Premier we Wrocławiu

Stolica w stolicy

W dniu wczorajszym do stolicy Dolnego Śląska zjechała śmietanka polityczna stolicy Rzeczypospolitej. Mianowicie gród nad Odrą odwiedziła pani premier Ewa Kopacz wraz z całym swoim rządem. Oficjele przybyli na posiedzenie rady ministrów. Zazwyczaj odbywają się one w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ale w wakacyjnym czasie przedwyborczym pani premier postanowiła ruszyć wraz ze swoimi podwładnymi w Polskę. Co kilka dni nawiedzają inne miasto by na miejscu dyskutować o najważniejszych dla tego regionu, ale i całego kraju sprawach. Można powiedzieć, że na jeden dzień Wrocław stał się stolicą w pierwszym tego słowa znaczeniu. To tutaj funkcjonowały najwyższe państwowe organa władzy wykonawczej. Mile to łechce wrocławskie poczucie dumy, lecz na dłuższą metę mogłoby być męczące. Choć przybycie rządzących Polską jest niewątpliwym wyróżnieniem, to z ich obecnością wiążę się wiele typowych dla Warszawy niedogodności. Są to zakorkowane ulice, Dworzec Główny obstawiony prasą i policją (rząd przybył do nas pociągiem), skupienie uwagi wszystkich lokalnych mediów na jednym temacie no i przede wszystkim – duże koszty dla budżetu.

Korzyści dla Wrocławia? ESK i kolej

Jednym z najważniejszym momentów wyjazdowego posiedzenia rady ministrów we Wrocławiu było oficjalne przegłosowanie rządowego wsparcia dla Wrocławia na czas trwania ESK. Choć wszyscy zapewniają o swojej radości, to słychać głosy pewnego niezadowolenia. Przede wszystkim budżet został uchwalony dosyć późno. Imprezy zaczynają się za pół roku, a pieniądze oficjalnie zapowiedziano dopiero wczoraj. Po drugie ma ich być łącznie 99 milionów złotych. To bardzo dużo. Ale wstępne zapowiedzi – byłego już – ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego oscylowały w kwocie rzędu 200 milionów złotych. Jakby nie było – najważniejsze, że pieniądze zostały przegłosowane i zasilą konto Europejskiej Stolicy Kultury. A jest, w co inwestować, bo zgodnie z szumnymi zapowiedziami organizatorów publiczności zostanie zaprezentowane na prawdę szeroka gama atrakcji. I to na najwyższym artystycznym poziomie. Do Wrocławia zjadą artyści z całego świata by dawać tutaj popis swoich nieprzeciętnych umiejętności. Reprezentowane będą wszystkie gałęzie kultury. Od muzyki, przez malarstwo aż po literaturę. We Wrocławskich galeriach zobaczymy dzieła największych malarzy, w nowym, dopiero, co otwartym Narodowym Forum Muzyki usłyszymy muzykę największych mistrzów w wykonaniu współczesnych geniuszy instrumentu i wokalu, a na deskach teatru podziwiać będziemy wspaniałych aktorów w nowoczesnych sztukach.

Nieco gorzej sprawa ma się z koleją. Grupa aktywistów naciskała i dalej naciska na modernizację połączenia kolejowego między Wrocławiem i Oleśnicą. Jest ona tym bardziej istotna, że jej wykonanie walnie przyczyni się do faktycznego powstania tzw. kolei aglomeracyjnej. Liczne przystanku na terenie Wrocławia, możliwość jazdy po jednych torach dla pociągu czy tramwaju, zmniejszenie trasy przejazdów. To wszystko usprawniłoby w sposób niezwykły komunikację w naszym mieście. Rząd zapewnia, że ten projekt jest wysoko na liście rezerwowej projektów do realizacji i przyjmuje krytykę lokalnych działaczy podnoszących słusznie, że w innych miastach podobne rozwiązania są procedowanie, a Wrocław został odsunięty w dalszy czas. Pani Minister infrastruktury Maria Wasiak zapewnia, że zrobi, co w jej mocy, a do 2023 roku modernizacja wspominanej linii powinna ruszyć.

Lepszy Wrocław

Cieszą nas te zapowiedzi. Zależy nam na tym, by Wrocław stawał się miejscem bardziej przyjaznym swoim mieszkańcom i odwiedzającym go licznie turystom. Pragniemy by były w nim obecne nowoczesne rozwiązania z dziedziny komunikacji, kultury, przemysłu. Podniesie to jego prestiż, zachęci nowych ludzi do osiedlania się tutaj, a rzesze do spędzania urlopu. Tym ostatnim polecamy życzliwej uwadze nasz Vanilla Hostel gdzie znajdą tanie noclegi w super warunkach, w samym centrum Wrocławia ;)

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *