Marilyn Monroe we Wrocławiu

Fotografie gwiazd w zasięgu ręki

Niespotykana uroda tej aktorki po dzisiejszy dzień wzbudza zachwyt fanów kobiecych wdzięków. Na jej temat urosło wiele legend i mitów, nadal szerzą się kontrowersje. To właśnie Marilyn Monroe. Do końca tygodnia można podziwiać jej zdjęcia na wystawie „Dzień dobry Marilyn” we Wrocławskim Centrum Kongresowym, nieopodal Hali Stulecia.

Z Vanilla Hostel dojść można tam w pół godziny, spacerując nadbrzeżem Odry i podziwiając piękno miasta. Taka wyprawa to znakomity pomysł na spędzenie słonecznego czasu tego lata. Z kulturalnym jej zakończeniem, cieszącym duszę i oczy.

Wszystko dzięki miastu

Wystawę można oglądać zupełnie za darmo. Kolekcję ponad 3 tysięcy zdjęć w zeszłym roku kupiło miasto Wrocław, a konkretnie podlegające mu Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa. Za niebagatelną sumę 6,4 milionów złotych.

Dzięki temu podziwiać możemy 142 zdjęcia zrobione w latach 50., 60., 70. i 80. ubiegłego wieku przez Miltona Greena, przyjaciela, doradcy artystycznego i wspólnika w interesach Monroe. Stworzył on nie tylko najpiękniejsze portrety tej amerykańskiej aktorki, ale również ciekawe fotografie przedstawiające inne hollywoodzkie sławy, jak Anita Eckberg, Sophia Loren, Alberto Giacometti, Andy Warhol, Elizabeth Taylor, Jane Fonda, Grace Kelly, Marlena Dietrich, Audrey Hepburn, Frank Sinatra, Liza Minelli czy Richard Burton.

Fragment prezentowanej kolekcji zawiera również wybrane zdjęcia reportażowe, fotografie artystyczne, mistrzowskie sesje z modelkami oraz zdjęcia ukazujące życie towarzyskie nowojorskiej elity aktorskiej i związanej z nią społeczności.

Marilyn z innej strony

Opisywana ekspozycja cieszy się dużym zainteresowaniem. Mimo, iż decyzja o zakupie zdjęć wywołała protesty, wystawę obejrzało pierwszego miesiąca blisko 30 tysięcy osób. Według kuratorów wystawy, na zdjęciach ujrzymy Marilyn, jako przede wszystkim aktorkę przyzwyczajoną do pozowania, czasem jednak zobaczymy również zagubioną dziewczynę, w której oczach widać niepewność, nieme pytanie, potrzebę potwierdzenia swojej wartości.

Wystawa to nie tylko same zdjęcia, ale także ich otoczka. Wzbogacona jest o niecodzienną scenografię, przenoszącą widza w niezwykły klimat lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Powodować podróż w czasie będą elementy wyposażenia planu filmowego z epoki: kamery, wózek kamerowy, światła i różowy Cadillac z 1957 roku.

Biografa pełna kontrowersji

Marilyn Monroe to właściwie Norma Jeane Mortenson. Urodziła się 1 czerwca 1926 r. w Los Angeles Jest legendą światowego kina lat 50. i 60. Zagrała w ponad 30 filmach fabularnych – „Pół żartem, pół serio”, „Książę i aktoreczka”, „Słomiany wdowiec”, „Niagara” i „Mężczyźni wolą blondynki”. Jej życie, romans z prezydentem Kennedym, a także pełna niejasności śmierć, budzą emocje niezmiennie od kilkudziesięciu lat. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej jej wizerunkowi. A tak się składa, że w stolicy Dolnego Śląska do 17 sierpnia mamy bardzo dobrą ku temu okazję!

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *