Kamienice jak nowe

200 milionów na 200 kamienic

Wyczytaliśmy w lokalnej prasie, że Urząd Miasta stara się o unijne pieniądze na rewitalizację zasobu komunalnego. Chodzi o niebagatelną sumę, bo opiewa ona 200 milionów złotych. Miejscy decydenci chcą, by dzięki tym pieniądzom blask odzyskało 200 budynków należących do miasta. Wszyscy mieszkańcy naszego miasta wiedzą, że takie działania są potrzebne. Wystarczy przejść się starówką, aby na własne oczy przekonać się o obecnym stanie zabytkowej zabudowy. Zwłaszcza, że tej ostatniej nie zostało zbyt wiele. Osiemdziesiąt procent przedwojennych budynków przestało istnieć w czasie Festung Breslau. Setki pięknych kamienic legło w gruzach pod ostrzałem artyleryjskim radzieckich wojsk. Nieliczne pozostałe zostało zasiedlone przez Polaków napływających na nowe ziemie. Ówczesny ustrój skutkował tym, że choć nowi mieszkańcy użytkowali zamieszkiwane przez siebie lokale, to nie byli ich właścicielami. A jak dobrze wiemy coś, co jest wspólne jest często niejako niczyje. Piękne przed wojną budynki, użytkowane, ale nieremontowane – niszczały. Z zewnątrz od upływu lat, a wewnątrz również w wyniku dewastacji. Nie było pieniędzy ani woli politycznej, by poddawać je regularnej renowacji. Dzisiaj wiele z nich straszy brudnymi, odrapanymi elewacjami, cuchnącymi i zniszczonymi klatkami. Ten stan rzeczy jest niezwykle smutny. Nie dość, że Wrocław tak bardzo ucierpiał w wyniku zniszczeń wojennych, nie dość, że nie przypomina już świetnego i pięknego miasta sprzed ostatnich miesięcy II wojny światowej, to te ocalałe również nie przypominają o jego dawnej chwale. Niezwykle cieszy nas wola zmiany tego stanu rzeczy. Mamy nadzieję, że pieniądze uda się zdobyć, a remont tego, co pozostawili po sobie dawni mieszkańcy tych ziem ruszy pełną parą. Zwłaszcza, iż są to często architektoniczne cuda i warto by cieszyły oczy kolejnych pokoleń wrocławian.

Piękne staruszki

Z 2000 obiektów mieszkalnych przeznaczonych do remontu połowa, czyli około tysiąca ma ponad 90 lat. Stanowią one dziedzictwo miasta. Żywy pomnik jest historii. Przypominają o jego znaczeniu, pięknie, wielkości. Skoro do dzisiejszych czasów dotrwało ponad tysiąc 90 – letnich kamienic (i to mimo wojny oraz powojennego czasu powolnej dewastacji), to ile musiało ich być przed wojną! Jak ładnym miastem był Wrocław możemy zobaczyć na licznych, zachowanych na szczęście, a dostępnych w internecie fotografiach. Dumne europejskie miasto, świadome swojej historii i znaczenia nie tylko dla regionu czy kraju, w którego granicach przyszło mu leżeć, ale dla całej europejskiej tożsamości. Dość powiedzieć, że od wieków Wrocław był (i formalnie nadal pozostaje) stolicą Śląska. Nie Dolnego. Śląska. Nie są to Katowice (i nigdy nią nie były), ale właśnie piękne miasto nad Odrą. A Śląsk miał dla tej części Europy, jako bogaty gospodarczo i kulturowo rejon, niebagatelne znaczenie. Warto, bardzo warto dbać o dziedzictwo naszego pięknego miasta. Niech to, co przetrwało wojenną pożogę powróci do czasów świetności. Niech stanie się piękne, cieszy serca, oczy i umysły. Niech szare kamienice znów zajaśnieją kolorami.


Vanilla Hostel również pięknieje

Wspominaliśmy już nie raz, że choć interes jest ważny, równie ważne jest dla nas całe to dziedzictwo, o którym mowa wyżej. Dlatego by nie zostawać w tyle za gminnymi obiektami śpieszymy z radosną nowiną do wszystkich naszych sympatyków. Również i Vanilla Hostel mieszczący się w pięknej, zabytkowej, XIX wiecznej kamienicy przy ul. Traugutta 35, gdzie już teraz możecie w niskich cenach spędzić noc w pięknie odnowionych pokojach, odzyska świetność nie tylko, wewnątrz, ale i zewnątrz. Na dniach, bowiem, ruszamy z remontem naszych elewacji. I nie zużyjemy na ten cel ani złotówki państwowych, a więc waszych pieniędzy. Żadnych dofinansowań z waszych podatków, żadnych euro z Unii Europejskiej. Cała kosztowna operacja przywracania dawnego blasku kamienicy mieszczącej Vanilla Hostel zostanie pokryta z naszych pieniędzy. Chcemy się włączyć w walkę o zachowanie tego, co odziedziczyliśmy po poprzednich mieszkańcach Wrocławia, a co jest piękne i na ocalenie zasługuje. Na Traugutta przybędzie kolejnej pięknej, odrestaurowanej kamienicy. Jadący tramwajem czy samochodem ludzie będą mogli z dumą spoglądać na piękny budynek leżący naprzeciwko równie pięknego kościoła św. Maurycego. I będą mogli być dumni, że są mieszkańcami takiego miasta.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *