę wypłacić równowartość w gotówce. Na takie jednak rozwiązanie nie zgodził się rząd w Warszawie. Nota bene raczej słusznie bo kiedy otrzyma od Czechów realne tereny będzie mógł je odsprzedać z zyskiem jakiemuś prywatnemu inwestorowi a mimo to nadal będą one stanowiły terytorium Polski.

Czeski premier Bohuslav Sobotka rozmawiając z dziennikarzem brytyjskiego dziennika „The Telegraph” zapewnił, że Polska w niedługim czasie otrzyma od Czechów należne jej terytorium. Mimo to cały czas nie wiadomo jakie konkretnie rejony zmienią przynależność terytorialną. Na pewno muszą one przylegać do Polskiej granicy więc najprawdopodobniej to właśnie Dolny Śląsk powiększy się o kilkaset hektarów. Lista potencjalnych miejsc do przekazania jest opracowywana w odpowiednich czeskich urzędach i ma być następnie przekazana polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych do akceptacji. Premier Czech podkreślał, że nie chce psuć stosunków z Polską z powodu tak błahej w sumie sprawy i dołoży starań by oba kraje jak najprędzej doszły do porozumienia.

Zapewnienia te napawały by optymizmem gdyby nie fakt, że podobne padają już od 23 lat. W 1992 roku powołana została specjalna Polsko – Czeska Komisja Graniczna, której zadaniem było rozwiązanie tego problemu. Wyniki jej pracy są jednak mizerne. To oczywiście zrozumiałe, że żadne państwo, zwłaszcza po tylu latach, nie chce pomniejszać swojego terytorium ale są to na tyle małe obszary (zwłaszcza w skali międzypaństwowej), że niemożność uzbierania 360 hektarów przez 23 lata zakrawa już na przejaw złej woli. Strona czeska broni się trudnościami w rozmowach z samorządem terytorialnym. Żadna gmina nie chce oddawać swojej ziemi i bezpowrotnie utracić jej na rzecz Polski. I to w swoim mniemaniu za darmo. Kto bowiem pamięta o układach sprzed 70 laty?

Terytoria, które otrzyma Polska nie będą raczej szczególnie wartościowe z punktu widzenia gospodarczego ale mogą być bardzo atrakcyjnie turystycznie. Granica Polsko – Czeska biegnąca przez rejony Dolnego Śląska czyli między innymi przez Izery, Karkonosze i inne rejony Sudetów to niezwykle urokliwe, malownicze miejsca, chętnie odwiedzane zarówno przez Polskich jak i Czeskich (a także z wielu innych krajów) turystów.

Oczywiście w dobie przejść granicznych strefy Schengen, których praktycznie nie ma, drobne graniczne korekty nie wpłyną znacząco na ruch turystyczny. Na pewno jednak miały by znacznie dla mieszkańców przekazywanych terytoriów ale śmiało można założyć, że rząd Czech przekaże tereny niezamieszkane. Tym bardziej atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia.

Nie musimy państwu przypominać, że z Wrocławia bardzo blisko do opisywanych wyżej terenów. Kiedy do ich przekazania już dojdzie warto odwiedzić Wrocław, zatrzymać się w naszym hostelu i uczynić go bazą wypadową na nowe Polskie terytoria w granicach Dolnego Śląska. Coraz większy Dolny Śląsk i większa Polska napawają nas radością. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy się mogli cieszyć z zaistnienia tego faktu w realnej rzeczywistości :)

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *