Muzeum Wody

Najcenniejszy surowiec planety

Dla niektórych może być to oczywistością, a dla innych zaskakująca informacją, ale najcenniejszym dobrem naszej planety, który zapewnia życie wszystkim funkcjonującym na niej organizmom, nie jest cenne złoto czy piękne diamenty. Nie jest nim ropa nazywana płynnym złotem, ani gaz, który ogrzewa nas w zimne dni i dzięki, któremu możemy przygotować smaczną wieczerzę wigilijną. Nie jest nim także węgiel będący najważniejszą kopaliną naszego kraju. Jest nim niepozorna.. woda. Prosty związek chemiczny, wodoru i tlenu o wzorze H2O, znany nawet dzieciom. To właśnie on jest źródłem życia na naszej planecie, to dzięki wodzie Ziemia nazywania jest niebieską planetą. To woda daje życie roślinom, zwierzętom i nam – ludziom. Bez niej nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Gdyby z bliżej nieokreślonych przyczyn cała woda znikła z powierzchni naszej planety, w kilka dni zamieniła by się ona w skalistą pustynię bez żadnych form życia. Doceniając jej rolę i znaczenie, we Wrocławiu powołano do życia Hydropolis, centrum wiedzy na temat wody.

Muzeum techniki

To nowoczesne, multimedialne i przyjazne zwiedzającym muzeum techniki poświęcone jest w całości wodzie. Stanowi jedną wielką multimedialną prezentację, opowieści o tym najważniejszym dla naszej planety związku chemicznym, który daje życie. Swoje podwoje otwarło przed zwiedzającymi 5 grudnia bieżącego miesiąca. Cieszy się wielką popularnością wśród wrocławian, niezależnie od ich wieku. Znajdą tam coś dla siebie zarówno Ci najmłodsi jak i bardziej dojrzalsi mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska. Opadły już pierwsze emocje i tłumy towarzyszące przeważnie otwarciu nowego obiektu nieco się przerzedziły więc przedświąteczny i poświąteczny czas, gdy wielu z nas decyduje się na urlopy, to doskonały moment aby skorzystać z atrakcji nowego punktu na mapie Wrocławia. Mieści się on w dawnym zbiorniku wody czystej, wybudowanym w 1894 roku. Chociaż może się to wydawać zaskakujące (muzeum mieszczące się w zbiorniku?), to trzeba mieć na uwadze, że nie jest to malutki obiekt z jakim mógłby się nam kojarzyć zbiornik. Musimy pamiętać, że miał on za zadanie pomieścić wodę zdatną do użytku dla wielkiego miasta jakim był na przełomie XIX i XX w. niemiecki Breslau. Oznacza to, że Hydropolis mieści się na aż 4 tysiącach metrów kwadratowych, bo właśnie tyle liczy ów zbiornik. Obiekt mieści się na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, które jest również głównym inwestorem. Przed wejściem do muzeum, oczekując na naszą kolej, możemy rozsiąść się wygodnie i słuchać spadającej w kaskadach z dachu wody.

Osiem stref tematycznych

Samo centrum wiedzy o wodzie podzielone jest na osiem stref tematycznych. Pierwsza opowiada o początkach wody we wszechświecie. Przedstawione zostaną nam teorie jej pochodzenia, miejsca występowania, poszukiwania jej śladów na odległych planetach. Te ostatnie są tym bardziej interesujące, że zgodnie z naszym obecnym stanem wiedzy, występowanie wody na jakiejś innej planecie może być zwiastunem zamieszkującego ją życia. Nie wiemy oczywiście w jakiej postaci się tam ono rozwinęło i czy w ogóle, ale sam fakt, że woda gdzieś występuje może dawać nadzieję na to, że nie jesteśmy sami we wszechświecie. Kolejne sale sprowadzają nas z odległych rubieży dalekiego kosmosu na naszą ojczystą planetę. A nawet w jej głębiny. Wchodząc do jego doskonałej repliki, możemy poczuć się jak śmiałkowie, którzy w 1960 w batyskafie Trieste zanurkowali na dno Rowu Mariańskiego. W sali obok naszym oczom ukazuje się bogactwo morskich ekosystemów, od wielkich wielorybów, przez groźne rekiny, po najmniejsze istoty w postaci drobnoustrojów zamieszkujących morza i oceany. W naszych uszach z kolei cały czas rozbrzmiewa dźwięk wody w różnych postaciach. Od tropikalnych burz, delikatnych deszczów, płynących strumieni, po szum fal na plaży. Inne strefy tematyczne zatytułowane są np. historia inżynierii wodnej, miasto i woda, człowiek i woda czy stan wody. Wszystkie pomieszczenia są wyposażone w dotykowe ekrany multimedialne, na których przywołamy interesujące nas zagadnienia z wybranej dziedziny. Oczywiście ważnym aspektem Hydropolis jest także aspekt ekologiczny. Chociaż aż 71% powierzchni naszej planety pokrywa ta płynna substancja, występująca w różnych stanach skupienia, to jednak pewnego dnia może nam zabraknąć nam wody do picia. Byłaby to z pewnością cywilizacyjna tragedia.

Obok Vanilla Hostel Wrocław

Wszystkim przyjeżdżającym do Wrocławia gościom, którzy pragnęliby odwiedzić Hydropolis polecamy uwadze nasz Vanilla Hostel Wrocław. Dlaczego? Dlatego, że nasz obiekt znajduje się w bezpośredniej bliskości opisywanego „Muzeum Wody”. Według map Googla dzieli nas dokładnie… 850 metrów, które na piechotę pokonacie w 11 minut. Nie znajdziecie drugiego, równie blisko położonego obiektu. Ale odległość to nie jedyny nasz atut. Są nim piękne pokoje z łazienkami, szybkim internetem, telewizją kablową i bezpłatnym parkingiem w pakiecie. Do tego przystępne ceny. Vanilla Hostel Wrocław, to doskonały pomysł na pobyt we Wrocławiu. Tuż obok znajduje się nie tylko Hydropolis, ale również cudnej urody rynek, ogród zoologiczny, liczne parki i muzea. Przyjedź i sam się przekonaj :)

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *