Filmowe szaleństwo

Święto kina po raz piętnasty

Rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Organizatorzy tym razem chcą skupić się na filmach wykraczających poza granice konwencjonalnego kina, które budzą skrajne emocje, wywołują zachwyty, rodzą polemiki i zachęcają do długich dyskusji. Piętnasta edycja festiwalu potrwa jeszcze kilka dni i zakończy się 2 sierpnia.

Do tego czasu w wielu miejscach w mieście będzie można usłyszeć gwar rozmów – na temat wyświetlanych filmów. Ale nie tylko, ponieważ oprócz głównej części festiwalu filmowego, która rozgrywać się będzie w kinie przy ulicy Kazimierza Wielkiego, przewidziano wiele imprez towarzyszących. Między innymi darmowe pokazy specjalne na Rynku, a także wyjątkowe spektakle teatralne, koncerty czy spotkania literackie.

Klasyka na telebimie przy Ratuszu

Gratką dla wielu wrocławian i turystów odwiedzających nasz hostel mogą okazać się znane i cenione na całym świecie filmy, które obejrzeć będzie można w samym centrum miasta, na wrocławskim Rynku. I to zupełnie za darmo. Ich start każdego festiwalowego dnia przewidziano na godz. 22.

Pochłonąć swymi oczyma będzie można tam takie produkcje jak “Obywatel” Jerzego Stuhra, “Lewiatan” Andrey’a Zvyagintse’a czy Gloria –  w reżyserii Sebastiána Lelio.

Przegląd konkursowych produkcji

Na tegorocznym festiwalu zobaczymy oczywiście przede wszystkim długometrażowe filmy z fabułą. Oprócz tego przeprowadzony zostanie także konkurs na filmy o sztuce, polskie i europejskie filmy krótkometrażowe. Dodatkowo obejrzymy produkcje, które biorą udział w tzw. Powiększeniu. To sekcja konkursowa skierowana do wrocławskiego środowiska filmowego i artystów sztuk wizualnych. Jej celem jest promocja twórców audiowizualnych z Wrocławia i Dolnego Śląska, jak również ich integracja z polską i zagraniczną branżą filmową. Dokładny opis wszystkich festiwalowych filmów dostępny na stronie internetowej wydarzenia, a także w darmowych folderach rozdawanych w miejscach festiwalowych.

Spotkania z reżyserami i literatami

W klubie Gazeta Café posłuchać będzie można co mają do powiedzenia na temat swojej pracy ludzie kina. W tym roku widzowie będą mogli spotkać się z polskimi aktorami, operatorami i reżyserami. Rozmowy tradycyjnie prowadzi Paweł Felis. O szczegóły kinowych hitów zapytamy Janusza Zaorskiego, Joannę Szczepkowską, Adama Ferencego, Jerzego Stuhra i Andrzeja Chyrę.

Z kolei fani książkowych opowieści spotkają się w Barbarce i Mediatece z Jakubem Żulczykiem, Łukaszem Orbitowskim, Sylwią Chutnik i Małgorzatą Szejnert. Warto przyjść, by nie tylko zdobyć autografy, lecz także dowiedzieć się, co do powiedzenia mają młodzi polscy twórcy. Dyskusje prowadzić będzie Michał Nogaś z Programu 3 Polskiego Radia.

Cena filmowych uniesień

Bilet na pojedynczy seans podczas trwania festiwalu kosztuje 20 zł. Nieco mniej zapłacimy w przypadku posiadania Karty Przyjaciela Kina, karty UrbanCard lub jeśli jesteśmy abonentami sieci T-Mobile – 18 zł. Za pojedynczy bilet w pakiecie na 10 i więcej wybranych seansów zapłacimy 17 zł, a na ponad 20 seansów -16 zł. Bilet na filmy dla dzieci to wydatek rzędu 12 zł.

Klienci naszego hostelu Vanilla oraz Kwatery dla Firm poznali się na wydarzeniach kulturalnych, które proponuje Wrocław. Otrzymujemy bardzo wiele telefonów z zapytaniami o miejsca noclegowe w czasie trwania MFF T-Mobile Nowe Horyzonty od osób chcących przeżyć filmowe szaleństwo. Popularność festiwalu jest tak wielka, że zjeżdżają się na niego ludzie z wszystkich zakątków kraju. A to dopiero początek kulturalnych atrakcji. Za rok przecież tutaj będzie stolica kultury!

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *