Europejska Stolica Kultury ruszy na weekend!

Wielki początek

Od dawna promowana, znana chyba wszystkim wrocławianom, ogłaszana jako wielki sukces, z przebogatym programem i setkami milionów złotych wydanych na niezliczoną ilość wydarzeń kulturalnych – Europejska Stolica Kultury 2016 wystartuje w najbliższy weekend z pełną parą. Trzy dni między 15 a 17 stycznia 2016 roku będą obfitować w prawie setkę różnego rodzaju przedsięwzięć artystycznych. Finałem najbliższego weekendu będzie „Przebudzenie”. W założeniach organizatorów ma to być jeden z największych i najbardziej spektakularnych przemarszów przez stolicę Dolnego Śląska. Włodarze miasta chcieliby aby wzięło w nim udział nawet kilkadziesiąt tysięcy wrocławiaków. Ma to być event, który pozwoli poczuć wrocławianom rzeczywistą wspólnotę. Reżyser tego wydarzenia Chris Baldwin twierdzi, że będzie on również wydarzeniem artystycznym opowiadającym o historii miasta i jego mieszkańców. Zanim jednak „Przebudzenie” ruszy w miasto będziemy mieli okazję cieszyć się wysoką kulturą przez cały weekend poczynając od piątku. Najciekawsze towarzyszące otwarciu wystawy, to bez wątpienia wernisaż prac wybitnego hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy (odbędzie się 15 stycznia w Galerii Awangarda, BWA Wrocław) oraz ekspozycja „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”. Przybliży nam ona najciekawsze i najważniejsze projekty architektoniczne Europy i świata ostatnich lat. Całe trzy dni trwał będzie projekt zatytułowany „Mercouri/Xenakis”. W jego trakcie będziemy mogli podziwiać wystawę, wysłuchać koncertu, a także obejrzeć spektakl. Wszystkie te atrakcje będą związane z osobą Iannisa Xenakisa, który był nie tylko świetnym architektem ale i genialnym muzykiem. Melinie Mercouri to z kolei grecka aktorka, minister kultury i osoba odpowiedzialna za powstanie idei Europejskiej Stolicy Kultury. Z kolei w sobotę 16 stycznia wrocławskie Muzeum Narodowe zamieni się na chwilę w „Muzeum Marzeń”. W jego szacownych murach reżyser Jacqueline Kornmüller wraz z plejadą gwiazd literatury i teatru wystawi dziewięć króciutkich sztuk inspirowanych różnymi dziełami sztuki. Ogólnie rzecz biorąc w weekendowym otwarciu ESK weźmie udział tysiąc trzystu artystów, pięciuset chórzystów, pięćdziesięciu żołnierzy, trzystu rowerzystów i dwudziestu członków orkiestry. Użyte zostanie ponad 1400 kostiumów, 30 instalacji świetlnych, 30 gigantycznych marionetek. Jednym słowem – będzie się działo.

To dopiero początek

I chociaż początek Europejskiej Stolicy Kultury zapowiada się imponująco, to jest jedynie preludium do wszystkich nadchodzących wydarzeń. Będą one miały miejsce przez cały ten czas, w którym Wrocław będzie nosił miano ESK. W ramach tego wydarzenia już teraz realizowane są takie przedsięwzięcia jak WUWA2, Kino Nowe Horyzonty, Noc Literatury, Domek Miedziorytnika. W 2016 roku Wrocław będzie organizatorem ceremonii Europejskiej Nagrody Filmowej. To jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie filmu, przyznawane od 1988 roku przez Europejską Akademię Filmową. Podobnym wydarzeniem tego typu było zorganizowane w 2014 World Music Days. To jeden z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych na świecie organizowany przez Towarzystwo Muzyki współczesnej. Towarzyszą mu (prócz samej muzyki co oczywiste) różnego rodzaju prelekcje, wykłady, warsztaty, spotkanie z artystami całego świata. W ESK nie chodzi jednak jedynie o wspieranie wielkich i znanych twórców. Równie cenne jest to co tworzą mało znani, a zdolni artyści lokalni. W ramach mikroGRANTÓW Wrocław w trakcie ESK będzie wspierał swoich lokalnych twórców. W 2016 Wrocław prócz tytułu Europejskiej Stolicy Kultury będzie także dzierżył tytuł Światowej Stolicy Książki. Przyznaje go UNESCO miastu, które przedstawi najbardziej ambitny program propagowania czytelnictwa. W ramach ESK odbędzie się we Wrocławiu także Olimpiada Teatralna, która jest jednym z większych i ważniejszych festiwalów teatralnych. Jego historia sięga ojczyzny teatru czyli Grecji i roku 1993. Oczywiście to nie wszystko. Wrocław w 2016 roku będzie wypełniony kulturą jak na jej europejską stolicę przystało. Jeśli więc drogi czytelniku nie byłeś jeszcze w naszym pięknym mieście, to właśnie rozpoczynający się rok będzie ku temu najlepszą okazję.

Odpoczynek w Europejskiej Stolicy Kultury

Piękny Wrocław, stolica kultury, ciepły czas. Czy może być jakieś lepsze miejsce na spędzenie letniego urlopu? Jeśli jeszcze nic nie zaplanowałeś, to dzwoń do nas i rezerwuj noclegi w interesującym Cię terminie. Stolica Dolnego Śląska na co dzień, sama z siebie jest interesująca. Miano Europejskiej Stolicy Kultury czynią ją jednak jeszcze bardziej atrakcyjną. Jesteśmy pewnie, że w związku z ESK odwiedzi nas zdecydowanie więcej turystów, także tych zagranicznych. Dlatego póki jeszcze czas i możemy Ci zaoferować wolny pokój – dzwoń. Z naszego hostelu, położonego w samym sercu Wrocławia, dotrzesz do wszystkich ważnych wydarzeń ESK. Atrakcyjne ceny, genialna lokalizacja, bezprzewodowy internet, telewizja kablowa, wygodne łóżka, aneksy kuchenne obok każdego pokoju. Nowo wyremontowany z zewnątrz i wewnątrz budynek. Jesteśmy absolutnie pewni, że kiedy po urlopie wrócisz do swojego domu, to staniemy się dla Ciebie miłym wspomnieniem. Vanilla Hostel Wrocław. Jeśli kochasz Wrocław i kulturę, to zapraszamy w nasze wcale nie skromne progi.

Comments

comments

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *