Wystawa dzieł mistrzów: Dali, Picasso i Goya

Wystawa „Picasso/ Dali/ Goya – Tauromachia, walka byków” rozpoczyna się 24 lipca w Muzeum  Architektury i potrwa do 16 listopada. Zobaczymy na niej około 340 dzieł trzech wielkich hiszpańskich artystów. Dzieła pochodzą ze zbiorów Fundacji Picassa z Malagi a także z kolekcji prywatnych ze Szwajcarii i Nowego Jorku.

Wystawa „Picasso/ Dali/ Goya – Tauromachia, walka byków” – otwarta od 24 lipca do 16 listopada w Muzeum Architektury. fot. Tomasz Walków

Wystawa „Picasso/ Dali/ Goya – Tauromachia, walka byków” – otwarta od 24 lipca do 16 listopada w Muzeum Architektury. fot. Tomasz Walków

Wystawa „Picasso/ Dali/ Goya – Tauromachia, walka byków” – otwarta od 24 lipca do 16 listopada w Muzeum Architektury. fot. Tomasz Walków

Wystawa „Picasso/ Dali/ Goya – Tauromachia, walka byków” – otwarta od 24 lipca do 16 listopada w Muzeum Architektury. fot. Tomasz

– Ubiegły rok upłynął pod znakiem dwóch wielkich wystaw – dzieł Breughlów i hiszpańskiego malarstwa z kolekcji Santander. Chcemy to dobre kulturalne tempo utrzymać i zaprosić wrocławian na wystawę „Picasso/ Dali/ Goya – Tauromachia, walka byków” – mówił Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia na konferencji poprzedzającej otwarcie ekspozycji. – To okazja do obcowania z wielką sztuką i znanymi artystami. Stało się to możliwe dzięki ludziom, którzy mają marzenia i pasje i je realizują – dodał prezydent dziękując kuratorkom wystawy i organizatorom Galerii Miejskiej i Muzeum Architektury. Budynek muzeum przed wystawą przeszedł remont – został zaadaptowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, przebudowano wejście i przystosowano przestrzeń wystawienniczą. Te prace sfinansowało miasto.

– Ta wystawa to rezultat moich poszukiwań i pasji. To co tu zobaczycie, to najlepsze rzeczy, które może zaoferować sztuka hiszpańska – zapewniała Serenella Baccaglini, jedna z kuratorek. – Otwórzcie serca na sztukę i pozwólcie, by przemówiły emocje, szczególnie, gdy staniecie przed „Guernicą”.
– Cieszę się, że udało się nam zorganizować tę wystawę we Wrocławiu. To wyjątkowe miasto, w którym politycy wiedzą jak ważna jest kultura, bo to sposób na budowanie mostów między ludźmi – mówiła Monika Monika Burian Jourdan, kuratorka wystawy.
Bilety wstępu kosztują 40 zł – normalny, 20 zł – ulgowy, grupowy (powyżej 10 osób) – 30 zł – normalny, 15 zł ulgowy, rodzinny (2 dorosłych i 1-5 dzieci) – 70 zł, osoby niepełnosprawne z opiekunem – 20 zł (ulgowy), dzieci do 3 lat – wstęp wolny.
Wystawa będzie też czynna w poniedziałki i wtedy bilety będą kosztować o połowę taniej.

Tematem przewodnim wystawy jest postać byka – symbolu obecnego w kulturze śródziemnomorskiej od niepamiętnych czasów. Byk – symbol siły, odwagi, płodności mityczny Minotaur fascynował twórców. Oddziaływał na wyobraźnię Francisca Goi, Pabla Picassa i Salvadora Dalego.
Wystawę otwiera kompletna seria rycin Francisca Goi „Tauromachia wykonanych w technice akwaforty, akwatinty i suchej igły. Artysta, niczym reporter, szkicował to, co działo się na arenie. Na 40 pracach zobaczymy migawki z walk byków, techniki torreadorów i historyczne dziś zwyczaje jak skoki toreadorów na tyczce nad bykami, wjazdy powozów konnych na arenę, czy toreadora walczącego z bykiem na siedząco. – Szczegóły, detale są niesamowite. Goya rejestrował ruch torreadorów, napięcie – zwraca uwagę Serenella Baccaglini. Na wystawie zobaczymy siódmą edycję tej serii, odbitą z oryginalnych płyt w 1937 roku i podarowanych przez rząd Republiki Hiszpańskiej Ernestowi Hemingway’owi.

Najwięcej prac zaprezentowanych na wystawie stworzył Pablo Picasso. Możemy podziwiać kilka cykli jego autorstwa m.in. „Byki” powstałe na przełomie 1945 i 1946 roku, w których Picasso stopniowo kubizując i syntetyzując byka stara się uchwycić jego brutalną siłę. – Tylko geniusz mógł stworzyć coś takiego – wyjść od barokowej postaci zwierzęcia i stopniowo dojść go czystej formy nakreślonej jedną kreską – zachwyca się Serenella Baccaglini. Zobaczymy też serie inspirowane literaturą „Carmen” (1949), „Le Cocu magnifique” oraz serię „Tauromaquia” – ilustracje Picassa do pierwszego traktatu o walce byków z XVII wieku autorstwa matadora Jose Delgado. Akwatinty zostały wydane w paryskim atelier Rogera Lacouriere w 1959 roku. Dopełnieniem prezentacji są ryciny ze „Suity Vollarda”, zamówionej u Picassa przez jednego z najsłynniejszych kolekcjonerów sztuki XIX i XX wieku Ambrose’a Vollarda. Zobaczymy też linoryty z kolekcji Lucii Bose, zaprzyjaźnionej z artystą oraz prace ceramiczne o tematyce związanej z corridą.
– Uwielbiam te historie przyjaźni, które kryją się w tle życia wielkich artystów. Bez nich nie powstałoby wiele dzieł – zapewnia Serenella Baccaglini.
Picasso to także cykl „Sueno y mentira de Franco” prezentujący jego poglądy polityczne. Wpływy ze sprzedaży rycin miały wspomóc przeciwników generała. Jako niezgoda na faszyzm i totalitaryzm Franco powstała „Guernica” – najsłynniejsze antywojenne dzieło stworzone przez Picassa. We Wrocławiu nie zobaczymy oryginału, który eksponowany jest w Madrycie, ale faksymile rysunków przygotowawczych do tej kompozycji oraz karton wykonany w 1955 roku pod nadzorem artysty przez Atelier de la Baume/Durrbach, służący za wzór do tapiserii, będącej wierną kopią „Guerniki”. – Moim marzeniem było zestawienie kartonu i oryginalnej tapiserii. Jej trzy egzemplarze znajdują się w Nowym Jorku, w Hiroszimie i w Colmar. Niestety nie udało się – żałuje kuratorka.

Ostatni z wielkich artystów – Salvador Dali nie pasjonował się za bardzo walką byków. Wpływ na to miała jego żona Gala, która brzydziła się corridą i uważała ją za barbarzyńskie widowisko. Dlatego Dali na corridę spoglądał raczej w wymiarze estetycznym, jako na magiczny rytuał, w którym mierzą się ze sobą brutalna siła i rozum. Zobaczymy m.in. cykl siedmiu litografii „Walka byków” oraz rzeźby „Mintaur” i „Carmen”. – Zachwycające jest to zestawienie bieli, czerni i czerwieni u Dalego – zwraca uwagę Serenella Baccaglini.
– Jesteśmy szczególnie zadowolone, że przedstawiciel Fundacji Picassa wyjechał z Wrocławia spokojny, że wypożyczone dzieła są w dobrych rękach – podkreślały kuratorki. – Po raz pierwszy w swojej historii fundacja wypożyczyła na jedną wystawę aż 67 dzieł.
Agnieszka Kołodyńska
Wystawa „Picasso/ Dali/ Goya – Tauromachia, walka byków” – otwarta od 24 lipca do 16 listopada w Muzeum Architektury. Organizatorem wystawy jest Galeria Miejska we Wrocławiu oraz stowarzyszenie Art For Public, patronem zaś Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.

 

TERMINY I GODZINY OTWARCIA:

Wystawa czynnna codzienie, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 10.00 – 20.00.  Ostatnie wejście na wystawę o godzinie 19.15.

Kasy biletowe czynne od godziny 9.45 do godziny 19.15. Sprzedaż biletów tylko w kasach biletowych Muzeum Architekturyw we Wrocławiu, ul. Bernardyńska

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *